Jak na to

29. října 2020 08:00

redakce Prima Zoom

Jak zastavit rýmu bez kapek do nosu. Dejte na osvědčené domácí recepty

Podzimní rýma dokáže být pěkně nepříjemná, naštěstí na ni ale zabírá množství běžně dostupných bylinek nebo zeleniny. Můžete si tak připravit cibulový čaj proti rýmě nebo křenový med. Díky rýmovníku se vám uvolní nos a vy se budete moct hezky nadechnout.

Pokud vám teče z nosu a neustále vytahujete kapesník, zkuste nějaký z osvědčených babských receptů, které pomáhají rýmu zastavit a uvolňují nos.

Cibulový čaj se zázvorem

Užíváme ho, jakmile se objeví první příznaky rýmy. Jeho chuť vylepšíte medem, aroma cibule nebude tak výrazné.

Ingredience

Postup

Cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se zázvorem a hřebíčkem zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme zhruba 20 minut vyluhovat. Scedíme. Přidáme med.

Křenový med proti rýmě

Pikantní a zároveň sladký lék nám pomůže nos uvolnit.

Ingredience

  • 3 lžíce najemno nastrouhané křenu
  • 3 lžíce medu

Postup

Smícháme křen s medem a vuzavřené sklenici necháme směs v lednici. Užíváme 3x denně jednu lžičku, u dětí dávku snížíme na polovinu. Už zachvílipocítíme, že se nám „spouští rýma“, snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.

Rýmovník do nosu

Pokud potřebujete uvolnit nos, skvělé jsou i obyčejné listy rýmovníku. Stačí lístek párkrát přeložit, aby se vešel do nosní dírky. Nechte ho tam zhruba deset minut a brzy pocítíte, jak se vám uvolní nos. Rýmovník se snadno pěstuje i v lahvi s vodou. Zapustí kořeny a vyrostou mu nové lístečky. Takže bohatě stačí, když si od kamarádů seženete řízek rmovníku a dáte si ho doma do vody. Lék, který se hodí celou zimu, je vždy po ruce.

Mátová tinktura proti rýmě

Na její přípravu budeme potřeboat nějaký čas, ale rýma může udeřit po celý podzim a celou zimu. Tintkturu užíváme následovně: Přidáme 35 kapek tinkturydo inhalační lázně a inhalujeme dvakrát denně.

Ingredience

  • 500 ml 40% alkoholu, nejlépe vodky
  • 150 g čerstvýchlístků máty peprné

Postup

Mátové lístky promneme mezi prsty nebo nasekáme nadrobno. Lístky vložíme do sklenice svíčkem, zalijeme vodkou nebo jiným alkoholem tak, aby byly všechny listy ponořené. Pečlivě promícháme. Sklenici uzavřeme a na světlém a teplém místě necháme nejméně šest týdnů. Každý den dobře protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr nebo pláténko. Tinkturu skladujeme na tmavém a chladném místě.

Babská rada na závěr

Spaní na kaštanech mělo lidi ochránit před nachlazením, kašlem a rýmou během dlouhé zimy. Pokud chcete tenhle starý trik vyzkoušet, dejte si několik kaštanů pod polštář tak, aby vás netlačily. Spěte na nich do prvního jarního dne a pak kaštany spalte!

Podívejte se do speciálu, kde najdete mnoho článků o léčivých bylinách:

Sdílejte článek

Přečtěte si také