Podzimní hit? Tahle sasanka je trvalkou sezony 2022. Právě teď vyrůstají květonosné lodyhy

Každý rok vyhlašuje Český spolek perenářů, tedy pěstitelů trvalek, trvalku sezony. Pro letošní rok se vítězkou stala podzimní sasanka, která patří mezi nejatraktivnější květiny druhé poloviny léta a podzimu.

Druhově bohatý rod sasanek (Anemone) zahrnuje i sasanky, kterým se běžně říká sasanky podzimní. V zahradách se většinou pěstují hybridy (kříženci), vyšlechtěné z původního botanického druhu Anemone japonica var. Hupenhensis, který pochází z východní Asie, kde roste na srázech a v průrvách mezi skalami, mezi vlhkými kameny a v podrostu stromů, v nadmořských výškách 600–2 500 m. V Evropě se pěstuje od 17. století a zahradní nadšenci od té doby vyšlechtili velkou spoustu kouzelných zahradních hybridů.

Japonské sasanky, podzimní sasanky (Anemone Japonica)

Trvalky vysoké 60–150 cm patří mezi nejkrásnější květiny druhé poloviny léta. Ze svazčitých kořenů nejprve vyrůstá přízemní růžice dlouze řapíkatých listů, aby z ní na přelomu července a srpna začaly vyrůstat vysoké, na první pohled velmi křehké květonosné lodyhy. Ty pak nesou nádherné bílé, světle i tmavě růžové květy s množstvím žlutých tyčinek.

Jak pěstovat podzimní sasanky

Nádherné podzimní sasanky nejlépe vyniknou v klasických trvalkových záhonech, ale pěstovat je můžete i jako solitéry uprostřed trávníku. Ke spokojenosti vyžadují stanoviště na slunci nebo i v polostínu a vlhčí, dobře propustnou půdu s dostatkem humusu. Podzimní sasanky bývají mrazuvzdorné až do –24 °C.

Pozoruhodné rostliny, které se staly Trvalkami sezony v minulých letech

Dračík (Penstemon) – Trvalka sezony 2021

Dračíky jsou nízké až středně vzrůstné trvalky s podlouhlými listy a trubkovitě nálevkovitými květy, uspořádanými v koncových latnatých nebo hroznovitých květenstvích. Vykvétají od dubna do září a vyhovují jim teplejší, slunečná nebo polostinná stanoviště a běžná zahradní půda. Jedná se o trvalky spíše krátkověké, které bohužel snadno vymrzají. Jejich životnost můžete prodloužit zimní přikrývkou.

Amsonie (Amsonia) – Trvalka sezony 2020

Zatím nepříliš známá a na zahradách jen občas pěstovaná trvalka, která tvarem rostliny připomíná spíš menší keřík. Z polodřevnatých oddenků vyrůstají trsy nevětvených stonků s vejčitými, až téměř jehlicovitými listy. Začátkem léta se na vrcholech stonků začínají rozvíjet chocholičnatá květenství neobvykle nebesky modrých květů. Jedná se o trvalky dlouhověké a nenáročné, kterým se daří na plném slunci i v polostínu a nemají velké nároky na půdu. Zvládnou sušší i vlhčí stanoviště.

Baptísie (Baptisia) – Trvalka sezony 2019

Baptísie nejsou zatím příliš známé ani rozšířené mezi běžnými pěstiteli trvalek. Jedná se o trsnatě rostoucí trvalky, které se pyšní nádhernými, fialovomodrými květy a především velkou dlouhověkostí. Na jednom místě dokážou nerušeně růst 15 i více let. Baptísie výborně zvládají sucho a daří se jim na plném slunci i v polostínu. Jedinou nevýhodou této trvalky je poměrně pomalý růst. Po výsevu budete na pěkně narostlý trs čekat i 4 roky.

Jarmanka (Astrantia) – Trvalka sezony 2018

Nádherné trvalky, příbuzné naší obyčejné mrkve nebo i petržele, se na našich zahradách zatím nevyskytují příliš často. Jedná se přitom o nenáročné a odolné rostliny, které pocházejí i z naší volné přírody. Na rozdíl od planých druhů, které vykvétají bílými či lehce nazelenalými květy, ty zahradní mají květy bílé, růžové nebo až tmavě červené. Jarmankám vyhovuje umístění na slunci i v polostínu ve vlhčí, ale nepodmáčené půdě.

Kakost (Geranium) – Trvalka sezony 2017

Kakosty patří mezi trvalky velmi známé, i když dlouhou dobu ne příliš oblíbené. Bývaly totiž dříve na našich zahradách zastoupené nejčastěji druhem s nepříliš voňavými listy. V posledních letech jejich obliba rychle stoupá. Najdou se mezi nimi druhy vhodné na slunce i do polostínu, do suché i vlhké půdy a některé dokážou kvést po celé léto. Jejich květy mívají nejčastěji fialovou, až růžovou barvu.

Zdroj: https://pereny.org/trvalka-sezony-2022-anemone-sasanka-podzimni/; https://www.zahradnictvi-flos.cz/anemone-japonica-rosenschale-sasanka-japonska-rosenschale.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také