Ponurý byt, který připomínal vězení, se změnil k nepoznání. Je minimalistický a pohodlný

Panelákový byt už potřeboval rekonstrukci a 39letá Jarka se k ní neměla. Nakonec jí pomohla sestra Jana, která zavolala designéry z pořadu Postav si sen! Andrea Hylmarová a Marek Povolný ponurý byt bez vybavení proměnili v pohodlný a krásný domov.

Jarka se stará o zvířata a pomáhá i lidem bez domova. Rozdala by se, ale na sebe zapomíná. Proto nevěnovala pozornost svému bydlení. Také má problém najít si partnera, který by stál o dlouhodobý vztah a se kterým by si rozuměla. Její sestra Jana doufá, že nové bydlení přinese Jarce do života spokojenější období.

Proměna zanedbaného bytu

Přestavba panelákového bytu je vždy velkou výzvou, proto Iva Kubelková vybrala zkušené designéry Marka Povolného a Andreu Hylmarovou, kteří už mají za sebou mnoho proměn podobných bytů. Marek a Andrea se pustili do proměny, ale tentokrát nemohli zachovat nic způvodního vybavení. Ono totiž nebylo moc co zachovávat. Jarka vbytě neměla moc nábytku a těch pár kousků potřebovalo nutně vyměnit.

Na celý díl se můžete podívat online:

Největší překvapení bylo, když se Marek Povolný rozhodl jednu stěnu vobývacím pokoji obložit vlnitým plechem nastříkaným na bílo. Rodina jeho nápadu moc nedůvěřovala, ale ve výsledku se tenhle odvážný krok vyplatil.

Samozřejmě došlo na bourání příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem a další stavební úpravy. Během jedné znich zateklo do bytu pod tím Jarčiným. Musela tak nastoupit Iva Kubelková a sousedy si usmířit. Proměna se nakonec vydařila a Jarka nemohla uvěřit, že je ve svém starém bytě. Proměnil se opravdu knepoznání!

Hodnocení designérů:

Byla to pro nás s Markem úplně nová zkušenost. Upřímně jsme se dost báli, jak bude vše klapat s partou, kterou neznáme a která není složena z profesionálů v oboru. Hodně jsme si oddechli po prvních dnech, kdy bylo zřejmé, že to funguje. Bylo nám hned jasné, do jakých prostor má a nemá smysl se pouštět. Měli jsme jasno i v základním stylovém ladění, ale nějakou chvíli nám trvalo najít zajímavý nosný prvek proměny. Tím se nakonec stala plechová stěna. Původní prostor byl de facto holobyt. Bylo viditelné, že tu už mnoho let nebyla ani snaha s tím stavem něco zásadního udělat. Vybavení bylo zastaralé, poskládané z toho, co tak nějak zbylo. Měli jsme mírnou obavu ze srovnání podkladu podlah – to je vždy tak trochu překvapení, co nás potká pod původními krytinami. Asi nejvíc vrásek nám ale nadělalo kotvení plechové stěny. Bylo třeba vymyslet funkční systém, který ovšem zvládne i laik.

Jako vždy je to o vtisknutí nějakého uceleného stylu a konceptu. Otevřeli jsme víc prostor mezi kuchyní aobývákem a na podlahu položili dřevěnou podlahu v barvě přírodního dubu, která do interiéru vnesla kýžené teplo domova. Plechová stěna mohla působit chladně, i proto jsme zvolili barevný bílý nátěr místo surového plechu. K celkovému zútulnění pomohly určitě nové decentní záclony a závěsy, které hezky zakryly stará nevzhledná okna. A své udělala i kožená luxusní sedačka. Máme dobrý pocit z celkového vyznění interiéru. Některé prvky se nám v interiéru přirozeně propojily, aniž by v tom předem byl nějaký zásadní úmysl. V určitém momentu jsme s Markem najeli na vlnu, kdy prostě věci přirozeně plynou. Interiér odpovídá modernímu stylu v neutrálních tónech. Staví na oblíbené kombinaci bílé a přírodního dřeva, které jsme tentokrát oživili prvky tmavě modré a také výrazné koňakové – zejména na sedačce. Přemýšleli jsme hodně i o tvarech. Střízlivou geometrii kuchyně či sedačky zjemňují oblé linie na plechu, svítidlech i vlnících se záclonách.

Další proměny:


Přečtěte si také