reklama

Klimatizace v horkých dnech: Dodržujte tyto rady, abyste nechytli angínu a další infekční choroby

Markéta Kašková
15. června 2019
V létě si mnoho z nás neumí představit parné dny bez klimatizace. Tento malý vynález se stal běžným vybavením moderních interiérů, kanceláří a dokáže zpříjemnit i cestování. Zejména v letadle a autobusech bychom se bez klimatizace asi udusili. Pokud však nevíme, jak zařízení správně využívat, dokáže nám uškodit. Jak s klimatizací správně zacházet, abychom se vyhnuli angíně?
reklama

Vzimě jsme se nemohli dočkat letních teplot, teď se toužíme koupat vledu a máčet se celý den vbazénu. Bohužel naše povinnosti za nás nikdo jiný neudělá a my musíme parné dny trávit vzavřených, ale díkybohu při troše štěstí klimatizovaných místnostech.

Venku hlásí přes třicet stupňů a nás čeká ještě pár hodin kancelářské práce. Při vysokých teplotách jsme unaveni a nedokážeme se soustředit. Organismus má co dělat steplotami, naše tělo se potí, zvyšuje se krevní tlak a my po mozku ještě vyžadujeme mentální výkon. Nejjednodušším, zároveň nejrychlejším způsobem, jak se zchladit, je zapnout klimatizaci, která se stalajiž běžnou součástí moderních interiérů a kanceláří. Pomocníkvšak dokáže nadrobit velkou zdravotní paseku, o to více, pokud klimatizaci nenastavíme správně, nebo neměníme často filtry.

Co nám hrozí z klimatizace?

Existuje mnoho zdravotních rizik spojených svyužíváním klimatizace. Kvůli velkým teplotním výkyvům venku a uvnitř místnosti je lidský organismus velmi citlivý a náchylný knemocem. Tělo je zvyklé na určitou teplotu v prostředí, která se mu během sekundy rapidně změní. Nejčastěji se pak jedná o problémy a záněty dýchacího ústrojí. Běžná je angína, která není záležitostí jen chladných měsíců.

Mnoho lidí má problémy i se suchým vzduchem, který klimatizace způsobuje. Každý, kdo nosí kontaktní čočky, dobře zná, co znamená nepříjemné pálení očí ze suchého vzduchu. Lidé, kteří mají citlivou pokožku, mohou trpět na nepříjemné svědění a vyrážky. Vysychání sliznice dýchacích cest pak také způsobuje zdravotní komplikace.

Maximální teplotní rozdíl klimatizace

Teplotní rozdíl způsobený klimatizací by měl být maximálně 5–7°C. Takové teplotní vychýlení není pro organismus zas tak obrovským šokem a lépe ho zvládá. Jestliže máme sluneční den steplotou 32°C, místnost by si tedy měla udržovat minimálně 25°C.

Plísně a bakterie schované vklimatizaci

Filtry se musí měnit a mělo by to být každé 2–3 týdny. Samozřejmě záleží na intenzitě využívání, ale dlouho neměněné filtry mohou způsobovat přenos mnoha infekčních chorob. Bakterie vdechujeme kvůli plísním vznikajících ve vlhkém prostředí a velkému množství prachu, který se vklimatizaci usazuje.

Klimatizaci bychom tedy měli používat srozumem a přemýšlet, zda je její využívání vždy nutné.

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama