Vánoce

13. října 2020 14:00

redakce Prima Zoom

Vánoční trendy roku 2020 nám dopřejí domácí pohodu, nostalgii a kouzlo svátků

Velké vánoční večírky letos nikdo pořádat nebude, svátky si užijeme v pohodlí domova. Vánoční trendy pro rok 2020 na to myslí. Designéři se vrací k rodinnému krbu, vytahují staré ozdoby a vytvářejí romantické a pro spoustu lidí vysněné Vánoce. Letošní vánoční trendy tak budou co nejvíc o klidu, odpočinku a nostalgii.

Podívejte se, co bude určovat letošní Vánoce. Nejlepší je, že nemusíte ani nic moc kupovat. Slaměné ozdoby nebo nasušené plátky pomeranče už mají snad všichni doma a perníčky stačí napéct!

Nostalgie to vyhrává

A důvodem není to, že bychom jen chtěli vzpomínat na staré dobré časy. Svou roli hraje fakt, že lidé letos potřebují víc než kdy jindy ušetřit. Tak proč neoprášit staré ozdoby nebo si nějaké nevyrobit? Nostalgické Vánoce na český způsob jsou navíc krásné, romantické a plné přírodních materiálů.

Jak na nostalgické Vánoce?

  1. Použijte slaměné ozdoby, sušené plátky pomerančů, badyán
  2. Vyštrachejte staré skleněné koule. Nevadí, když nemáte celou sadu, tradiční skleněné ozdoby mohou být i výraznými solitéry
  3. Pověste na stromek padaná jablíčka, která najdete na podzim u cest
  4. Můžete takhle použít i vlašské ořechy
  5. Stůl ozdobte svíčkami a pokud máte cibulákové nádobí, vytáhněte ho z kredence

Barva Vánoc 2020 připomíná noční nebe

Barvou letošních Vánoc jetemně modráevokující noční oblohu. Pokud ji doplníme o stříbrné nebo zlatavé dekorace, iluze hvězdného nebe je hotová. Tmavě modrá sluší ozdobám, ale třeba i ubrusu na sváteční tabuli. Krásně doplní i ozdoby z přírodních materiálů. Temný odstín modré barvy je všestranný a skvěle se kombinuje prakticky s jakoukoli jinou barvou.

Recyklované dárky i balicí papír

Nejenom vánočním trendem je recyklace, upcyklace a omezování plastů v domácnosti. O letošních Vánocích se zodpovědné chování projeví třeba na nápadech, jak balit dárky. Namísto nového papíru můžete použít zbytky látek a balit dárky japonskou metodou furoshiki. Můžete použít i staré noviny nebo třeba obyčejný balicí papír, který je výrazně levnější než ten dekorovaný. Ten si ostatně zvládnetesami nazdobit!

Neplýtvat se ale dá i u sváteční tabule. Namísto papírových ubrousků kupte sadu látkových, které budete moct používat pořád dokola. Svíčky, které dodají jídelně útulnou atmosféru, se dají vyrobit ze zbytků jiných svíček. Nádobí nemusí být vždy v sadě, můžete mít každý talíř jiný a uděláte z nedokonalosti záměr. Jedním z trendů Vánoc 2020 je tak nekupovat to, co nutně nepotřebujete!

Pečené ozdoby

Spojte příjemné s užitečným a pusťte se do vánočního pečení. Na perníčky je potřeba myslet dopředu, zhruba měsíc před svátky, aby cukroví stačilo změknout. Perníčky mají jednu nespornou výhodu… Fungují jako krásné ozdoby! Část můžete sníst a část rozvěsit na stromeček, nalepit tavnou pistolí na vánoční věnce, nebo z nich vytvořit řetězy. Nezapomínejte, že v tom případě je ideální udělat dírku do perníčku ještě před tím, než ho upečete. Protože letos budeme hodně doma, je výzvou vyzkoušet upéct i klasickou perníkovou chaloupku!

Návrat k tradicím

Zatímco Vánoce v uplynulých letech hýřily barvami a exotickými nápady, letos je tomu jinak. Celý svět se musel zastavit a taky uklidnit. Výsledkem jsou tradiční svátky inspirované rustikálním stylem nebo skandinávským designem. A nemusíte končit jen u dekorací nebo ozdob. Polozapomenuté tradice si také zaslouží pozornost, třeba lití olova nebo pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů. Užijme si čas, který strávíme doma, co nejvíc!

Další vánoční inspirace:


Přečtěte si také