Trendy

23. října 2018 12:29

Tereza Javorová

Podzimní tabule: Nazdobte si stůl a uspořádejte hostinu pro své blízké

Podzimní tabule: Nazdobte si stůl a uspořádejte hostinu pro své blízké

Sváteční ubrus

Pokud váš stůl má už ta nejlepší léta za sebou, rozhodně se nebojte ho přikrýt pěkným ubrusem. Můžete zvolit některou z ozkoušených podzimních barev, jako jsou červená, oranžová, žlutá nebo skořicově hnědá. Pokud ale plánujete tabuli následně dozdobovat, můžete jednoduše prostřít na čistý bílý ubrus. Vaše jídelna tak nebude působit kýčovitě a speciálně pokud se chystáte doprostřed posadit podzimní věnec nebo jinou dekoraci, bílá poskytne stolu nenásilný podklad. Další možností je samozřejmě odhalit krásné dřevo a pouze doprostřed položit takzvaný běhoun neboli úzký pruh látky. Ten na jednu stranu dodá vaší hostině elegantní pozadí, na stranu druhou nemusíte hned měnit celý ubrus, pokud se někomu podaří rozlít červené víno.

Ubrousky

Může se to zdát jako příliš zbytečná investice, ale opak je pravdou! Nejen že látkové ubrousky jsou ekologičtější, ale můžete je používat znovu a znovu. Tím spíše, pokud zvolíte tmavší barvu nebo místo zářivě bílé sáhnete po krémovějších odstínech, které lépe schovají skvrny. Jde sice o maličkost, ale látkové ubrousky dodají vaší tabuli punc elegance. Můžete je navíc podzimně dozdobit, krásně vypadá například větvička jeřabin, šípku nebo i jen pěkně zbarvený list!

Královna dýně

Středová ozdoba dodá vaší tabuli řád a nasadí téma. Může jít takřka o cokoli, zajímavý věnec, svícen nebo vázu s podzimními květinami. Je ale dobré dekoraci stolu nepřekombinovat. Pokud doprostřed usadíte velkou dýni, můžete pak například po středovém běhounu rozhodit několik těch malých, okrasných. Rozhodnete-li se pro věnec z podzimních plodin, můžete ty samé zakomponovat i do ubrouskové dekorace. A jestli se vám nejvíce líbí tradiční květina, zkuste po jednom kvítku položit i na každý připravený talíř, hosté jistě ocení tuhle malou pozornost!

Večeře při svíčkách

Svíčky k ponurým podzimním dnům neodmyslitelně patří. Pokud jde ale o otevřený oheň na jídelním stole, měli byste zvážit několik věcí. Jestli například víte, že okolo tabule budou s vámi sedět i děti, raději než vysoké a nestabilních svícny zvolte nízké čajové svíčky. Ty můžete opět rozestavit doprostřed na běhoun, kde ně ti nejmenší nedosáhnou. Okolo pak naaranžujte například borovicové šišky nebo červená jablíčka. Dáváte-li přesnost robustním válcovým svícím, ujistěte se předem, že skutečně hoří směrem dovnitř. Odstranit voskové skvrny z ubrusu totiž není žádná legrace!

Něco navíc

Jídlo je uvařené, talíře nachystané a vaše tabule vypadá prostě božsky. Pokud se ptáte, zda váš večer můžete ještě víc vyšperkovat, odpověď zní – ano, ovšem! Jelikož není ale nic horšího než přeplácaný stůl, u kterého do sebe všichni jedlíci neustále drkají, zkuste raději příjemnou atmosféru doladit jinak. Co takhle nenápadná hudební kulisa? Pokud jste zrovna bez inspirace, vyberte si na některé z hudebních streamovacích platforem tipu Spotify, Apple Music nebo Deezer ideální playlist! Stačí do vyhledávače napsat „Autumn“ a zmáčknout play.

Stejně tak důležité jsou i čichové vjemy. Jestli jste nedopatřením připálili pánvičku, ničeho se nebojte. Dejte do hrnce vařit vodu, přidejte trochu celé skořice, hřebíčku nebo nakrájených pomerančů a nechte zvolna probublávat. Do pár minut bude váš byt znovu krásně vonět! Pak už jen stačí počkat, až zazvoní domovní zvonek, a zábava může začít!

(AZ)


Přečtěte si také