Jak na to

23. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Tvořte s dětmi: 5 nápadů, jak zabavit děti podzimními plodinami

Podzim je tu a spolu s ním umělecké exhibice takřka na každém rohu! Krásně zbarvené listí, dozrávající kaštany nebo červené jeřabiny. Tak co takhle přenést trochu té venkovní galerie k vám domů? Máme pro vás nápady, jak spolu s dětmi můžete povýšit venkovní plodiny na originální výtvory!

Malíř podzim

Pokud spojíte vaše výtvarné dovednosti s abstraktním uměním podzimu, úspěch je předem zaručen! Například s takovými zbarvenými listy se dá vytvořit nejeden obraz! Spolu s dětmi můžete listy nalepit na čtvrtku a následně je dokreslovat! Zkuste z nich vytvořit roztomilé panáčky nebo je nalepit jeden přes druhý jako velikou podzimní květinu a pak už jen přimalovat vázu. Kromě toho můžete samozřejmě rubovou stranu listů natřít hustě temperovou barvou a obtiskovat je. A do třetice – znáte starý trik s mincí, kdy ji schováte pod papír, několikrát přečmáráte tužkou a vykreslíte tak její otisk? To samé můžete dělat i s listy! Jen pozor, abyste je položili pěknou stranou na stůl a papír se tak dotýkal žilnatiny na straně druhé!

Kaštanový evergreen

Na tuhle aktivitu budete potřebovat špejle nebo párátka, nebozez (popřípadě jiný typ úzkého vrtáku) a samozřejmě kaštany. Malé, velké, kulaté i ty podivných tvarů. Pak už jen stačí, aby dospěláci předvrtali do hnědých plodin dostatečně hluboké dírky a vaše ratolesti je už jen pospojují pomocí nařezaných špejlí! A co že to vlastně tvoříte? Přeci zoologickou zahradu! Krásně fungují například žirafy s dlouhým špejlovým krkem, ježci s mnoha bodlinkami nebo dlouhá stonožka! Vyražte tak s dětmi na procházku a nasbírejte munici na své domácí tvoření.

Originální náhrdelníky

Právě dozrávají červené kuličky jeřabin a stejně tak rudé šípky. Pokud máte už trochu starší děti a nebojíte se jim svěřit do rukou jehlu, navlékněte jim režnou nit a nechte je vytvořit si dlouhé přírodní korále! Ty navíc po uschnutí vydrží i několik týdnů, takže vaše princezny budou moct dělat parádu celou zimu. A pokud i vás baví navlékání, vyrobte jeden dlouhý závěs, který pak jako girlandu můžete pověsit na zábradlí nebo nechat viset na okenních rámech!

Halloweenské klišé

Nejde sice o nikterak originální nápad, ale vaše děti, speciálně, pokud jsou už o něco starší a zručnější, si tuhle aktivitu dozajista užijí! Základem je pro vyřezávání vybrat tu správnou dýni. V obchodech se zahradními potřebami ji často seženeme pod názvem Mexická dýně. Klasické dýně na vaření, které známe ze supermarketů, totiž nejsou příliš vhodné. Pak už jen stačí jako pokličku odříznout vršek plodu, pořádně dýni vydlabat a vyříznout ornamenty, které jste si předem fixou předkreslili. Na závěr už jen na dno postavte zapálenou čajovou svíčku a užívejte si podzimní atmosféru!

Razítka

Poslední podzimní plodinou, kterou můžete zabavit i ty nejmenší, jsou brambory. Stačí je rozkrojit na půlky a do každé zarazit vánoční vykrajovátko, které používáte na středy lineckých koleček. Poté jen opatrně ořízněte bramboru asi půl centimetru pod okrajem a vykrajovátko odstraňte. Středový ornament tak bude vyčnívat. Vaše děti pak tato jednorázová tiskátka mohou potírat temperami, a stejně tak i vy s nimi můžete vytvořit například neotřelý balicí papír!

(AZ)


Přečtěte si také