reklama

Když v srpnu stihneme zasít špenát, kopr či koriandr, můžeme sklízet už za pár týdnů

Lenka Valjentová
25. srpna 2021
Srpen je sice typickým měsícem sklizně rajčat, paprik, cuket a další zeleniny. Nicméně pozdě není ani na nové výsevy na volné záhony nebo do truhlíků na balkon či okenní parapet. Koncem léta je ideální vysít semínka listové zeleniny, bylin a koření pro podzimní sklizeň mladých svěžích lístků. Máme pro vás tipy na rostliny s kratší vegetační dobou, jako jsou například listový špenát, aromatický kopr, kerblík třebule nebo listové formy koriandru.
reklama

Aromatický kopr

U nás velice oblíbemýkopr vonný (Anethum graveolens) je na pěstování dost nenáročný. Kdo nemá zahrádku, může ho úspěšně pěstovat nádobách na balkoně, terase nebo doma na okenním parapetu.

Víceinformací o kopru (pěstování, využití, recepty, léčivé účinky) najdete zde.

Pěstování kopru

„Kopru vyhovují hlinité, dobře propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité. Je velmi citlivý na hnojiva obsahující chlór, kopr ale není nutné přihnojovat. Kopr si libuje na světlém místě, přílišné sucho, chlad amokro mu vadí, vysvětlujeznámýčeský šlechitel a pěstitel Jan Prášil (Semo) a pokračuje:„S výsevem kopru začínáme v dubnua pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do konce srpna.

Jak kopr vysít a sklízet

 • Semínka kopru vyséváme přímo na záhon do řádků zhruba 20 cm vzdálených, nahusto do hloubky 1,5–2 cm, semínka jen lehce zahrneme a opatrně zavlažíme.
 • Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 15 cm.
 • Mladou zelenou nať 15–20 cmvysokousklízímedo svazečků,ke konzervování a sušení můžeme sklízet nať až do doby květu.

Listový špenát

Špenát setý(Spinacia oleracea) je chladnomilnou listovou zeleninou. Vysoké letní teploty a dlouhý den způsobují vybíhání rostlin do květu a kvetoucí rostlina je tuhá a ztrácí svou typickou chuť. Proto jsou nejvhodnějšími obdobími pro pěstování špenátu na zahrádce buď jaro, nebo podzim. Jako následnou plodinu ze srpnových výsevů sklízíme špenát v září až v říjnu, první listy zhruba pět týdnů po výsevu.

Více informací o špenátu (pěstování, využití, recepty, účinky na zdraví) najdete zde.

Odrůdy špenátu

Základem pro úspěšné pěstování špenátu je správný výběr odrůdy svysokou odolností kplísni špenátové,“ zdůrazňuje Jan Prášil a dodává: „Po podzimní pěstování se hodí například Clarinet F1, výnosná pozdní hybridní odrůda se středně zelenými, mírně bublinatými listy je rezistentní k rasámplísni špenátové a výrazně rezistentní kvybíhání do květu. Nejvhodnější pro pěstování špenátu jsou hlinitopísčité, dostatečně vododržné půdy. Špenát nesnáší suché a kyselé půdy a větrné polohy.“

Pěstování špenátu

 • Semena vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených.
 • Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Na nedostatek vláhy reaguje zpomalením růstu, tvorbou menšího počtu listů a především předčasným vybíháním do květu.
 • Před výsevemdo půdy zapracujeme vyzrálý kompost, špenát vyžaduje půdu s vyšším obsahem živin.

Koriandr

Pro podzimní sklizeň vyséváme vsrpnu taky listovou formukoriandru setého(Coriandrum sativum). Semínka vyséváme hustě do řádků vzdálených 20–30 cm do hloubky 1 až 3 cm, vřádku po 0,5 cm by semena dobře vyklíčila, potřebují dostatek vláhy. „Jakmile rostlinky vyrostou,záhon s koriandrem udržujeme rovnoměrně vlhký. Doporučuji odrůdu typu Long Standing Aroma, která je speciálně vyšlechtěná pro sklizeň mladých listů a je velmi odolná kvykvétání,“ uvádí J. Prášil.

Více informací o koriandru (pěstování léčivé účinky, využití, recepty) najdete zde.

Pěstování a sklizeň koriandru v květináči

 • Napěstovaní koriandru na parapetu nebo na balkoněsi připravíme si nádobu alespoň 45 cm širokou a 25 cm hlubokou nebo o průměru nejméně 30 cm.
 • Dno vyplníme keramzitem a na něj nasypeme substrát pro pěstováníbylin.
 • Semínka rozsypeme rovnoměrně po povrchu a zakryjeme je půlcentimetrovou vrstvou substrátu.
 • Půdu při klíčení zvlhčujeme rozprašovačem.
 • Během růstu zaléváme odstátou vodou do spodní misky, aby si bylinka čerpala vodu zespodu.
 • Jakmile stonky koriandru dosáhnou 10 cm, začněme se sklizní lístků. Po dvou až třech měsících se růst zastaví a listy začnou uvadat.

Kerblík třebule

Na venkovní stanoviště v srpnu ještě můžeme naposledy zopakovat výsevkerblíkutřebule (Anthriscus cerefolium), nenáročné rostliny, které se daří na zahradě, v truhlíku na balkoně i okenním parapetu. Upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín, tam bude mít výraznější vůni achuť než kerblík pěstovaný na slunci.

Více informací o kerblíku (pěstování, účinky na zdraví, využití, recepty) najdete zde.

Kerblík – pěstování na zahradě

Osivo vyséváme přímo na stanoviště do řádků vzdálených zhruba 25 cm, v řádku 2 cm od sebe. Kerblík, který vysejeme až vzáří, přezimuje abrzy na jaře vytvoří bohatélisty.

Kerblík – pěstování v truhlíku

 • Do truhlíku vyséváme jednotlivá semínka do sponu zhruba 1 x 1 cm a zasypeme asi 1,5cm vrstvou zeminy.
 • Nesmíme zapomenout na dostatečnou drenážní vrstvu.
 • Substrát udržujeme stále vlhký. Květináč umístíme do polostínu.
 • Do květináče na vnitřním okenním parapetukerblík vyséváme během celého roku.

O pěstování zeleniny, bylin a koření by vás ještě mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama