Vše o houbách

22. srpna 2019 06:00

Markéta Kašková

Houby rostou v celém Česku. Jaké v lese nyní najdete?

Houbám se daří! Současné počasí nahrálo lesnímu podhoubí, aby načerpalo vláhu z dešťů a připravilo dobré podmínky pro větší úrodu. V přírodě již najdeme první hříbky, růžovky, žampiony a dokonce i lišky. Musíme však vědět, kam na ně jít.

Některá místa vČeské republice měla včervnu velmi kladné houbové podmínky. Duben ani květen růstu moc nesvědčily, protože duben byl suchý a vkvětnu zase houbám vadily nízké teploty. Koncem června vněkolika krajích pršelo a nyní přichází teplá vlna, která přináší houbařům pěkné chvilky.

Jaké houby rostou?

Nejsilnější sezóna je tradičně mezi srpnem a zářím, ale houby rostou prakticky již od března. Včervenci tedy najdeme již pěknou řádku úlovků, které nám udělají na talíři radost.

Hřib kovář

Kovář je lahodná houba z čeledi hřibovitých, která je charakteristická svojí červenou barvou a modrající dužinou. Kovář má lahodnou chuť a vůni, je však důležité ho důkladně tepelně připravit. Pokud bychom ho dostatečně tepelně neošetřili, mohl by nám způsobit zažívací potíže.

Hřib dubový

Pravák! Ano, i toho můžeme na začátku července najít. Dubák se řadí mezi nejvyhledávanější houby u nás. Má příjemnou vůni, chuť a navíc sám o sobě vypadá moc hezky. Vyskytuje se spíše v listnatých a smíšených lesech, ale můžete ho najít i vparcích a zahradách. Jeho znaky se mohou mírně lišit podle toho, u kterého roste stromu. Nejčastěji ho najedeme pod dubem letním.

Křemenáč

Najít je můžeme na okrajích lesů, v travách podél lesních cest, pod břízami na písčitých půdách. Křemenáč se dobře suší, jeho chuť je výrazná a navíc je velmi oblíbený, protože ho nenapadají červy a jiný hmyz.

Masák

Muchomůrka růžovka se řadí mezi nejoblíbenější jedlé houby u nás, nicméně ji lze velmi snadno zaměnit za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou. Mnoho lidí se jí proto vyhýbá obloukem. Rozeznat vám ji pomůžeme ZDE.

Vlesích můžeme najít i žampiony, lišky a kuřátka.

Kde houby nyní rostou?

Houbaři hlásí úrodu růžovek u Pelhřimova, na Karlovarsku, vokolí Nadlesí, u Humpolce, nezahálel ani Jihomoravský kraj a ústecký kraj u Sněžníku. Pelhřimov byl bohatý i na vynikající lišky. Ty bychom dále našli u Volar na Šumavě a u Uherského Brodu, který nabízí i úrodu praváků.

Košík křemenáčů, kovářů a dubáků si odneseme i z lesů vblízkosti Žďáru nad Sázavou, u Plzně kolem Ejpovic, Rokycan, zJihomoravského kraje, Šumavy, Zlínského kraje, z lesa u Vsetína a zokolí Třebíče.

Jihočeskému kraji se také daří. Kolem Choutnicka, Chýnova a Dolní Lhoty narazíte na pravé hříbky, kováře a babky. Štěstí však nehledejtekolem Třeboně, kde si na pravou nadílku budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Jaké jídlo připravit z hub?

Houbová sezóna přichází a zprvních úlovků můžeme vykouzlit skvělá jídla. Podívejte se na tyto recepty, které se staly našimi oblíbenými.

Pokud vás zajímají další skvělé recepty, koukněte ZDE

Další články:


Přečtěte si také