Jarmanka je krásně kvetoucí příbuzná obyčejné mrkve. Daří se jí v polostínu
Pokud ještě neznáte báječné jarmanky, určitě byste se s nimi měli seznámit. Můžete je potkat i ve volné přírodě, kde jsou docela nenápadné. Jarmanky zahradní a jejich šlechtěné kultivary vás ohromí nevšední krásou i skromností, kterou se tyto stínomilné květiny vyznačují. Zcela právem byly před pár lety vyhlášeny Trvalkou sezony.
Něžná kráska znaší přírody
Na procházce naší přírodou můžete jarmanku větší potkat vmístech smírným polostínem, ale i úplně ve stínu, na okrajích lužních lesů, na vlhčích mýtinách i lesních loukách. Možná si jí ani nevšimnete, protože, ač dorůstá do výšky kolem 1 m, má jenom drobné, světle růžové až nafialovělé květy se zeleným nádechem. Vykvétá od druhé poloviny května do června.
Jarmanka (Astrantia major)
Jarmanky patří mezi trvalky, které se výborně hodí do volnějších trvalkových záhonů, kde fungují spíše jako doplněk ke květinám snápadnějšími květy. Jarmanky jsou krásné příbuzné například obyčejné mrkve nebo petržele, protože společně patří do čeledi miříkovitých.
Jarmanka (Astrantia major) 3 Zdroj: iStock
Šlechtěné kultivary jarmanek nabízejí širokou škálu rostlin, které se liší výškou, barvou květů i dobou kvetení. Můžete si vybírat mezi druhy vysokými jen asi 30 cm až do výšky okolo 90 cm. Vykvétají vdobě od druhé poloviny května do září vbarvách od bílé přes jemně růžovou až po barvu cyklámen nebo vínovou. Všechny barvy mají jemně zelený nádech.
Jarmanka (Astrantia major) 7 Zdroj: iStock
Květy jarmanek mají ve velké oblibě včely i čmeláci, protože mají poměrně velké množství nektaru.
Kde a jak pěstovat jarmanky
Jarmanky patří knaprosto nenáročným květinám, kterým se bude nejlépe dařit vpolostínu nebo světlejším stínu, ale zvládnou i umístění na slunci, pokud jim dopřejete vlhčí, nevysychavou půdu, dobře propustnou a svyšším podílem organické hmoty. Jarmanky můžete pěstovat i jako podrost pod keři či stromy, například společně sněkterými druhy kakostů, snimiž si vzájemně nekonkurují.
Jarmanka (Astrantia major) 8 Zdroj: iStock
Jak množit jarmanky
Nejčastěji a nejspolehlivěji se jarmanky množí dělením trsů, brzy na jaře nebo pak po odkvětu. Některé odrůdy se množí i výsevem semen, nebo dokonce samovýsevem.
Jarmanka (Astrantia major) 4 Zdroj: iStock