reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Smíchat, rozhodit a sázet! Pár nápadů, jak si na podzim hrát s cibulkami jarních cibulovin

Víte, jak si s jarními cibulovinami na podzim hrát? Promíchejte, rozházejte a sázejte!
Autor: ibulb.com Víte, jak si s jarními cibulovinami na podzim hrát? Promíchejte, rozházejte a sázejte!
Přáli byste si mít zahradu plnou veselých barev hned na začátku jara? Ano? Pak ten správný čas jednat je podzim! Jarní cibuloviny jsou k dostání v široké škále barev, tvarů a velikostí. Nabídka je tak široká, že by se vám z ní mohla až zatočit hlava! Ale nebojte, máme pro vás postup, jak na podzim květinové cibulky na záhony sázet, a taky jsme pro vás připravili pár nápadů, jak si můžete s cibulkami pěkně pohrát. Dejte prostor kreativitě a vytvořte si vlastní mix jarních květů nebo se můžete nechat inspirovat a podle našeho receptu si udělat třeba různobarevnou směs tulipánů, narcisů a sasanek. Udělejte si ze sázení jarních cibulovin, milé povinnosti v rámci příprav zahrady na zimu, opravdu radostnou událost. Vyberte si ty své cibulky a pak je smíchejte, rozházejte a sázejte!

reklama

Jarní cibuloviny hrají v zahradě klíčovou roli, protože jsou to první rostliny, které po zimě dodávají vaší zahradě barvu. Díky směsi cibulovin si jejich krásu můžete užívat ještě intenzivněji. Vyberte si své květinové cibulky a pak je smíchejte, rozmístěte a sázejte! Na jaře se vám dostane odměny ve formě jedinečné kombinace, která je pro vás ta pravá. 

Jarní cibuloviny na podzim: Vyberte si své cibulky a pak je smíchejte, rozhoďte a sázejte!
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny na podzim: Vyberte si své cibulky a pak je smíchejte, rozhoďte a sázejte!

Hrajte si s barvami

Když před výsadbou připravujete směs jarních cibulovin, nemusíte se bát experimentů s barvami. Máte rádi teplé barvy? Pak sáhněte po cibulkách ohnivě oranžových, červených a žlutých květin. A pokud se dramatických barevných kombinací nemůžete nabažit, zvolte kontrastní barvy, například žlutou a modrou nebo fialovou a oranžovou. Pokud chcete docílit spíše harmonického a uklidňujícího vzhledu, pak pro vás to pravé budou spíše pastelové barvy. Nebo můžete použít jen jednu barvu v různých odstínech – například světle růžovou až tmavě červenou.

Jarní cibuloviny: chcete-li docílit uklidňujícího vzhledu, pak při sázení vsaďte na pastelové barvy
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny: chcete-li docílit uklidňujícího vzhledu, pak při sázení vsaďte na pastelové barvy

Prima tip: černý tulipán není černý jako noc

Tulipány jsou k dispozici v téměř každé barvě duhy: žluté, zelené, červené, oranžové, fialové, růžové, a dokonce jsou i odrůdy s více než jednou barvou. Jediné barvy, které chybějí, jsou modrá a pravá černá. I když některé odrůdy se černé blíží, ve skutečnosti je to tmavě lilková. Zatím nejblíže je odrůda Queen of Night, ale i tento tulipán není doopravdy černý jako noc.

Jarní cibuloviny na podzim:  čený tulipán odrůda Queen of Night
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny na podzim: čený tulipán odrůda Queen of Night

Různobarevná směs tulipánů, narcisů a sasanek

Recept na různobarevnou směs: 30 žlutých tulipánů (Tulipa) Strong Gold, 30 červených tulipánů (Tulipa) Couleur Cardinal, 60 bílých narcisů (Narcissus) Petrel a 25 modrých sasanek rozkošných (Anemone blanda) Blue Shades. Uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

Jarní cibuloviny na podzim: recept na různobarevnou směs
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny na podzim: recept na různobarevnou směs

Směs žlutých tulipánů, řebčíků a narcisů

Recept na směs žlutých jarních cibulovin: 30 tulipánů (Tulipa) Spring Green, 30 tulipánů (Tulipa) Yellow Spring Green, 15 řebčíků královských (Fritillaria imperialis) Maxima Lutea, 60 narcisů (Narcissus) Hillstar. Uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

Jarní cibuloviny na podzim: recept na směs žlutých cibulovin
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny na podzim: recept na směs žlutých cibulovin

Na výšce i tvaru taky záleží

Při vytváření vlastních směsí jarní cibulovin vezměte dále v úvahu tvar a výšku rostlin. Máte-li cibuloviny pár centimetrů vysoké, mixujte např. kosatec síťkovaný (Iris reticulata), krokus Tomasiniho (Crocus tommassinianus) a modřenec (Muscari) nebo ladoňku (Scilla), puškínii ladoňkovitou (Puschkinia scilloides) a sasanku rozkošnou (Anemone blanda). Možná byste si chtěli zaexperimentovat s různými výškami. Pokud ano, zkuste třeba vysoké okrasné česneky Allium giganteum a Allium aflatunense, které se budou tyčit nad tulipány nebo hyacinty (Hyacinthus). Nebo zkombinujte dominantní řebčík královský s tulipány, klidně v jedné barvě, protože rozličné tvary jejich květů je od sebe výrazně odliší.

