Jak na to

26. října 2020 14:00

redakce Prima Zoom

10 tipů, jak si zpříjemnit lockdown. Jsou to drobnosti, které dokážou velké věci

Maličkosti dokážou zpříjemnit leccos. Zkuste a uvidíte. Pokud sedíte doma, pracujete z obýváku a začínáte cítit nespokojenost a rozmrzelost, udělejte pár věcí, které se zdají jako úplné prkotiny, ale fungují. Neutratíte za ně nic nebo jen málo a pomohou vám přečkat nestandardní situaci, která se nelíbí nikomu z nás.

Máme pro vás deset tipů, které nezaberou moc času a pomohou. Vyzkoušeli jsme to na sobě.

Každé ráno si ustelte

Někteří to dělají automaticky, jiní na to tak nějak zapomínají. Když jste doma, určitě si stelte postel každý den. Zlepší vám to náladu. Rozházené peřiny a polštáře vytvářejí nepříjemné pocity. Když vstanete, ustelte si a večer si budete vracet do krásné čisté postele. Tenhle jednoduchý tip na zlepšení nálady opravdu funguje.

Vyhraďte si čas na čtení

Ať už vezmete do ruky román, nebo populárně-naučnou knihu, nikdy nebudete ztrácet čas. Vyhraďte si každý den alespoň nějaký čas na čtení. Složitější to bude pro ty, kteří mají děti, ale i půlhodinka čtení před spaním se vyplatí. Zvlášť romány nám poskytnou útočiště v jiném světě, abychom na ten nás aspoň na chvíli zapomenuli.

Ráno cvičte

Začněte den tím, že vyskočíte z postele. Proč je to právě teď tak důležité? Abyste v peřinách nezůstávali déle, než je nutné, nezvykli si na to a nakonec nezjistili, že i část všedních dnů promrháte povalováním v posteli. Dejte si desetiminutovou rozcvičku, skočte si zaběhat nebo doma posilujte.

Dejte si koupel

Fajnšmekři si mohou nalít i sklenici vína. Napusťte si vanu, dejte si do ní pěnu a hezky půl hodiny relaxujte. Nemusíte to dělat denně, ale jednou za týden se to hodí, abyste si odpočinuli, na chvíli úplně vypnuli. Navíc koupelna je místnost, kde jsme sami, kde si můžeme odfrknout od okolního světa.

Projděte se

Pokud to bude možné, jděte ven. Vyhněte se zalidněným ulicím a zamiřte raději do nejbližší přírody. Projděte se parkem nebo blízkou čtvrtí rodinných domů. Důležité je, abyste si od všech drželi odstup a zároveň se prošli. Je to dobré pro udržení fyzické aktivity a přísun čerstvého vzduchu.

Ozdobte si byt

Byt ale bude místem, kde strávíme nejvíce času. Vyzdobte si ho. Udělejte si podzimní dekorace a pomalu se začněte připravovat na Vánoce. Vyzdobte si obývací pokoj, dejte na zápraží dýně, vytvořte dekorace do oken. Zpříjemněte si chvíle tvůrčí aktivitou. Sezonní dekorace nám navíc umožní, abychom se neztratili v bezčasí současné situace.

Upeč třeba chleba

Nebo štrúdl nebo chodský koláč nebo kynutou buchtu. Najděte si nějaký recept a upečte podle něj něco, co běžně nepřipravujete. Zabavíte se, provoníte si byt a dáte si něco sladkého. Neměli bychom zapomínat i na pochutiny. Nesmíme to s nimi přehnat, protože se teď hýbeme méně než běžně, ale nějaké bychom si dopřát měli.

Udělejte si filmový večer

Vyberte si snímek, na který se chcete podívat, dejte si něco dobrého k jídlu a k pití a věnujte pozornost jenom filmu. Můžete si vybrat nějaký halloweenský, když se nám tenhle svátek blíží, nebo vsadit na oblíbenou komedii. Nahradí vám to cestu do kina. Sami si vyberte, co chcete vidět, neřiďte se jen televizními programy.

Udržujte dům čistý

Úklid nezní jako zábava, ale je to důležitá náhrada za fyzickou aktivitu. Navíc pohybovat se v zaneřáděném bytě ještě nikdy nikomu psychicky nepomohlo. Uklízejte každý den, vždy něco. Utřete prach, vytřete podlahy, umyjte koupelnu, naleštěte nádobí v příborníku.

Zlikvidujte nepotřebné věci

Nemusíte být zrovna Marie Kondo, ale zbavte se věcí, které nepoužíváte. Vyhněte se oblečení, protože náš šatník se momentálně omezuje na tepláky, takže nemůžeme s jistotou určit, které oblečení užíváme a potřebujeme a které ne. Projděte spíž, kumbály, botníky, skříňky, které otevíráte jen občas a zbavte se věcí, které už nejsou k užitku.


Přečtěte si také