reklama

Tulipány, narcisy či hyacinty musí teď do země. Naučte se je správně a originálně vysazovat

Lenka Valjentová
9. října 2021
Zima ještě nedorazila, do jara je daleko, ale pokud chceme, aby se nám zahrada hned brzy zjara rozzářila sněženkami, krokusy, modřenci, narcisy, hyacinty, tulipány, okrasnými česneky, ladoňkami, sasankami či řebčíky královskými, je naprosto nezbytné zasadit jejich cibulky na podzim do země. Už při sázení jarních cibulovin můžeme snít a těšit na rozkvetlé jaro na své zahradě, terase nebo balkonu.
reklama

Top 10jarních cibulovin: tulipán, narcis, hyacint...

Cibulovin, které vykvétají na jaře, jsou desítky a můžeme je rozdělit zejména podle tvarů, barev a velikostí. Nejznámější jsou:

 1. tulipány (Tulipa)
 2. narcisy (Narcissus)
 3. hyacinty (Hyacinthus)
 4. krokusy neboli šafrány (Crocus)
 5. sněženky (Galanthus)
 6. modřence (Muscari)
 7. sasanka vábná či rozkošná (Anemne blanda)
 8. řebčík královský (Fritillaria imperialis)
 9. okrasné česneky (Allium)
 10. ladoňka(Scilla)

Kam jarní cibuloviny vysadit

Jarní cibuloviny nabízejí spoustu možností, kam je na podzim vysadit. Díky svým rozmanitým barvám, tvarům, velikostem i doběkvetení je můžeme téměř libovolně kombinovat. Je jen na nás, zda zvolíme jednotný a klidný vzhled v podobě jedné barvy či druhu nebo kultivaru, anebo se rozhodneme pro originální kombinace.

Tulipánya spol. můžeme sázet do záhonů, pod stromy, mezi keře a trvalky,

a dokonce i do trávy. Pokud si koupíme nové, najdeme na obalu informace o tom, kde v zahradě se bude cibulkámdařit nejlépe.Pro přirozenější vzhled smícháme různé cibuloviny a jejich kultivary v míse nebo košíku, rozházíme je po připraveném místě a zasadíme je tam, kam dopadnou.

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

Květiny na celé jaro

Kvetoucí cibuloviny dodávají zahradě barevnou krásu a něžný půvab postupně od února až do začátku léta. Většina cibulovin kvete několik týdnů. Aby různá období květu pěkně ladila a navazovala, je třeba myslet na jejich správné kombinace. Například jako první rozkvétají ještě pod sněhem sněženky a bledulky, pak krokusy, ladoňky, následují modřence a narcisy, pak tulipány anakonec okrasné česneky. Na obalu nově zakoupených cibulovin si ověřímeobdobí květu, aby se nám oku lahodící kombinace povedly.

Máme-li balkon nebo terasu, můžeme cibuloviny zasadit do truhlíků moderní metodou lasagne, což znamená, že je budeme dávat do vrstev. Dolů pozdně kvetoucí cibuloviny anahoru ty brzy kvetoucí.

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.

10 doporučení pro výsadbu a pěstování jarních cibulovin

 1. Nejvhodnější doba pro výsadbu jarní cibuloviny je, když teplota klesne pod 10 °C. Ovšem pozor na to, abychom květinové cibulky zasadili dříve, než půda poprvé zmrzne.
 2. Většině jarníchcibulovinse daří na slunečném místě nebo vmírném polostínu.
 3. Cibuloviny budou prospívat v téměř jakémkoli typu půdy, ale nesmí být příliš mokrá. Vyhýbejme se proto stanovištím, kde má voda tendenci se hromadit, jako jsou úpatí svahu nebo místapod okapem.
 4. Z vybraného místa odstraníme plevel akamínky apak do půdy zapracujeme dobře rozleženýkompost.
 5. Vykopeme buď jednu jamku pro skupinu cibulovin, nebo vytvoříme samostatné jamky pro zasazení jednotlivých cibulek.
 6. Velikost květinové cibulky určuje hloubku vysazení. Velké cibulky (5 cm nebo větší) by se měly sázet do hloubky 15 cm, malé cibulky (2,5–5 cm) pak do hloubky 7 až 10 cm.
 7. Cibulky vložíme jemně do hlíny špičkou nahoru. Dobrou zprávou je, že ikdybychom omylem cibulku zasadili obráceně, rostlinka si stejně nakonec cestu nahoru ke sluníčku najde.
 8. Dáváme pozor, abychom na květinovou cibulku nezatlačili příliš silně, protože by mohlo dojít kjejímu poškození.
 9. Velké květinové cibulky je vhodné sázet 7 až 20 cm od sebe a malé cibulky 3 až 7 cm od sebe.
 10. Cibulky zakryjeme hlínou vykopanou zjamky. Pokud je zemina příliš suchá, vysazené cibulky zalijeme.

Ojarních cibulovináchsi ještě můžete přečíst:

Related-content

Načítání assetu selhalo, chyba sítě.
Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama