Pokojové květiny

19. dubna 2025 07:07

Ema Bártová

Pileu, zelenec, tchynin jazyk i vánoční kaktus snadno vypěstujete z řízků

Jakmile člověk jednou propadne pokojovkám, není cesty zpět. Chce jich víc a víc, což ale může pěkně lézt do peněz. Nebo nemusí, když si dokážete další rostliny pěstovat z řízků, které si připravíte sami nebo je od někoho dostanete. Nebojte se říct si o kousek pokojovky, která se vám líbí.

Možná s obdivem vzhlížíte k lidem, kterým vyroste všechno, co zasadí. K jedincům, o kterých se říká, že jim rozkvete i násada od motyky. Přitom se k nim můžete počítat taky, stačí se zaměřit na řízkování pokojovek, které je mnohem snazší, než si většina lidí myslí.

Inspirujte se: Průvodce pěstováním pokojových rostlin

Nebudete kvůli tomu muset pořizovat malý skleník, není potřeba kupovat speciální nářadí nebo investovat do drahých pěstebních světel. Vyplatí se snad jen dát pár korun za substrát určený právě na řízkování. Případně pořídit tekutý nebo práškový stimulátor růstu, většina fanoušků pokojovek se ale obejde bez něj.

  • Některé rostliny nechte nejprve zakořenit ve vodě, kterou budete často měnit, poté je umístěte do substrátu, který budete udržovat stále vlhký. Některé se do něj dají dát rovnou.
  • Rostlinku dejte na světlé místo, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky. A vyzbrojte se trpělivostí, může trvat nikoli dny, ale spíše týdny až měsíce, než se řízek ujme a květina viditelně poroste.

Které pokojovky jsou vhodné k řízkování, a vy byste je proto každopádně měli vyzkoušet?

1. Vánoční kaktus

Existuje více druhů rostliny, kterou většina z nás souhrnně označuje jako vánoční kaktus, přitom se jí může na rozdíl od vánoční hvězdy dařit celoročně.

Jsou to dlouhověké rostliny, vydrží celá desetiletí. Chcete-li si je namnožit, odřízněte dva až tři ploché segmenty stonku, nechte řízek přes noc zaschnout a poté ho vtlačte do vlhkého substrátu. Dejte jich do jednoho květináče více, ať se můžete brzy těšit z mohutné rostliny.

Světlo: Nepřímé Voda: Mezi zálivkami nechte vyschnout

2. Potos

Potos, jinak také šplhavnice zlatá či Scindapsus, je naprosto nenáročná rostlina. A zřejmě vůbec nejjednodušší rostlina na množení pomocí řízků. Ustřihněte některý z výhonků, jen se ujistěte, že má růstové body v kolínku, kde se stonek potkává s listem. Dejte ho do vody a počkejte, až mu vyrostou kořeny, potom potos zasaďte.

Světlo: Nepřímé Voda: Mezi zálivkami nechte mírně vyschnout

Přečtěte si: Co dělat s vánočním kaktusem po Vánocích?

3. Filodendron

Filodendron srdčitý (Philodendron hederaceum) se dá řízkovat stejně snadno jako potos. I tady to samozřejmě nepůjde bez růstového bodu. Připravte si řízek dlouhý zhruba deset až dvacet centimetrů s několika listy, vložte do vody a čekejte. Někomu tyto řízky dobře koření rovnou v substrátu, takže to rozhodně můžete také vyzkoušet.

Světlo: Snese i polostín  Voda: Před zaléváním nechte povrch půdy mírně vyschnout

4. Tchynin jazyk

Tchyniny jazyky mnoha druhů - spadající pod druh Sansevieria - jsou nenáročné na údržbu a stejně snadno se i množí. Stačí vám k tomu jeden celý list nebo jeho část v délce sedm až deset centimetrů, kterou zatlačíte asi půl centimetru hluboko do substrátu smíchaného s pískem.

Světlo: Nepřímé, nebo polostín Voda: Před zaléváním nechte téměř úplně vyschnout.

Mohlo by vás zajímat: 10 pokojovek, které podle NASA nejlépe vyčistí vzduch. Některé už určitě máte doma

5. Starček převislý

Díky jeho anglickému názvu string of pearls se můžete setkat i s označením šňůra perel. Tento sukulent je další pokojovkou, k jejímuž množení věru nepotřebujete žádné superschopnosti. Jednoduše vezměte odřezek jednoho stonku, nechte jej mírně zaschnout a pak jej zapíchněte do vlhkého substrátu. Pro větší efekt a bohatost jich rovnou tímto způsobem do květináče zasaďte několik.

Světlo: Hodně nepřímého světla Voda: Zalévejte až tehdy, když je půda víceméně suchá.

6. Tradescantia zebrina, česky voděnka

Tato různobarevná rostlina velmi snadno zakoření ve vodě. Uřízněte sedm až deset centimetrů dlouhý řez, vložte jej do vody a dejte na jasné, nepřímé světlo. Když vyrazí kořeny, vložte ji do vlhkého substrátu.

Světlo: Hodně nepřímého světla Voda: Zalévejte, když je povrch suchý

7. Pilea

Pilea neboli palačinková rostlina se už několik let drží na výsluní popularity a nevypadá to, že by se na to mělo něco změnit. K množení můžete využít baby rostlinky, která se samy od sebe objevují pod vzrostlejší pokojovkou. Pomocí nože je opatrně vyrýpněte z hlíny a hledejte, zda mají kořeny  - pokud ano, odřízněte květinku od mateřské rostliny tak, abyste je nepoškodili. Pak ji hned zasaďte do květináče. Počítejte s tím, že pilea roste poměrně pomalu.

Světlo: Nepřímé Voda: Před zaléváním nechte půdu docela vyschnout

Přečtěte si: Kočičí pokojovky jsou zelenec a šáchor. Kočkám neublíží a čistí vzduch

8. Aloe Vera

Můžete využít malé rostlinky aloe vera, které se objevují přímo v hlíně vedle vzrostlejšího exempláře. Nejbezpečněji je oddělíte tak, že celou rostlinu vyjmete z hlíny, kořeny očistíte a oddělíte malé odnože. Nebo si připravte řízek z listu, který odříznete, necháte zaschnout a zatlačíte do písčitého substrátu. Je to také dobrý způsob, jak zachránit rostlinu, které uhnívají kořeny, což se někdy stává.

Světlo: Jasné Voda: Před zaléváním nechte půdu hodně vyschnout.

9. Senecio Peregrinus

Česky delfínovník nebo delfínovník límcový či prostě delfínci je málo známý sukulent, který si můžete snadno namnožit pomocí řízkování. Masité lístky na dlouhých výhonech svým tvarem připomínají malé delfíny. Vezměte několikacentimetrový odřezek stonku, vložte jej do vlhkého substrátu a počkejte, až zakoření.

Světlo:  Nepřímé Voda: Zalévejte, když je půda suchá, přemokření nesnese

10. Zelenec

Zelenec (Chlorophytum comosum) je neprávem opomíjenou pokojovkou, která se přitom umí rozrůst do veliké krásy. Rozmnožování vám usnadňuje tím, že tvoří dlouhé šlahouny s budoucími malými rostlinkami na konci. Ostřihněte je v okamžiku, kdy vytvoří zárodky budoucích kořenů a vložte do jiného květináče s hlínou.

Chcete-li mít jistotu, že mladé zelence zakoření, dejte je nejdříve na nějaký čas do vody.

Světlo: Střední až silné, ale nepřímé světlo Voda: Udržujte zeminu stále mírně vlhkou

Zdroje: countryliving.comthespruce.comrhs.org.uk


Přečtěte si také