návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dobromysl (oregano) posiluje nervy a rozveselí mysl. Připravte si koupel, čaj i med

Aktualizováno: 13.08.2021
Staročeská dobromysl (oregano) posiluje nervy a zlepšuje náladu
Autor: istock.com Staročeská dobromysl (oregano) posiluje nervy a zlepšuje náladu
Dobromysl obecná je příbuzná majoránky, má jemnější vůni a nejvíc se používá jako léčivka, která posiluje nervy, zlepšuje náladu, dokáže navodit optimistickou atmosféru, pomáhá také trávení a léčí kašel. A dokonce každé jídlo kořeněné oreganem rozveselí mysl. Na zahradě a v květináčích se u nás dobromysl pěstuje odjakživa jako zázračně léčivé koření a používá se jako jemnější varianta oregana ze Středozemí. Není teď nejlepší čas léčivé umění dobromysli vyzkoušet?

reklama

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je vytrvalá keříčkovitá bylina s malými zelenými lístky. Je příbuzná majoránky. Dorůstá do výšky až 60 cm. Výrazně aromatická rostlina s mírně nahořklou chutí kvete zhruba od července do září krásnými růžovými až fialovými květy. U nás planě roste na prosluněných stráních a loukách, na pasekách, ve světlých lesích nebo v křovinách. Dobromysl je významnou medonosnou rostlinou vyhledávanou včelami, čmeláky i motýly.

Dobromysl (oregano je významnou medonosnou rostlinou vyhledávanou včelami, čmeláky i motýly
Autor: Jan Prášil Dobromysl (oregano je významnou medonosnou rostlinou vyhledávanou včelami, čmeláky i motýly

Kdy a jak dobromysl sbírat a sušit

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe při slunečném počasí v červenci a srpnu, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem. Nať sbíráme okolo poledne za plného slunce, kdy obsahuje maximum silic! Suší se ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Správně usušená dobromysl je tmavozelená, voní příjemně a chutná hořce kořenně, na jazyku zanechává stahující pocit. Snítky pro okamžitou spotřebu sbíráme kdykoli.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare), vytrvalá keříčkovitá bylina s malými zelenými lístky je příbuzná majoránky
Autor: Jan Prášil Dobromysl obecná (Origanum vulgare), vytrvalá keříčkovitá bylina s malými zelenými lístky je příbuzná majoránky

Dobromysl jako léčivá bylina

Dobromysl obecná obsahuje silice (thymol a karvakrol), dále třísloviny a hořčiny a éterické oleje. Blahodárně působí na psychiku, působí jako antidepresivum – uklidňuje a zlepšuje náladu. Má protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky, je účinným přírodním antibiotikem. Uvolňuje svalové křeče, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při nechutenství a zažívacích potížích, tlumí křečovité břišní bolesti, podporuje činnost jater a zlepšuje střevní peristaltiku.

Byliny a koření proti bolení hlavy, která patří snad k nejčastějším zdravotním potížím, trápí více ženy, ale ani muži vůči ní nejsou imunní

7 přírodních léků proti bolesti hlavy. Připravíte je z bylin a koření

Pijte čaje i nečaje podle znamení horoskopu

Jaký čaj se hodí k vašemu znamení zvěrokruhu? Raci rádi klasický černý čaj, Střelcům chutná rooibos

Dobře se uplatní při chorobách z nachlazení (zánět průdušek, zahlenění, rýma, dráždivý kašel). Zevně se uplatňuje jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím, do zklidňujících koupelí. Inhalace dobromyslových par se osvědčila při rýmě, ale také při stresu, nervozitě, melancholii, splínu, trudnomyslnosti a depresi. Listy se doporučují žvýkat při bolesti zubu. Dobromysl se uplatní také jako obklad na špatně se hojící rány, otoky nebo bolestivé klouby a svaly. 

Dobromysl (oregano): snítky pro okamžitou spotřebu sbíráme kdykoli.
Autor: istock.com Dobromysl (oregano): snítky pro okamžitou spotřebu sbíráme kdykoli.

Koupel na uklidnění mysli

Ingredience

 • 300 g sušené dobromysli nebo 500 g čerstvé kvetoucí nati
 • 2 l vody

Postup

Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme nejméně 30 minut vyluhovat. Scedíme do vany s horkou vodou. Dopřejeme si asi 20minutou relaxační koupel.

Použití

Dobromyslová koupel navodí příjemnou atmosféru, uklidní podrážděné nervy, odstraní nervozitu, zlepší náladu a zkvalitní spánek.

Dobromysl (oregano): aromatický, sladce nahořklý čaj ostřejší chuti podporuje trávení
Autor: istock.com Dobromysl (oregano): aromatický, sladce nahořklý čaj ostřejší chuti podporuje trávení

Čaj pro dobré trávení i náladu

Ingredience

 • 1 lžíce čerstvé nebo 1 lžička sušené dobromysli
 • 220–250 ml vody

Postup

Dobromysl zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 8–10 minut vyluhovat. Scedíme. Ještě účinnější je odvar – dobromysl zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu, 3–4 minuty povaříme, sejmeme a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Aromatický, sladce nahořklý čaj ostřejší chuti podporuje trávení a vylučování žluči, odstraňuje křeče a mírní nadýmání. Při obtížích užíváme hrnek třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem. Čaj také pomáhá zklidnit nervy a zlepšit náladu.

Dobromysl (oregano) má protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky, je účinným přírodním antibiotikem
Autor: istock.com Dobromysl (oregano) má protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky, je účinným přírodním antibiotikem

Med proti kašli

Ingredience

 • 1 lžíce čerstvé, najemno nasekané nebo 1 lžička drcené sušené dobromysli
 • 1 lžíce čerstvých, najemno nasekaných nebo 1 lžička drcených sušených podbělových listů
 • 500 ml tekutého medu

Postup

Dobromysl a podběl promícháme a vmícháme do medu. Necháme asi týden rozležet, občas promícháme.

Použití

Při kašli a chrapotu užíváme 1 lžičku medu jednou denně. Můžeme dát do čaje nebo jiného nápoje.

Majoránka: Tradiční koření povzbudí trávení, zmírní kašel a zlepší náladu

Jak pěstovat majoránku, aromatické koření, které povzbuzuje trávení a zlepšuje náladu

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup a obklad

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

Oregano v kuchyni

Dobromysl pěstovaná ve Středozemí – ta se k nám dováží jako koření oregano – je silnější, na silice a vůni i chuť výraznější než naše. Ovšem i naše česká dobromysl je skvělé oregano, jen je o něco jemnější. Hodí všude tam, kde se používá majoránka, má ale výraznější chuť. Nezastupitelná je v italské kuchyni při přípravě pizzy a špaget. Ve Francii je součástí známého provensálského koření. V Mexiku pak chilli koření, nelze bez ní připravit ani pravé chilli con carne v tex-mex kuchyni. Přidává se do mletých mas a gulášů, rizota, k dochucení masitých jídel, čerstvá je skvělá do salátů, polévek či omáček. Jídla kořeněná dobromyslí přinášejí dobrou náladu, rozveselují mysl. Čerstvou dobromysl lze konzervovat v oleji nebo octě, dá se také zmrazit.

Dobromysl (oregano) je nezastupitelná při přípravě pizzy
Autor: istock.com Dobromysl (oregano) je nezastupitelná při přípravě pizzy

9 pravidel pěstování dobromysli 

 1. Dobromysl obecná roste dobře na zahradě, hodí se také skvěle pro pěstování v nádobách. Poroste i na zelených střechách!
 2. Dobromysl má ráda suché, před větrem chráněné stanoviště s přímým sluncem.
 3. Chceme-li mít velmi silnou léčivku a chutné koření, měli bychom ji pěstovat na nejteplejším a nejslunečnějším místě zahrady či balkonu.
 4. Vyhovuje jí lehká, dobře propustná půda, která by neměla obsahovat příliš živin.
 5. Nesnáší ani přílišné zalévání, ani hnojení.
 6. Semínka dobromysli můžeme vysévat přímo, ovšem musíme počítat s delší dobou klíčení. Lepší je ze semínek předpěstovat sazeničky – osivo vyséváme v březnu do výsevních misek.
 7. Předpěstované sazeničky vysazujeme ven v květnu až červnu do sponu 50 x 40–50 cm. Dobromysl má tendenci se hodně rozrůstat.
 8. Dobromysl můžeme také množit dělením trsů vzrostlých rostlin.
 9. Před zimou dobromysl seřežeme na výšku 5–7 cm. Protože je poměrně choulostivá na mráz, přihrneme ji zeminou, můžeme překrýt chvojím nebo listím.
Dobromysl (oregano) roste dobře na zahradě, hodí se také skvěle pro pěstování v nádobách
Autor: istock.com Dobromysl (oregano) roste dobře na zahradě, hodí se také skvěle pro pěstování v nádobách

Prima tip: dobromysl řecká

Dobromysl řecká (Origanum heracleoticum), takzvaná zimní majoránka, je vytrvalá rostlina vhodná na skalky, suché zídky nebo do volných trvalkových výsadeb. Tvoří kompaktní, vzpřímené nebo poléhavé keříky vysoké asi 30 cm. Má ráda písčitohlinitou alkalickou půdu. Vyhovuje jí slunné a chráněné stanoviště, ale snáší i polostín a stín. Má specifickou chuť a mírně peprné aroma.

Dobromysl řecká (Origanum heracleoticum), takzvaná zimní majoránka, tvoří kompaktní, vzpřímené nebo poléhavé keříky vysoké asi 30 cm
Autor: archiv Semo Dobromysl řecká (Origanum heracleoticum), takzvaná zimní majoránka, tvoří kompaktní, vzpřímené nebo poléhavé keříky vysoké asi 30 cm

Dobromysl v rytmu staletí

Nenápadné bylince se od nepaměti připisovala kouzelná moc. S pomocí dobromysli se mohla přičarovat láska, patřila mezi svatojánské kvítí – byliny natrhané na svátek sv. Jana měly po celý rok ochraňovat lidi i domácí zvířata před nemocemi. Dobromysl sloužila jako štít před čarodějnicemi a zlými duchy, sekáčům se přidávala do jídla, protože údajně chránila před uštknutím jedovatými hady a používala se také jako trvanlivé hnědočervené barvivo na látky. Hippokrates doporučoval dobromysl na posílení nervů, abatyše Hildegarda při malomocenství a Mattioli ke zvýšení tvorby žluče a proti křečím.

Mohlo by vás zajímat:

Oregano - dobromysl obecná

Oregano – dobromysl obecná

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat středomořské koření a léčit se domácím rozmarýnovým vínem

Jak pěstovat rozmarýn a udělat z něj léčivé víno?

Mateřísoušku od června do září zdobí nachově fialové až růžové kvítky

MATEŘÍDOUŠKA: Jak pěstovat bylinu proti nespavosti a použít ji jako koření

TYMIÁN

TYMIÁN: Jak vypěstovat koření, ze kterého si připravíte mast na klouby i domácí chleba

reklama

Článek je zařazen v: dobromysl obecná (Origanum vulgare) , oregáno , dobromysl koření , dobromysl léčivka , dobromysl pěstování , čaj z dobromysli

reklama

Přečtěte si také