Užitková zahrada

4. února 2019 13:15

maku-la@seznam.cz

Jarní detoxikace: Těchto 5 bylin mějte vždycky doma

Zimu sice milujeme, ale její délka je nekonečná. Naše tělo začíná silně pociťovat nedostatek slunečního světla a my bychom potřebovali pořádnou energickou vzpruhu do dalšího ročního období. Které bylinky nás perfektně nastartují?

Trápí vás špatná nálada, jste neustále unavení, bolí vás hlava nebo máte špatnou pleť? Pokud trpíte jedním ze zmíněných projevů, pak může být vaše tělo plné toxinů. Vtomto táhlém zimním období nedostává tělo důležité vitamíny ze sluníčka, proto je dobré se jednou za čas zbavit všech možných nepotřebných látek a provést detoxikaci.

Pomohou bylinky našemu zdraví?

Náš životní styl, jídlo, pití i prostředíovlivňují naše zdraví. Tělo vnímá každý náš krok, proto je dobré si občas orgány perfektně pročistit. Byliny se snaží najít příčinu problému a bojovat sní. Jejich úkolem není jen bolest či problém potlačit.

Bylinkami se léči již od nepaměti a jejich mocné účinky si lidé připomínají zgenerace na generaci. To, co je přírodní, je nám přirozenější než různé chemické preparáty zlékáren. Chemické produkty nám sice pomohou, ale zatěžují při tom jiné orgány. Tělo tak nikdy nebude vrovnováze. Při častější konzumaci bylin si naše tělo vytvoří imunitní štít, který toxiny tak lehko neprorazí.

Proč je důležitá detoxikace?

Pokud máme například problémy strávením, jídlo se pro nás může stát velkým problémem. Tlusté střevo by se proto mělo často kontrolovat a desinfikovat.

Játra jsou na tom velmi podobně. Náš přirozený filtr zbavuje tělo všech škodlivých látek, proto je velmi důležité, aby fungovalsprávně. Detoxikaci bychom měli dopřát i ledvinám, žaludku a samotné kůži.

Kopřiva

Tato rostlina, která nás umí nepříjemně popálit, pomáhá až se40 různými problémy. Kopřivu sbíráme od března do června, včervenci již nemá takové účinky, protože kvete. Rozemletá nebo spařená kopřiva již nepálí. Na detox je ideální, protože její výtažky jsou velmi silné. Neměli bychom jí používat déle než 14 dní. Spařenou kopřivu je dobré pít ráno nalačno a vprůběhu dne si dopřejte ještě jeden šálek. Nezalévejte ji vařící vodou, aby nevyprchaly všechny potřebné látky.

Odvar zkopřivy pomůže sbolestí hlavy, pročišťuje krev, snižuje i obsah cukru vkrvi. Pomáhá při zánětech močového měchýře, dodá vám energii, zklidňuje žaludek a léčí žaludeční vředy. Napomáhá i játrům a plicím.

Heřmánek

Jedna znejkrásnějších bylin umí neuvěřitelné zázraky. Heřmánek pravý je jako léčivá rostlina užíván již po tisíciletí. Velmi účinně pomáhá při zánětů jak očních tak gynekologických. Pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku a dokonce i žaludek. Pomáhá při trávení a při křečích.

Díky heřmánku budete mít lepší náladu, potlačuje totiž úzkost. Užívá se též na poruchy menstruace, proti hemoroidům, k umývání vlasů, na obklady a koupele k celkové harmonizaci a regeneraci organismu.

Bříza

Věděli jste, že mladé lístky břízy se dají konzumovat? Mají léčivé účinky a jsou velmi dobré například vjarním salátu. Nejlepší čas na sklizeň je vdubnu. Slouží perfektně proti vodnatosti.

Pomáhá při revmatismu, dně, léčí nemocné ledviny a slezinu. Čistí pokožku, posiluje srdce a pomáhá nemocným kloubům.

Jetel luční

Věděli jste, že jetel je ideální bylina na pročištění krve? V Česku roste snad všude. Proto by neměl být problém mít ho stále po ruce. Obsahuje bílkovinné a minerální látky, proto je často využíván ke krmení zvířat.

Lidé by ho měli do svého jídelníčku také zakomponovat. Jetel luční je známý jako léčivá bylina. Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu. Dále si perfektně poradí sekzémem, akné a drobnými poraněními na kůži. Zlepšuje i činnost jater.

Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu. Vhodné je do každého šálku použít 8 sušených květů. Zjetele se připravuje i tinktura a sirup, který je vhodný na kašel. Perfektně pomůže i jako výplach očí při zánětu spojivek.

Pampeliška

Žlutá kráska, kterou najdeme na každém poli je významnou léčitelkou. Vbřeznu až dubnu sbíráme kořen a nať, vkvětnu až do září pak listy rostliny. Pampeliška dokáže pomoci se zánětem močových cest nebo při ledvinových kamenech.

Vyrábí se zní moučka, med, sirup nebo se její listy přidávají do jarních salátů. Pozitivní účinky má i na trávící soustavu.


Přečtěte si také