Jarní cibuloviny na podzim: okrasný česnek ( Allium aflatunense) Purple Sensation ®
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny na podzim: okrasný česnek ( Allium aflatunense) Purple Sensation ®

Cibulky promíchejte, rozhoďte a sázejte!

Aby výsledný efekt působil přirozeně, promíchejte vybrané cibulky v kbelíku, košíku nebo jiné větší nádobě a opatrně je promíchejte. Pak cibulky naberte a rozházejte na připravený záhon. Zasaďte je tam, kam dopadnou.

Jarní cibuloviny na podzim: pří výsadbě vložte cibulky jemně do hlíny hrotem nahoru a kořínky dolů
Autor: ibulb.com Jarní cibuloviny na podzim: pří výsadbě vložte cibulky jemně do hlíny hrotem nahoru a kořínky dolů

9 pravidel, jak sázet jarní cibuloviny

  1. Abyste si květů mohli na jaře užívat, musíte cibulky zasadit na podzim, což je taková milá povinnost v rámci příprav zahrady na zimu. A opravdu dokážou kvetoucí cibuloviny zasazené v hlíně tolerovat mráz? Ano, cibulky potřebují období „zimního spánku“ a jen zřídkakdy se poškodí mrazem. Je to díky jejich vlastnímu ochrannému systému, který spočívá v přeměně škrobů na cukry. Čím vyšší obsah cukru v cibulce, tím nižší bod mrazu má. A naštěstí pro nás jarní cibuloviny obsahují spoustu škrobu. To jim zajišťuje výbornou ochranu před chladem. Přesto se ale může stát, že cibulky vyschnou, když jsou vystaveny mrazu příliš dlouho. To se stane ale pouze v případě, když jim nedopřejete dostatečnou vlhkost.
  2. Cibuloviny kvetoucí na jaře můžete sázet od září až do listopadu podle druhu a aktuálního počasí. Určitě je ale musíte zasadit ještě předtím, než půda zamrzne. Nejvhodnější je cibulky vysadit, když už se začíná ochlazovat. Pokud je zasadíte příliš brzy, mohly by při oteplení začít růst hned a to pro ně není dobře, cibulky totiž potřebují zimu, aby z nich vyrostly nádherné květiny.
  3. Úspěšné pěstování cibulovin je podmíněno vysazováním kvalitních zdravých cibulí. Zvláště při nákupu bychom měli být pozorní a kontrolovat, zda nejsou cibule a hlízy poškozené nebo nahnilé, zda jsou pevné a celistvé. 
  4. Nesázejte na místech, kde se shromažďuje dešťová voda, například na úpatí svahů nebo pod okapy. Kdyby totiž cibulky zůstaly příliš dlouho ve vodě, mohlo by se stát, že by se nedostatkem kyslíku „utopily“. 
  5. Pro výsadbu cibulovin vybírejte dobře propustnou půdu bohatou na živiny a slunné stanoviště. Na vhodném záhonu připravte odpovídající prostor pro cibule. Vyryjte jámu dostatečně hlubokou pro daný druh. Dno jámy rozrušte rycími vidlemi a k zemině přimíchejte trochu rozleženého kompostu. 
  6. Velikost cibulky určuje hloubku zasazení. Velké cibulky (o průměru asi 5 cm) by se měly sázet 15 cm hluboko, malé cibulky (o průměru zhruba 3 cm) pak 9 cm hluboko.
  7. Vložte cibulky jemně do hlíny hrotem nahoru a kořínky dolů. Velké květinové cibulky je vhodné sázet 7 až 20 cm od sebe a malé cibulky 3 až 7 cm od sebe.
  8. Nakonec cibulky zakryjte zeminou, která musí být lehká, dobře propustná, opatrně přimáčkněte. Pokud není půda vlhká, pak cibulky ihned po sázení důkladně zalijte.
  9. Pokud chcete čerstvě vysazeným jarním cibulovinám poskytnout nejlepší péči, přikryjte je na zimu listím. Spadané listí neodstraňujte ani ze stávajících porostů cibulovin, protože tvoří přirozenou zimní ochranu.
Abyste si květů mohli na jaře užívat, musíte cibulky zasadit na podzim, což je taková milá povinnost v rámci příprav zahrady na zimu
Autor: ibulb.com Abyste si květů mohli na jaře užívat, musíte cibulky zasadit na podzim, což je taková milá povinnost v rámci příprav zahrady na zimu

reklama

Článek je zařazen v: jarní cibulovny , jarní cibuloviny výsadba , jarní cibuloviny pěstování , jarní cibuloviny na podzim , černý tulipán , směs jarních cibulovin

reklama

Přečtěte si také