Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak sázet jarní cibuloviny do květináčů? Zkuste metodu lasagne

Cibuloviny pěstované v nádobách umožňují vychutnávat si první jarní květy úplně každému. Jarním cibulovinám se dobře daří na zahradě na záhonu, ale také v květináčích a truhlících. Moc dobře vypadají na balkonech a terasách, dokonce vám bude stačit i pouhý parapet nebo zápraží. Do nádob je možné sázet tulipány, narcisy, modřence, hyacinty, krokusy… prostě všechny jarní cibuloviny. Chcete-li, aby vám na jaře cibuloviny kvetly a dělaly radost, musíte je na podzim zasadit. Je nejvyšší čas na sázení cibulek, tak se do toho hned pusťte. Poradíme vám, jak a jaké jarní cibuloviny v nádobách pěstovat a jakým způsobem je vysadit. Je jen a jen na vás, jestli zvolíte starou dobrou klasiku nebo moderní vrstvení cibulek ve stylu lasagne.
Vydáno: 14.10.2019
Jarní cibuloviny v nádobách na balkoně
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny v nádobách na balkoně

Do květináčů a truhlíků je možné na podzim sázet všechny jarní cibuloviny, ovšem šesti nejpoužívanějšími jsou tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus), modřence (Muscari), krokusy (Crocus) a kosatce síťkované (Iris reticulata). Dobře se v nádobách bude dařit i dalším, jako jsou ladonička (Chionodoxa), puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides), řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris), ladoňka (Scilla) nebo sněženka (Galanthus).

Jarní cibuloviny v náV nádobách se nejvíce pěstují tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus) a modřence (Muscari)
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny v náV nádobách se nejvíce pěstují tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus) a modřence (Muscari)

6 pravidel výsadby jarních cibulovin do nádob

 1. Je důležité, aby byl květináč dostatečně velký, hloubka má být minimálně šestinásobkem výšky vysazované cibulky. To zajistí dostatečnou vrstvu zeminy pod i nad cibulkou, která by měla být alespoň třikrát vyšší než je výška cibulky. Tak budou mít cibulky dost místa k růstu. Také se ujistěte, že nádoby mají na dně otvory, aby mohla odtékat nadbytečná voda.
 2. Pro správný odtok vody vložte na dno květináče drenáž – vrstvu starých střepů z květináčů, keramzitu nebo štěrku. Na drenáž rozprostřete kvalitní zahradní substrát. Do zeminy zasaďte cibulky.
 3. Pro pestrobarevný výsledek využívejte velké množství květinových cibulek. V květináči je lze sázet blíže k sobě než na zahradě, takže mezi nimi udržujte vzdálenost menší než průměr cibulky. Na cibulky nasypte vrstvu substrátu a pevně ho stlačte.
 4. Důležitým krokem je cibulky vydatně zalít, aby mohly dobře zakořenit. Nebojte, nadbytečná voda vyteče otvory na dně květináče.
 5. Aby byly nádoby chráněny před silnými mrazy, zabalte je do slámy nebo bublinkového obalu. Jarní cibuloviny potřebují zimní teploty, aby na jaře mohly vykvést v celé své kráse. Proto je důležité, abyste v zimě nechali květináče venku. S běžnými mrazy cibuloviny většinou nemají problém, protože cibulky mají schopnost chránit se před chladem.. Když teploty klesají hluboko pod bod mrazu, můžete je přechodně umístit do chladné chodby, garáže nebo sklepa.
 6. V lednu a v únoru cibulky pořádně prolijte vodou, ochráníte je před vysušením.
Pravidla klasického sázení jarních cibulovin do nádob
Autor: ibulb.com Pravidla klasického sázení jarních cibulovin do nádob

Sázení jarních cibulovin ve vrstvách

Sázení ve stylu lasagne neboli vrstvené sázení je moderní způsob, jak si díky postupnému kvetení můžete užívat jarní květy od ledna až někdy do konce května. Cibulky sázíte ve vrstvách, jednu nad druhou, jako kdybyste dělali lasagne, skvělé italské těstoviny. Jelikož jarní cibuloviny kvetou v určitých časech, je nutné je sázet ve správném pořadí podle okamžiku jejich kvetení. Ale co když nevíte, kdy různé květinové cibulky kvetou? To ztíží odhad, do které vrstvy je zasadit. Ale žádný problém, tady máte malou inspiraci. První vrstva: tulipány (Tulipa) Boston či Green Wave; druhá vrstva: hyacint (Hyacinthus) Blue Jacket, narcisy (Narcissus) Ice King či Sir Winston Churchill; třetí vrstva: sasanka rozkošná (Anemone blanda) Blue Shades, kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Harmony, modřence (Muscari), ladoňka sibiřská (Scilla siberica).

Sázení ve stylu lasagne neboli vrstvené sázení je moderní způsob, jak si díky postupnému kvetení můžete užívat jarní květy od ledna až někdy do konce května
Autor: ibulb.com Sázení ve stylu lasagne neboli vrstvené sázení je moderní způsob, jak si díky postupnému kvetení můžete užívat jarní květy od ledna až někdy do konce května

6 pravidel sázení jarních cibulovin ve stylu lasagne

 1. Nejprve si opatříme dostatečně prostornou nádobu, aby dokázala pohodlně pojmout alespoň tři vrstvy cibulek.
 2. Zkontrolujte, jestli má na dně dostatečné otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Na dno dejte vrstvu hydroponických hliněných kamínků, tedy keramzitu a zasypejte je asi 10centimetrovou vrstvou zeminy.
 3. Zasaďte první vrstvu cibulek, začněte s těmi, které kvetou jako poslední, například tulipány.  Zasypejte je asi 5cm vrstvou substrátu. Sázejte je blízko sebe, aby výsledný dojem působil bohatě.
 4. Druhou vrstvu tvoří květinové cibulky, které kvetou trochu dříve, třeba narcisy nebo hyacinty. Opět je zasypejte vrstvou zeminy.
 5. Do poslední třetí vrstvy zasaďte květinové cibulky, které kvetou nejdříve, například krokusy nebo sněženky.
 6. Nakonec doplňte květináč vyšší vrstvou zeminy až po okraj a pečlivě uhlaďte a stlačte. Zalijte.
Pravidla sázení jarních cibuloviny ve stylu lasagne
Autor: ibulb.com Pravidla sázení jarních cibuloviny ve stylu lasagne

Prima tip: jak mít lasagne i na zahradě

Pomocí stejných kroků postupujte i při sázení cibulek na zahradě. Místo nádoby vykopejte na záhonu velkou jámu a nepoužívejte keramzit.  

Článek je zařazen v: jarní cibuloviny v nádobách , jarní cibuloviny výsadba , narcisy (Narcissus) , Modřence (Muscari)
Speciály: Receptář pro milenialy

reklama