22. srpna 2019 06:00
Markéta KaškováHouby rostou v celém Česku. Jaké v lese nyní najdete?
Houbám se daří! Současné počasí nahrálo lesnímu podhoubí, aby načerpalo vláhu z dešťů a připravilo dobré podmínky pro větší úrodu. V přírodě již najdeme první hříbky, růžovky, žampiony a dokonce i lišky. Musíme však vědět, kam na ně jít.
Některá místa vČeské republice měla včervnu velmi kladné houbové podmínky. Duben ani květen růstu moc nesvědčily, protože duben byl suchý a vkvětnu zase houbám vadily nízké teploty. Koncem června vněkolika krajích pršelo a nyní přichází teplá vlna, která přináší houbařům pěkné chvilky.
Houbám se začíná dařit. Zdroj: istock.com
Jaké houby rostou?
Nejsilnější sezóna je tradičně mezi srpnem a zářím, ale houby rostou prakticky již od března. Včervenci tedy najdeme již pěknou řádku úlovků, které nám udělají na talíři radost.
Hřib kovář
Kovář je lahodná houba z čeledi hřibovitých, která je charakteristická svojí červenou barvou a modrající dužinou. Kovář má lahodnou chuť a vůni, je však důležité ho důkladně tepelně připravit. Pokud bychom ho dostatečně tepelně neošetřili, mohl by nám způsobit zažívací potíže.
Kovář na vzduchu modrá. Jedná se o velmi chutnou houbu. Zdroj: istock.com
Hřib dubový
Pravák! Ano, i toho můžeme na začátku července najít. Dubák se řadí mezi nejvyhledávanější houby u nás. Má příjemnou vůni, chuť a navíc sám o sobě vypadá moc hezky. Vyskytuje se spíše v listnatých a smíšených lesech, ale můžete ho najít i vparcích a zahradách. Jeho znaky se mohou mírně lišit podle toho, u kterého roste stromu. Nejčastěji ho najedeme pod dubem letním.
Hřibům se na svět už také evidentně chtělo. Zdroj: profimedia.cz
Křemenáč
Najít je můžeme na okrajích lesů, v travách podél lesních cest, pod břízami na písčitých půdách. Křemenáč se dobře suší, jeho chuť je výrazná a navíc je velmi oblíbený, protože ho nenapadají červy a jiný hmyz.
Křemenáč má charakteristickou barvu. Zdroj: istock.com
Masák
Muchomůrka růžovka se řadí mezi nejoblíbenější jedlé houby u nás, nicméně ji lze velmi snadno zaměnit za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou. Mnoho lidí se jí proto vyhýbá obloukem. Rozeznat vám ji pomůžeme ZDE.
Masák má vroubkovaný prstenec pod kloboukem na rozdíl od muchomůrky tygrované. Pokud si nejste jisti, nikdy houbu nesbírejte. Zdroj: istock.com
Masák má vroubkovaný prstenec pod kloboukem na rozdíl od muchomůrky tygrované. Pokud si nejste jisti, nikdy houbu nesbírejte. Zdroj: istock.com
Vlesích můžeme najít i žampiony, lišky a kuřátka.
Kde houby nyní rostou?
Houbaři hlásí úrodu růžovek u Pelhřimova, na Karlovarsku, vokolí Nadlesí, u Humpolce, nezahálel ani Jihomoravský kraj a ústecký kraj u Sněžníku. Pelhřimov byl bohatý i na vynikající lišky. Ty bychom dále našli u Volar na Šumavě a u Uherského Brodu, který nabízí i úrodu praváků.
Košík křemenáčů, kovářů a dubáků si odneseme i z lesů vblízkosti Žďáru nad Sázavou, u Plzně kolem Ejpovic, Rokycan, zJihomoravského kraje, Šumavy, Zlínského kraje, z lesa u Vsetína a zokolí Třebíče.
Jihočeskému kraji se také daří. Kolem Choutnicka, Chýnova a Dolní Lhoty narazíte na pravé hříbky, kováře a babky. Štěstí však nehledejtekolem Třeboně, kde si na pravou nadílku budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Najít se dají opravdové poklady. Zdroj: istock.com
Jaké jídlo připravit z hub?
Houbová sezóna přichází a zprvních úlovků můžeme vykouzlit skvělá jídla. Podívejte se na tyto recepty, které se staly našimi oblíbenými.
Pokud vás zajímají další skvělé recepty, koukněte ZDE
Další články: