Jak na podzim sázet jarní cibuloviny do květináčů? Zkuste metodu lasagne

Jarním cibulovinám se dobře daří v zahradě na záhonu, ale také v květináčích a truhlících. Moc dobře vypadají na balkonech a terasách, dokonce vám bude stačit i pouhý parapet nebo zápraží. Do nádob je možné sázet tulipány, narcisy, modřence, hyacinty, krokusy či ladoňky a ladoničky. Když cibulky do květináčů zasadíte na podzim, budete mít balkon plný barev hned brzy na jaře.

Do květináčů a truhlíků je možné na podzim vysadit všechny na jaře kvetoucí cibuloviny. Dobře v nádobách budou prospívat zejména:

Jak sázet jarní cibuloviny do květináčů

 1. Základním pravidlem je, aby byl květináč dostatečně velký. Hloubka má být minimálně šestinásobkem výšky vysazované cibulky. To zajistí dostatečnou vrstvu zeminy pod i nad cibulkou, která by měla být alespoň třikrát vyšší než je výška cibulky. Tak budou mít cibulky dost místa k růstu.
 2. Ujistěte se, že nádoby mají na dně otvory, aby mohla odtékat nadbytečná voda. Pokud je to možné, umístěte květináč nebo truhlík na několik keramických cihel, aby voda rychleji odtékala.
 3. Pro správný odtok vody vložte na dno květináče drenáž – vrstvu starých střepů z květináčů, keramzitu nebo štěrku. Na drenáž nasypejte kvalitní zahradní substrát, zhruba 10 cm pod okraj.
 4. Pro pestrobarevný výsledek využívejte velké množství květinových cibulek. V květináči je lze sázet blíže k sobě než na zahradě, takže mezi nimi udržujte vzdálenost menší než průměr cibulky. Můžete je umístit tak, aby se téměř dotýkaly,
 5. Do zeminy opatrně cibulky vtlačte. Na cibulky nasypejte vrstvu zeminy a lehce upěchujte.
 6. Důležitým krokem je cibulky vydatně zalít, aby mohly dobře zakořenit. Nebojte, nadbytečná voda vyteče otvory na dně květináče.
 7. Jarní cibuloviny potřebují zimní teploty, aby na jaře mohly vykvést v celé své kráse. Proto je důležité, abyste v zimě nechali květináče venku.
 8. S běžnými mrazy cibuloviny většinou nemají problém, protože cibulky mají schopnost chránit se před chladem. Když teploty klesají hluboko pod bod mrazu, můžete je přechodně umístit do chladné chodby, garáže nebo sklepa. Tato opatření jsou nezbytná, protože na rozdíl od cibulek zasazených do země jsou cibulky v květináčích a truhlících vystaveny chladu ze všech směrů.
 9. Až cibulky začnou na jaře růst, postarejte se, aby nevyschly. Dostatečné množství vláhy stimuluje růst a květy.

Cibuloviny ve stylu lasagne

Už jste slyšeli o sázení ve stylu lasagne v květináčích a truhlících? Sázení ve stylu lasagne neboli vrstvené sázení je moderní způsob, jak si díky postupnému kvetení můžete užívat jarní květy od ledna až někdy do konce května. Cibulky sázíte ve vrstvách, jednu nad druhou, jako kdybyste dělali lasagne, skvělé italské těstoviny. Jelikož jarní cibuloviny kvetou v určitých časech, je nutné je sázet ve správném pořadí podle okamžiku jejich kvetení. Ale co když nevíte, kdy různé květinové cibulky kvetou? To ztíží odhad, do které vrstvy je zasadit, ale žádný problém, tady máte malou inspiraci:

 • první vrstva: tulipány (například kultivary Boston či Green Wave)
 • druhá vrstva: hyacint (například kultivar Blue Jacket), narcisy (například kultivary Ice King či Sir Winston Churchill)
 • třetí vrstva: sasanka rozkošná (například kultivar Blue Shades), kosatec síťkovaný například kultivar Harmony), modřence (Muscari), ladoňka sibiřská (Scilla siberica).

Výsadba jarních cibulovin ve vrstvách

 1. Nejprve si opatříme dostatečně prostornou nádobu, aby dokázala pohodlně pojmout alespoň tři vrstvy cibulek.
 2. Zkontrolujte, jestli má na dně dostatečné otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Na dno dejte vrstvu keramzitu a zasypejte jej asi 10centimetrovou vrstvou zeminy.
 3. Zasaďte první vrstvu cibulek, začněte s těmi, které kvetou jako poslední, například tulipány. Zasypejte je asi 5cm vrstvou substrátu. Sázejte je blízko sebe, aby výsledný dojem působil bohatě.
 4. Druhou vrstvu tvoří květinové cibulky, které kvetou trochu dříve, třeba narcisy nebo hyacinty. Opět je zasypejte vrstvou zeminy.
 5. Do poslední třetí vrstvy zasaďte květinové cibulky, které kvetou nejdříve, například krokusy nebo sněženky.
 6. Nakonec doplňte květináč vyšší vrstvou zeminy až po okraj a pečlivě uhlaďte a stlačte. Zalijte.

Jak mít lasagne i v zahradě

Pomocí stejných kroků postupujte i při sázení cibulek na zahradě. Místo nádoby vykopejte na záhonu velkou jámu a nepoužívejte keramzit.

Zdroje: dengarden.com, cs.wikipedia.org, kvetinovecibulky.info

O jarních cibulovinách by vás taky mohlo zajímat:


Přečtěte si také