Kontryhel je stará léčivá bylina, která především prospívá zdraví a kráse žen
Kontryhel obecný je nenápadná luční rostlinka, která v lidové přírodní medicíně představuje výhradně bylinu ženskou a mateřskou, protože prospívá zdraví a kráse žen od dospívání až do přechodu. Je vysoce ceněnou léčivkou při gynekologických obtížích všeho druhu i lékem proti bolesti. Ovšem pozor, u mužů snižuje potenci! Lehce nahořklé kontryhelové listy se uplatní také v kuchyni, čerstvé jsou skvělé do pomazánek, salátů nebo nádivek.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 30 cm. Má typické laločnaté listy a kvete drobnými žlutozelenými květy od května do září. Daří se mu všude tam, kde je vlhko, většinou na loukách a pastvinách, v zahradách, ve světlých vlhčích lesích, podél cest a potoků.
„Kontryhel má speciální schopnost – jemné póry na listech vylučují křišťálově čistou vodu na okraj, kde se shromáždí do kapky. Středověcí alchymisté tyhle kapky vody, nápadně se třpytící v úžlabích listů často až do pozdního odpoledne, využívali při hledání zlata a kamene mudrců. Říkali jim nebeská rosa a rostlině přezdívali perlová bylina,“ uvádí bylinkář Martin Kolár.
Kontryhel má speciální schopnost jemné póry na listech vylučují křišťálově čistou vodu na okraj, kde se shromáždí do kapky Zdroj: iStock
Kontryhel má speciální schopnost jemné póry na listech vylučují křišťálově čistou vodu na okraj, kde se shromáždí do kapky Zdroj: iStock
Sběr, sušení a skladování kontryhelu
- Sbírá se kvetoucí olistěná nať nebo listy od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny ranní za suchého a slunečného počasí.
- Kontryhel sušíme přirozeným teplem ve stínu co nejrychleji a ve slabých vrstvách na platech nebo sítech přirozeným teplem ve stínu; pokud ho sušíme teplem umělým, teplota nesmí přesáhnout 35 °C. Bylinka je to velice choulostivá, snadno se zapaří.
- Dobře usušený kontryhel má svěží zelenou barvu, svíravou nahořklou chuť a je bez pachu.
- Usušený kontryhel je křehký a snadno se drobí, proto je třeba sním zacházet opatrně. Balí se do papírových obalů.
- Skladujeme na suchém místě, chráněném před světlem.
Kontryhel účinky
Kontryhel obecný má vysoký obsah tříslovin a hořčin, dále kyselinu salicylovou, silice, organické kyseliny, vitamin C, minerální látky a další sloučeniny. „Kontryhel je významným zdrojem rostlinných hormonů a díky tomu působí velmi pozitivně na zdraví žen. Kontryhel je vysoce ceněnou bylinkou při léčbě gynekologických obtíží všeho druhu, naopak u mužů snižuje potenci,“ upozorňuje M. Kolár.
Co léčí kontryhel
Ženské zdraví
Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány (zejména dělohu) a zvyšuje šanci na otěhotnění. „Pomáhá zpevnění děložního svalstva po porodu, zastavuje poporodní krvácení a zlepšuje kvalitu mateřského mléka, podporuje jeho tvorbu. Používá se ke zmírnění nadměrného menstruačního krvácení i při problémech s výtokem. Je vítaným pomocníkem při problémech v klimakteriu, má pozitivní vliv na tělesné i na psychické potíže v menopauze, protože má zklidňující a protistresové účinky,“ říká bylinkář. Díky obsahu kyseliny salicylové je kontryhel přírodním lékem proti bolesti.
Kontryhel a hubnutí
Kontryhel rovněž pomáhá při hubnutí, protože zrychluje metabolismus a spalování tuků. Při redukčních dietách je dobrá kombinace listů kontryhelu s mátou nebo se saturejkou či kerblíkem.
Kontryhel se osvědčil také při onemocnění ledvin, při otocích ledvinného a jaterního původu, při ledvinových kamenech, při poruchách močového měchýře či při obtížích s močením, pomáhá při průjmech i při problémech s nadměrným zadržováním vody v těle.
Kontryhel hojí rány
Zevně se využívá kontryhelový nálev k omývání špatně se hojících ran, vyrážek, podlitin, modřin a nečisté pleti. Hodí se ke kloktání a výplachům při zánětech dutiny ústní a hrtanu. Ve formě sedacích koupelí uleví při hemoroidech.
Šťáva z čerstvé natě se dříve hodně používala na léčení odřenin, pohmožděnin a vředů.
Kontryhel má blahodárné účinky na pleť. Obklady, koupele a tinktura urychlují hojení, působí proti různým kožním zánětům včetně akné a také zpevňují a regenerují pokožku.
Kontryhelový čaj Zdroj: iStock
Kontryhelový čaj
Ingredience
- 1–2 lžičky sušené kontryhelové natě nebo asi 1 lžíce čerstvé najemno pokrájené
- 250 ml vroucí vody
Příprava a užívání
Bylinku přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10–15 minut vyluhovat. Scedíme. Nálev se připravuje vždy čerstvý! Jako podporu metabolismu při hubnutí pijeme jeden hrnek vlažného nálevu denně ráno na lačno po dobu čtyř týdnů, pak si dáme týden týden pauzu a ještě jednou zopakujeme. Při ženských problémech pijeme dva až tři šálky denně.
Kontryhelová tinktura na mastnou pleť
Ingredience
- 100 g čerstvě natrhaného kontryhelu
- 300 ml vysokoprocentního alkoholu nebo lékárenského lihu
Příprava
Kontryhel zalijeme alkoholem a necháme nejméně 14 a nejvíce 20 dní macerovat. Pak scedíme přes kávový filtr a čirou tekutinu rozlijeme do tmavých lahviček. Uchováváme v ledničce.
Použití
Problematickou, mastnou a aknózní pleť opatrně čistíme kontryhelovou tinkturou třikrát denně. Můžeme zředit destilovanou nebo převařenou vodou v poměru 1 : 1.
Omlazující bylinná koupel
Ingredience
- 60 g kontryhelové natě
- 30 g květu jírovce maďalu
- 30 g květu měsíčku lékařského
- 25 g květu heřmánku pravého
- 25 g květu fialky vonné
- 2,5 l studené vody
Příprava
Sušené byliny smícháme, zalijeme studenou vodou a pomalu přivedeme k varu. Pod pokličkou mírně povaříme 8–10 minut, sejmeme a dalších 5–8 minut necháme vyluhovat. Pak scedíme do vany s vodou přibližně 37 °C teplou.
Použití
Během 20minutové koupele si omýváme i obličej. Omlazující koupel si dopřejeme jednou až dvakrát týdně.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz,