Dobromysl (oregano) posiluje nervy a rozveselí mysl. Připravte si koupel, čaj i med
Dobromysl obecná je příbuzná majoránky, má jemnější vůni a nejvíc se používá jako léčivka, která posiluje nervy, zlepšuje náladu, dokáže navodit optimistickou atmosféru, pomáhá také trávení a léčí kašel. A dokonce každé jídlo kořeněné oreganem rozveselí mysl. Na zahradě a v květináčích se u nás dobromysl pěstuje odjakživa jako zázračně léčivé koření a používá se jako jemnější varianta oregana ze Středozemí. Není teď nejlepší čas léčivé um
Dobromyslobecná (Origanum vulgare) je vytrvalá keříčkovitá bylina s malými zelenými lístky. Je příbuzná majoránky. Dorůstá do výšky až 60 cm. Výrazně aromatická rostlina smírně nahořklou chutí kvete zhruba od července do září krásnýmirůžovými až fialovýmikvěty. U nás planě roste na prosluněných stráních a loukách, na pasekách, ve světlých lesích nebo vkřovinách.Dobromysl je významnou medonosnou rostlinou vyhledávanou včelami, čmeláky i motýly.
Kdy a jak dobromysl sbírat a sušit
Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem. Nať sbíráme okolo poledne za plného slunce, kdy obsahuje maximum silic! Suší se ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Správně usušená dobromysl je tmavozelená, voní příjemně a chutná hořce kořenně, na jazyku zanechává stahující pocit. Snítky pro okamžitou spotřebu sbíráme kdykoli.
Dobromysl jakoléčivá bylina
Dobromysl obecná obsahuje silice (thymol a karvakrol), dále třísloviny a hořčiny a éterické oleje.Blahodárně působí na psychiku, působí jako antidepresivum – uklidňuje a zlepšuje náladu. Má protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky, je účinným přírodním antibiotikem. Uvolňuje svalové křeče, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při nechutenství a zažívacích potížích, tlumí křečovité břišní bolesti, podporuje činnost jater a zlepšuje střevní peristaltiku.
Dobře se uplatní při chorobách znachlazení (zánět průdušek, zahlenění, rýma, dráždivý kašel). Zevně se uplatňuje jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím, do zklidňujících koupelí. Inhalace dobromyslových par se osvědčila přirýmě, ale také při stresu, nervozitě, melancholii, splínu, trudnomyslnosti a depresi. Listy se doporučují žvýkat při bolesti zubu. Dobromysl se uplatní také jako obklad na špatně se hojící rány, otoky nebo bolestivé klouby a svaly.
Koupel na uklidnění mysli
Ingredience
- 300 g sušené dobromysli nebo 500 g čerstvé kvetoucí nati
- 2 l vody
Postup
Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme nejméně 30 minut vyluhovat. Scedíme do vany shorkou vodou. Dopřejeme si asi 20minutou relaxační koupel.
Použití
Dobromyslová koupel navodí příjemnou atmosféru, uklidní podrážděné nervy, odstraní nervozitu, zlepší náladu a zkvalitní spánek.
Čaj pro dobré trávení i náladu
Ingredience
- 1 lžíce čerstvé nebo 1 lžička sušené dobromysli
- 220–250 ml vody
Postup
Dobromysl zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 8–10 minut vyluhovat. Scedíme. Ještě účinnější je odvar – dobromysl zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme kvaru, 3–4 minuty povaříme, sejmeme a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme.
Použití
Aromatický, sladce nahořklý čaj ostřejší chuti podporuje trávení a vylučování žluči, odstraňuje křeče a mírní nadýmání. Při obtížích užíváme hrnek třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem.Čaj také pomáhá zklidnit nervy a zlepšit náladu.
Med proti kašli
Ingredience
- 1 lžíce čerstvé, najemno nasekané nebo 1 lžička drcené sušené dobromysli
- 1 lžíce čerstvých, najemno nasekaných nebo 1 lžička drcených sušených podbělových listů
- 500 ml tekutého medu
Postup
Dobromysl a podběl promícháme a vmícháme do medu. Necháme asi týden rozležet, občas promícháme.
Použití
Při kašli a chrapotu užíváme 1 lžičku medu jednou denně. Můžeme dát do čaje nebo jiného nápoje.
Oregano v kuchyni
Dobromysl pěstovaná veStředozemí – ta se knám dováží jako koření oregano– je silnější, na silice a vůni i chuť výraznější než naše.Ovšem i naše česká dobromysl je skvělé oregano, jen je o něco jemnější. Hodí všude tam, kde se používá majoránka, má ale výraznější chuť. Nezastupitelná je v italské kuchyni při přípravě pizzy a špaget. Ve Francii je součástí známého provensálského koření. V Mexiku pak chilli koření, nelze bez ní připravit ani pravé chilli con carne v tex-mex kuchyni. Přidává se do mletých mas a gulášů, rizota, k dochucení masitých jídel, čerstvá je skvělá do salátů, polévek či omáček. Jídla kořeněná dobromyslí přinášejí dobrou náladu, rozveselují mysl. Čerstvou dobromysl lze konzervovat v oleji nebo octě, dá se také zmrazit.
9 pravidel pěstování dobromysli
- Dobromysl obecná roste dobře na zahradě, hodí se také skvěle pro pěstování vnádobách. Poroste i na zelených střechách!
- Dobromysl má rádasuché, před větrem chráněné stanoviště spřímým sluncem.
- Chceme-li mít velmi silnou léčivku a chutné koření, měli bychom ji pěstovat na nejteplejším a nejslunečnějším místě zahrady či balkonu.
- Vyhovuje jí lehká, dobře propustná půda, která by neměla obsahovat příliš živin.
- Nesnáší ani přílišné zalévání, ani hnojení.
- Semínka dobromysli můžeme vysévatpřímo, ovšem musíme počítat s delší dobou klíčení. Lepší je ze semínek předpěstovat sazeničky – osivo vyséváme vbřeznu do výsevních misek.
- Předpěstované sazeničky vysazujeme ven vkvětnu až červnu do sponu 50 x 40–50 cm. Dobromysl mátendenci se hodně rozrůstat.
- Dobromysl můžeme také množit dělením trsů vzrostlých rostlin.
- Před zimou dobromysl seřežeme na výšku 5–7 cm. Protože je poměrně choulostivá na mráz, přihrneme ji zeminou, můžeme překrýt chvojím nebo listím.
Prima tip: dobromysl řecká
Dobromysl řecká (Origanum heracleoticum), takzvaná zimní majoránka, je vytrvalá rostlina vhodná na skalky, suché zídky nebo do volných trvalkových výsadeb. Tvoří kompaktní, vzpřímené nebo poléhavé keříky vysoké asi 30 cm. Má ráda písčitohlinitou alkalickou půdu. Vyhovuje jí slunné a chráněné stanoviště, ale snáší i polostín a stín. Má specifickou chuť a mírně peprné aroma.
Dobromysl vrytmu staletí
Nenápadné bylince se od nepaměti připisovala kouzelná moc. Spomocí dobromysli se mohla přičarovat láska, patřila mezi svatojánské kvítí – byliny natrhané na svátek sv. Jana měly po celý rok ochraňovat lidi i domácí zvířata před nemocemi. Dobromysl sloužila jako štít před čarodějnicemi a zlými duchy, sekáčům se přidávala do jídla, protože údajně chránila před uštknutím jedovatými hady a používala se také jako trvanlivé hnědočervené barvivo na látky. Hippokrates doporučoval dobromysl na posílení nervů, abatyše Hildegarda při malomocenství a Mattioli ke zvýšení tvorby žluče a proti křečím.