návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

3 tipy, jak správně vybrat kancelářskou židli

Vydáno: 02.10.2018
Na výběru si dejte záležet
Autor: istock.com Na výběru si dejte záležet
Pokud při svém zaměstnání či studiu sedíme podstatnou část dne u pracovního stolu, měli bychom myslet na to, jestli židle, kterou využíváme, je vhodná pro každodenní použití. To, jak a na čem sedíme, velmi ovlivňuje naše zdraví.

reklama

Pokud tedy u pracovního stolu sedíme každý den, měli bychom vybrat židli s ergonomickými vlastnostmi. Jestli je naše pracovní doba osmihodinová, židle by měla mít alespoň základní funkce nastavitelnosti. Od kvality se samozřejmě odvíjí i cena, pokud tedy nekupujeme designový kousek, kde nám více záleží na vzhledu a zanesení do interiéru. Obecně platí, že čím je židle nastavitelnější, tím je lepší. Velmi však záleží i na provedení a materiálu.

Černé stylové křeslo
Autor: Pinterest.com Černé stylové křeslo

1. FUNKCE

Kancelářská židle nebo křeslo se nastavuje podle výšky, hmotnosti, délky nohou a specifických požadavkům uživatele. Model by měl mít kvalitní bederní opěrku vyrobenou z molitanu, pěny nebo být plastickou součástí celé konstrukce zad židle – tedy již vytvarován v samotné židli. Lepší modely mají opěrku nastavitelnou. To se nejvíce hodí vysokým lidem, kteří si ji potřebují posunout výš.

Bederní opěrka
Autor: Pinterest.com Bederní opěrka

Mysleme i na maximální nosnost křesla. U většiny je maximum až 180 kg. Například dítě by mělo mít výhradně dětský model židle a dospělý zase naopak. Předejdeme tak nesprávnému sezení. Každý uživatel má jiné tělesné proporce, proto je ideální, pokud si u židle můžeme nastavit výšku, hloubku a také opěradla. Správná židle by měla mít i podpěrku hlavy.

Jak vypadá váš pracovní stůl?

Bytový architekt radí: 3 tipy, jak zařídit domácí pracovnu

Dejte staré školní židli nový kabátek.

DIY: Vytvořte ze staré školní židle originální designový kousek! Budete potřebovat jen staré džíny

2. MECHANIKA

Máme různé typy mechanik, možností nastavení a ovládání.

Pevná

Pokud si zvolíme pevnou mechaniku, nebudeme moci židli nastavit podle našich předpokladů. Sklon opěradla ani hloubku sedáků neovlivníme. Tento mechanismus mají nejčastěji dětské židle.

Bílá kráska
Autor: Pinterest.com Bílá kráska

Houpací

U houpacího mechanismu také nenastavíme sklon opěradla. Pokud se opěradlo posune pod tíhou našich zad, je to proto, že se pohnulo celé křeslo. Mnoha uživatelům tento mechanismus vyhovuje, je tedy velmi běžný. Citlivost houpání lze jednoduše nastavit nebo můžeme křeslo umístit v jednom sklonu natrvalo.

Kloubová

Tato mechanika je již velmi vhodná pro celodenní sezení, ale je také složitější na správné nastavení. U takové židle již nastavíme výšku, sklon i hloubku opěradla, protože je zde mnoho plastových kloubů, které nám manipulaci dovolí. Kloubová křesla mají však vyšší sklon k porouchávání.

Jeden stylovější kousek
Autor: Pinterest.com Jeden stylovější kousek

Synchronní

Tento typ vám zaručuje tu nejlepší péči. Zde se dá nastavit zkrátka vše. Opěradlo se lehce přizpůsobí našim zádům a celé křeslo se naklání podle nás. Pokud se zakloníme dozadu, pohne se i opěradlo a sedák a poloha se přizpůsobí správnému sezení. Citlivost náklonů se dá také jednoduše nastavit.

3. MATERIÁL 

Nejběžnější jsou kancelářské židle s plastovou konstrukcí. U takových ale musíme počítat s menší nosností a výdrží. Pokud chceme kvalitní pracovní prostředí, vybírejme ty s ocelovou nebo hliníkovou konstrukcí.

Koženkový materiál
Autor: Pinterest.com Koženkový materiál

Potah

Ideálním potahem je omyvatelný materiál jako například syntetická kůže. V letních měsících však není dostatečně prodyšná. Je dobré si pořídit ještě podložku, která zabrání nadměrnému pocení. Z prodyšných materiálů vyhrává síťovina a textilní čalounění. Jejich údržba je ale na druhou stranu složitější.

Houpací dominantou obýváku může být i Bouli, sedačka pro tři. Vyrábí se i na klasické podnoži. Cena: 36264 korun

Posaďte se v moderním stylu: 10 židlí a křesel, které mají šmrnc

Inspirujte se, jak ozdobit židle na svatbě.

Jak vyzdobit svatební židle? Inspirace nejkrásnějších dekorací

reklama

Článek je zařazen v: pracovní křeslo , pracovní židle , křeslo , židle , kancelář , studium , kancelářská židle , kancelářské křeslo , bedra , jak vybrat židli , správné sezení , sezení , práce , kancelářská práce

reklama

Přečtěte si také