Nové koření má zajímavé účinky. Na bolavá kolena funguje tinktura, proti kašli čaj

Nové koření v sobě spojuje chuť i vůni hřebíčku, skořice, černého pepře a muškátového oříšku. Používáme ho běžně při vaření a pečení, ovšem méně se ví, že má zajímavé účinky na naše zdraví. V lidové medicíně se osvědčilo proti kašli a rýmě, potížím s trávením i revmatismu a dně. Udělejte si tinkturu na bolavá kolena nebo čaj proti nadýmání nebo kašli a rýmě. A prozradíme, proč se nové koření jmenuje nové.

Nové koření, kterému se říká piment nebo také jamajský pepř či anglické koření, jsou sušené plody pimentovníku pravého či lékařského (Pimenta dioica). Tropický stálezelený strom vysoký až 15 metrů s oválnými, lesklými listy se pěstuje především v oblastech Střední Ameriky, zejména na Jamajce. Zelené plody zráním fialoví, ale sklízejí se ještě před dosažením plné zralosti a suší se na slunci.

NENECHTE SI UJÍT: Anýz je známé koření s léčivými účinky. Pomůže s trávením, kašlem i bolestí hlavy

Nové koření má palčivou, ale příjemně kořeněnou a jemně nasládlou chuť, která v sobě snoubí kombinaci hřebíčku, černého pepře, skořice a muškátového oříšku. A i jeho vůně připomíná tuto směs exotických koření.

  • Nové koření je o něco větší než pepř, je hnědé a má jemně vrásčitý povrch s malou kruhovitou prohloubeninou.

Proč se nové koření jmenuje nové?

Do střední Evropy se tohle aromatické koření dostalo až v 17. století. Oproti již dříve známým druhům exotických koření bylo tedy nové a přišlo z Nového světa, takže se mu u nás začalo říkat nové koření.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skořice: 13 dobrých důvodů, proč oblíbené vánoční koření používat taky jako lék

Co je v novém koření

Nové koření obsahuje mj. vitaminy A, B (tiamin, niacin, riboflavin, kyselina listová) a C, minerály (železo, vápník, draslík, zinek, hořčík atd.), silice a třísloviny, zejména eugenol, quercetin a třísloviny.

Účinky nového koření

„Nové koření neboli piment má výrazné antibakteriální, antivirové a antimykotické i mírné analgetické účinky. Posiluje přirozeně imunitu, čaj doporučuji jako podporu při léčení kašle a rýmy. Taky zvyšuje chuť k jídlu, podporuje trávení, zmírňuje nadýmání a plynatost. Navíc uklidňuje nervy, pomáhá při stresu a nervozitě, zlepšuje náladu i spánek," shrnuje léčivé účinky nového koření bylinkář Martin Kolár.

Odvar z nového koření se zevně používá k oplachování špatně se hojících ran, kožních plísní a vyrážek. „Tinktura ve formě mazání tiší bolesti namožených svalů. Především ale pomáhá při revmatismu a dně, mám osobně vyzkoušené, že dobře působí na bolavá kolena,“ doporučuje bylinkář.

INSPIRUJTE SE: Pepř: Univerzální koření a nevšední lék proti kašli a nadýmání. Kolik je druhů pepře?

Čaj z nového koření proti kašli a rýmě

Ingredience

Příprava

Nové koření a hřebíček nadrtíme v hmoždíři nebo umeleme, přidáme skořici a zalijeme vroucí vodou. Zakryjeme a necháme nejméně 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

„Při  chorobách z nachlazení, především mokrém kašli a rýmě, vypijeme toto množství čaje po doušcích dvakrát denně. Nejdéle ale jen jeden týden," radí Martin Kolár.

Čaj z nového koření proti nadýmání

Ingredience

Příprava

Koření smícháme a najemno nadrtíme v hmoždíři nebo umeleme. Přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Pak scedíme přes husté sítko.

Užívání

Při potížích s trávením (nadýmání, plynatost) popíjíme vlažný čaj pomalu po doušcích.

Tinktura (mazání) z nového koření na bolavá kolena

Ingredience

  • 1 díl nahrubo drceného nového koření
  • 5 dílů vodky

Příprava

Nové koření zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme nejméně tři týdny na teplém místě. Každý den důkladně protřepeme, aby se uvolnily potřebné látky. Přefiltrujeme přes papírový kávový filtr.

Použití

„Tinkturou z nového koření potíráme dvakrát denně bolavé klouby nebo namožené svaly. Nebo do tinktury namočíme měkký hadřík, přiložíme na kloub a zafixujeme kusem látky," říká bylinkář.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár. cs,wikipedia.org

Sdílejte článek
Štítky koření hobby čaj kašel volný čas skořice hřebíček pepř větry Martin Kolár životní styl a volný čas zájem o jídlo a pití

Přečtěte si také