Zahrada

24. září 2023 08:00

Lenka Valjentová

Smíchat, rozhodit a zasadit! Pár nápadů, jak si na podzim pohrát s cibulkami jarních cibulovin

Přáli byste si mít zahradu plnou veselých barev hned na začátku jara? Ano? Pak ten správný čas jednat je podzim! Jarní cibuloviny jsou k dostání v široké škále barev, tvarů a velikostí. Nabídka je tak široká, že by se vám z ní mohla až zatočit hlava! Ale nebojte, máme pro vás postup, jak na podzim květinové cibulky na záhony sázet, a taky jsme pro vás připravili pár nápadů, jak si můžete s cibulkami pěkně pohrát.

Cibuloviny kvetoucí na jaře hrají v zahradě klíčovou roli, protože jsou to první rostliny, které po zimě dodávají vaší zahradě barvu. Díky směsi cibulovin si jejich krásu můžete užívat ještě intenzivněji. Vyberte si své květinové cibulky a pak je smíchejte, rozmístěte a sázejte! Na jaře se vám dostane odměny ve formě jedinečné kombinace.

Hrajte si s barvami

Když před výsadbou připravujete směs jarních cibulovin, nemusíte se bát experimentů s barvami.

 • Máte rádi teplé barvy? Pak sáhněte po cibulkách ohnivě oranžových, červených a žlutých květin.
 • A pokud se nemůžete nabažit dramatických barevných kombinací, zvolte kontrastní barvy, například žlutou a modrou nebo fialovou a oranžovou.
 • Chcete-li docílit spíše harmonického a uklidňujícího vzhledu, pak pro vás to pravé budou spíše pastelové barvy.
 • Nebo můžete použít jen jednu barvu v různých odstínech – například světle růžovou až tmavě červenou.

Černý tulipán není černý jako noc

Tulipány jsou k dispozici v téměř každé barvě duhy: žluté, zelené, červené, oranžové, fialové, růžové, a dokonce jsou i odrůdy s více než jednou barvou. Jediné barvy, které chybějí, jsou modrá a pravá černá. I když některé odrůdy se černé blíží, ve skutečnosti je to tmavě lilková. Zatím nejblíže je kultivar Queen of Night, ale i tento tulipán není doopravdy černý jako noc.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Čas tulipánů: Jmenují se po turbanech a měly cenu zlata. Čím ještě překvapí?

Veselá směs tulipánů, narcisů a sasanek

Recept na různobarevnou směs. Uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

 • 30 žlutých tulipánů( Tulipa) Strong Gold
 • 30 červených tulipánů (Tulipa) Couleur Cardinal
 • 60 bílých narcisů (Narcissus) Petrela
 • 25 modrých sasanek rozkošných (Anemone blanda) Blue Shades

Směs žlutých tulipánů, řebčíků a narcisů

Recept na směs žlutých jarních cibulovin: uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

 • 30 tulipánů(Tulipa) Spring Green
 • 30 tulipánů (Tulipa) Yellow Spring Green
 • 15 řebčíků královských (Fritillaria imperialis) Maxima Lutea,
 • 60 narcisů (Narcissus) Hillstar

Na výšce i tvaru taky záleží

Při vytváření vlastních směsí jarních cibulovin vezměte dále v úvahu tvar a výšku rostlin. Máte-li cibuloviny jen několik centimetrů vysoké, mixujte např. kosatec síťkovaný (Iris reticulata), krokus Tomasiniho (Crocus tommassinianus) a modřenec (Muscari) nebo ladoňku (Scilla), puškinii ladoňkovitou (Puschkinia scilloides) a sasanku rozkošnou (Anemone blanda).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na podzim je čas zasadit česnek. Nezapomeňte ani na okrasný! Je dekorativní a na pěstování nenáročný

Možná byste si chtěli zaexperimentovat s různými výškami. Pokud ano, zkuste třeba vysoké okrasné česneky Allium giganteuma a Allium aflatunense, které se budou tyčit nad tulipány nebo hyacinty (Hyacinthus). Nebo zkombinujte dominantní řebčík královský s tulipány, klidně  v jedné barvě, protože rozličné tvary jejich květů je od sebe výrazně odliší.

Cibulky promíchejte, rozházejte a sázejte!

Aby výsledný efekt působil přirozeně, promíchejte vybrané cibulky v kbelíku, košíku nebo jiné větší nádobě a opatrně je promíchejte. Pak cibulky naberte a rozházejte na připravený záhon. Zasaďte je tam, kam dopadnou.

Jak sázet jarní cibuloviny

 • Abyste si květů mohli na jaře užívat, musíte cibulky jarních cibulovin zasadit na podzim, což je taková milá povinnost v rámci příprav zahrady na zimu. A opravdu dokážou kvetoucí cibuloviny zasazené v hlíně tolerovat mráz? Ano, cibulky potřebují období „zimního spánku“ a jen zřídkakdy se poškodí mrazem. Je to díky jejich vlastnímu ochrannému systému, který spočívá v přeměně škrobů na cukry. Čím vyšší obsah cukru v cibulce, tím nižší bod mrazu má. A naštěstí pro nás jarní cibuloviny obsahují spoustu škrobu. To jim zajišťuje výbornou ochranu před chladem. Přesto se ale může stát, že cibulky vyschnou, když jsou vystaveny mrazu příliš dlouho. To se stane ale pouze v případě, když jim nedopřejete dostatečnou vlhkost.
 • Cibuloviny kvetoucí na jaře můžete sázet od září až do listopadu podle druhu a aktuálního počasí. Určitě je ale musíte zasadit ještě předtím, než půda zamrzne. Nejvhodnější je cibulky vysadit, když už se začíná ochlazovat. Pokud je zasadíte příliš brzy, mohly by při oteplení začít růst hned a to pro ně není dobře, cibulky totiž potřebují zimu, aby z nich vyrostly nádherné květiny.
 • Úspěšné pěstování cibulovin je podmíněno vysazováním kvalitních zdravých cibulí. Zvláště při nákupu bychom měli být pozorní a kontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé.
 • Nesázejte na místech, kde se shromažďuje dešťová voda, například na úpatí svahů nebo pod okapy. Kdyby totiž cibulky zůstaly příliš dlouho ve vodě, mohlo by se stát, že by se nedostatkem kyslíku „utopily“.
 • Pro výsadbu cibulovin vybírejte dobře propustnou půdu bohatou na živiny a slunné stanoviště. Na vhodném záhonu připravte odpovídající prostor pro cibule. Vyryjte jámu dostatečně hlubokou pro daný druh. Dno jámy rozrušte rycími vidlemi a k zemině přimíchejte trochu rozleženého kompostu.
 • Velikost cibulky určuje hloubku zasazení. Velké cibulky (o průměru asi 5 cm) by se měly sázet 15 cm hluboko, malé cibulky (o průměru zhruba 3 cm) pak 9 cm hluboko.
 • Vložte cibulky jemně do hlíny hrotem nahoru a kořínky dolů. Velké květinové cibulky je vhodné sázet 7 až 20 cm od sebe a malé cibulky 3 až 7 cm od sebe.
 • Nakonec cibulky zakryjte zeminou, která musí být lehká, dobře propustná, a opatrně přimáčkněte. Pokud není půda vlhká, pak cibulky ihned po sázení důkladně zalijte.
 • Pokud chcete čerstvě vysazeným jarním cibulovinám poskytnout nejlepší péči, přikryjte je na zimu listím. Spadané listí neodstraňujte ani ze stávajících porostů cibulovin, protože tvoří přirozenou zimní ochranu.

Zdroj: kvetinovecibulky.info


Přečtěte si také