reklama

Smíchat, rozhodit a sázet! Pár nápadů, jak si na podzim hrát s cibulkami jarních cibulovin

Lenka Valjentová
8. října 2019
Přáli byste si mít zahradu plnou veselých barev hned na začátku jara? Ano? Pak ten správný čas jednat je podzim! Jarní cibuloviny jsou k dostání v široké škále barev, tvarů a velikostí. Nabídka je tak široká, že by se vám z ní mohla až zatočit hlava! Ale nebojte, máme pro vás postup, jak na podzim květinové cibulky na záhony sázet, a taky jsme pro vás připravili pár nápadů, jak si můžete s cibulkami pěkně pohrát.
reklama

Cibuloviny kvetoucí na jaře hrají v zahradě klíčovou roli, protože jsou to první rostliny, které po zimě dodávají vaší zahradě barvu. Díky směsi cibulovin si jejich krásu můžete užívat ještě intenzivněji. Vyberte si své květinové cibulky a pak je smíchejte, rozmístěte a sázejte! Na jaře se vám dostane odměny ve formě jedinečné kombinace.

Hrajte si s barvami

Když před výsadbou připravujete směs jarních cibulovin, nemusíte se bát experimentů s barvami. Máte rádi teplé barvy? Pak sáhněte po cibulkách ohnivě oranžových, červených a žlutých květin. A pokud se dramatických barevných kombinací nemůžete nabažit, zvolte kontrastní barvy, například žlutou a modrou nebo fialovou a oranžovou. Pokud chcete docílit spíše harmonického a uklidňujícího vzhledu, pak pro vás to pravé budou spíše pastelové barvy. Nebo můžete použít jen jednu barvu v různých odstínech– například světle růžovou až tmavě červenou.

Černý tulipán není černý jako noc

Tulipány jsou k dispozici vtéměř každé barvě duhy: žluté, zelené, červené, oranžové, fialové, růžové, adokonce jsou iodrůdy svíce než jednou barvou. Jediné barvy, které chybějí, jsou modrá apravá černá. Ikdyž některé odrůdy se černé blíží, ve skutečnosti je to tmavě lilková. Zatím nejblíže je odrůda Queen of Night, ale itento tulipán není doopravdy černý jako noc.

Různobarevná směs tulipánů, narcisů a sasanek

Recept na různobarevnou směs. Uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

 • 30 žlutých tulipánů( Tulipa) Strong Gold
 • 30 červených tulipánů (Tulipa) Couleur Cardinal
 • 60 bílých narcisů (Narcissus) Petrela
 • 25 modrých sasanek rozkošných (Anemone blanda) Blue Shades

Směs žlutých tulipánů, řebčíků a narcisů

Recept na směs žlutých jarních cibulovin: vedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

 • 30 tulipánů(Tulipa) Spring Green
 • 30 tulipánů (Tulipa) Yellow Spring Green
 • 15 řebčíků královských (Fritillaria imperialis) Maxima Lutea,
 • 60 narcisů (Narcissus) Hillstar

Na výšce i tvaru taky záleží

Při vytváření vlastních směsí jarní cibulovin vezměte dále vúvahu tvar avýšku rostlin. Máte-li cibuloviny pár centimetrů vysoké, mixujte např. kosatec síťkovaný (Iris reticulata), krokus Tomasiniho (Crocus tommassinianus) amodřenec (Muscari) nebo ladoňku (Scilla), puškíniiladoňkovitou (Puschkinia scilloides) a sasanku rozkošnou (Anemone blanda).

Možná byste si chtělizaexperimentovat srůznými výškami. Pokud ano, zkuste třeba vysoké okrasné česneky Allium giganteuma Allium aflatunense, které se budou tyčit nad tulipány nebo hyacinty (Hyacinthus). Nebo zkombinujte dominantní řebčík královský s tulipány, klidně  vjedné barvě, protože rozličné tvary jejich květů je od sebe výrazně odliší.

Cibulky promíchejte, rozhoďte asázejte!

Aby výsledný efekt působil přirozeně, promíchejte vybrané cibulky v kbelíku, košíku nebo jiné větší nádobě a opatrně je promíchejte. Pak cibulky naberte a rozházejte na připravený záhon. Zasaďte je tam, kam dopadnou.

9 pravidel, jak sázet jarní cibuloviny

 1. Abyste si květů mohli na jaře užívat, musíte cibulky zasadit na podzim, což je taková milá povinnost v rámci příprav zahrady na zimu. A opravdu dokážou kvetoucí cibuloviny zasazené v hlíně tolerovat mráz? Ano, cibulky potřebují období „zimního spánku“ a jen zřídkakdy se poškodí mrazem. Je to díky jejich vlastnímu ochrannému systému, který spočívá vpřeměně škrobů na cukry. Čím vyšší obsah cukru vcibulce, tím nižší bod mrazu má. Anaštěstí pro nás jarní cibuloviny obsahují spoustu škrobu. To jim zajišťuje výbornou ochranu před chladem. Přesto se ale může stát, že cibulky vyschnou, když jsou vystaveny mrazu příliš dlouho. To se stane ale pouze vpřípadě, když jim nedopřejete dostatečnou vlhkost.
 2. Cibuloviny kvetoucí na jaře můžete sázet od září až do listopadu podle druhu a aktuálního počasí. Určitě je ale musíte zasadit ještě předtím, než půda zamrzne. Nejvhodnější je cibulky vysadit, když už se začíná ochlazovat. Pokud je zasadíte příliš brzy, mohly by při oteplení začít růst hned a to pro ně není dobře, cibulky totiž potřebují zimu, aby znich vyrostly nádherné květiny.
 3. Úspěšné pěstování cibulovin je podmíněno vysazováním kvalitních zdravých cibulí. Zvláště při nákupu bychom měli být pozorní a kontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé.
 4. Nesázejte na místech, kde se shromažďuje dešťová voda, například na úpatí svahů nebo pod okapy.Kdyby totiž cibulky zůstaly příliš dlouho ve vodě, mohlo by se stát, že by se nedostatkem kyslíku „utopily“.
 5. Pro výsadbu cibulovin vybírejte dobře propustnou půdu bohatou naživiny aslunné stanoviště. Na vhodném záhonu připravte odpovídající prostor pro cibule. Vyryjte jámu dostatečně hlubokou pro daný druh. Dno jámy rozrušte rycími vidlemi a k zemině přimíchejte trochu rozleženého kompostu.
 6. Velikost cibulky určuje hloubku zasazení. Velké cibulky (o průměru asi 5 cm) by se měly sázet 15cm hluboko, malé cibulky (o průměru zhruba 3 cm) pak 9 cm hluboko.
 7. Vložte cibulky jemně do hlíny hrotem nahoru a kořínky dolů. Velké květinové cibulky je vhodné sázet 7až 20cm od sebe amalé cibulky 3až 7cm od sebe.
 8. Nakonec cibulky zakryjte zeminou, která musí být lehká, dobře propustná, opatrně přimáčkněte. Pokud není půda vlhká, pak cibulky ihned po sázení důkladně zalijte.
 9. Pokud chcete čerstvě vysazeným jarnímcibulovinám poskytnout nejlepší péči, přikryjte je na zimu listím. Spadané listí neodstraňujte ani ze stávajících porostů cibulovin, protože tvoří přirozenou zimní ochranu.
Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama