Jak na to

2. října 2018 06:00

maku-la@seznam.cz

3 tipy, jak správně vybrat kancelářskou židli

Pokud při svém zaměstnání či studiu sedíme podstatnou část dne u pracovního stolu, měli bychom myslet na to, jestli židle, kterou využíváme, je vhodná pro každodenní použití. To, jak a na čem sedíme, velmi ovlivňuje naše zdraví.

Pokud tedy u pracovního stolu sedíme každý den, měli bychom vybrat židli s ergonomickými vlastnostmi. Jestli je naše pracovní doba osmihodinová, židle by měla mít alespoň základní funkce nastavitelnosti. Od kvality se samozřejmě odvíjí i cena, pokud tedy nekupujeme designový kousek, kde nám více záleží na vzhledu a zanesení do interiéru. Obecně platí, že čím je židle nastavitelnější, tím je lepší. Velmi však záleží i na provedení a materiálu.

1. FUNKCE

Kancelářská židle nebo křeslo se nastavuje podle výšky, hmotnosti, délky nohou a specifických požadavkům uživatele. Model by měl mít kvalitní bederní opěrku vyrobenou zmolitanu, pěny nebo být plastickou součástí celé konstrukce zad židle – tedy již vytvarován vsamotné židli. Lepší modely mají opěrku nastavitelnou. To se nejvíce hodí vysokým lidem, kteří si ji potřebují posunout výš.

Mysleme i na maximální nosnost křesla. U většiny je maximum až 180 kg. Například dítě by mělo mít výhradně dětský model židle a dospělý zase naopak. Předejdeme tak nesprávnému sezení. Každý uživatel má jiné tělesné proporce, proto je ideální, pokud si u židle můžeme nastavit výšku, hloubku a také opěradla. Správná židle by měla mít i podpěrku hlavy.

2. MECHANIKA

Máme různé typy mechanik, možností nastavení a ovládání.

Pevná

Pokud si zvolíme pevnou mechaniku, nebudeme moci židli nastavit podle našich předpokladů. Sklon opěradla ani hloubku sedáků neovlivníme. Tento mechanismus mají nejčastěji dětské židle.

Houpací

U houpacího mechanismu také nenastavíme sklon opěradla. Pokud se opěradlo posune pod tíhou našich zad, je to proto, že se pohnulo celé křeslo. Mnoha uživatelům tento mechanismus vyhovuje, je tedy velmi běžný. Citlivost houpání lze jednoduše nastavit nebo můžeme křeslo umístit vjednom sklonu natrvalo.

Kloubová

Tato mechanika je již velmi vhodná pro celodenní sezení, ale je také složitější na správné nastavení. U takové židle již nastavíme výšku, sklon i hloubku opěradla, protože je zde mnoho plastových kloubů, které nám manipulaci dovolí. Kloubová křesla mají však vyšší sklon kporouchávání.

Synchronní

Tento typ vám zaručuje tu nejlepší péči. Zde se dá nastavit zkrátka vše. Opěradlo se lehce přizpůsobí našim zádům a celé křeslo se naklání podle nás. Pokud se zakloníme dozadu, pohne se i opěradlo a sedák a poloha se přizpůsobí správnému sezení. Citlivost náklonů se dá také jednoduše nastavit.

3. MATERIÁL

Nejběžnější jsou kancelářské židleplastovou konstrukcí. U takových ale musíme počítat smenší nosností a výdrží. Pokud chceme kvalitní pracovní prostředí, vybírejme ty socelovou nebo hliníkovou konstrukcí.

Potah

Ideálním potahem je omyvatelný materiál jako například syntetická kůže. Vletních měsících však není dostatečně prodyšná. Je dobré si pořídit ještě podložku, která zabrání nadměrnému pocení. Zprodyšných materiálů vyhrává síťovina a textilní čalounění. Jejich údržba je ale na druhou stranu složitější.


Přečtěte si také