Nasbírejte si mladé smrkové výhonky a udělejte med či léčivý sirup zvaný smrkáč
Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví. Na jaře jsou plné vitaminu C, který posiluje imunitu, čistí organismus a dodává nám sílu a energii fyzickou i psychickou, hlavně ve stresových obdobích. Smrk díky silicím blahodárně působí na dýchací cesty, pomáhá při kašli a rýmě, také tiší bolesti svalů a kloubů. Mladé výhonky jsou krásně měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat do salátu.
Mladé, světle zelené výhonky, které se na jaře objevují na koncích větviček smrku, obsahují mj. velké množství vitaminu C a léčivé silice. „Nejznámější je jejich využití při nachlazení, rýmě a kašli, protože podporují vykašlávání, ředí a uvolňují sekret usazený v dýchacích cestách, a to i v nosních dutinách, usnadňují smrkání a celkově zlepšují dýchání,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.
NENECHTE SI UJÍT: Smrkové jehličí léčí kašel, klouby i stres
Smrkové výhonky účinky
Antibakteriální účinky smrkových silic posilují lidský organismus celkově, posilují imunitu, čistí organismus, tiší bolesti svalů, revmatické bolesti kloubů a mají protizánětlivé účinky. Pozitivně působí na celkovou psychickou kondici, mírní celkovou únavu a vyčerpanost. Podporují prokrvení končetin a regeneraci po náročných stresových obdobích a usnadňují rekonvalescenci po prodělaných chorobách.
Mladé výhonky ze smrku obsahují mj. velké množství vitaminu C a léčivé silice Zdroj: iStock
Kdy, kde a jak smrkové výhonky sbírat
- Na každém smrku na jaře najdeme svěží světlezelené konečky větví. Mladé výhonky se sbírají od dubna do června, v teplých oblastech se objevují dříve, ve vyšších polohách později.
- Sbíráme co nejmenší výhonky do maximální délky 5 cm, ideální velikost je kolem 3 cm, jejichž jehličky ještě nejsou pichlavé.
- Výhonky stříháme nebo vylamuje velmi opatrně, z jednoho stromu vždy jen několik výhonků, neolamujeme celé větve.
- Na sběr smrkových výhonků si zajdeme do lesa za suchého počasí, ne v dešti nebo krátce po něm a co nejdál od rušné civilizace.
MOHLO BY VÁS ZAJMAT: Jak léčit rýmu: Pijte šípkový čaj, inhalujte cibuli a zkuste nosní kapky z lichořeřišnice
Co dělat se smrkovými výhonky
„Mladé jarní výhonky smrku jsou měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat do salátu nebo si z nich můžete připravit domácí přírodní medicínu – třeba sirup smrkáč nebo smrkový med, který stejně jako známější pampeliškový s včelím medem nic společného nemá, ale prostě se mu tak říká,“ doporučuje bylinkář.
Smrkový sirup zvaný smrkáč Zdroj: iStock
Smrkový sirup zvaný smrkáč
Ingredience
- mladé smrkové výhonky
- cukr
- bio citron na kolečka nakrájený
Příprava sirupu
Mladé smrkové výhonky opláchneme, necháme okapat. Do větší zavařovací sklenice vložíme zhruba 3cm vrstvu výhonků, zasypeme asi 1,5cm vrstvou cukru, na ni položíme dvě kolečka citronu a tento postup opakujeme, dokud není láhev plná (končíme cukrem). Jemně stlačíme. Láhev přetáhneme celofánem, upevníme gumičkou nebo provázkem a postavíme na slunné místo, nejlépe okenní parapet. Necháme stát nejméně tři týdny. Potom scedíme přes pláténko, slijeme do skleniček, pevně zavíčkujeme a dáme do ledničky.
Do sirupu můžeme přidat ještě jednu vrstvu listů jitrocele kopinatého, květů pampelišky lékařské, violky vonné neboli fialky nebo sedmikrásky obecné či natě plicníku lékařského.
Užívání smrkáče
- Sirup smrkáč má příjemnou chuť a mají ho rády i děti. Při kašli a rýmě užíváme jednu až tři lžíce, můžeme ho přidat do čaje nebo jiného nápoje.
- Jedna lžička denně působí preventivně proti chorobám z nachlazení, posiluje imunitu a pomáhá při rekonvalescenci.
- Domácí smrkový sirup zmírňuje příznaky revmatu a ještě k tomu snižuje bolesti končetin a svalů, postará se o odvod toxických látek z těla.
- Používat se dá taky na pečivo s máslem, palačinky, lívanečky, do ovesné nebo krupicové kaše, na perník nebo zmrzlinu.
Med ze smrkových výhonků Zdroj: Labeta
Med ze smrkových výhonků
Ingredience
- 500 g smrkových výhonků
- 500 ml vody
- 500 g cukru
- 1 velký bio citron
- 1 lžička kyseliny citronové
Příprava
- Smrkové výhonky propláchneme, zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a 20–30 minut necháme probublávat. Sejmeme, přidáme citron nakrájený na plátky a necháme nejméně 24 hodin. Občas promícháme a citron propíchneme vidličkou.
- Další den scedíme, smrkové výhonky důkladně vymačkáme, do tekutiny přidáme cukr a velmi pomalu vaříme, až vznikne hustá medová hmota, která se bude táhnout. Ke konci vaření přidáme kyselinu citronovou pro lepší konzervaci. Výsledná konzistence je něco mezi medem a džemem. Med po po vychladnutí ještě trochu ztuhne.
- Ještě horký med nalijeme do čistých a suchých skleniček a obrátíme na pár hodin dnem vzhůru. Skladujeme v lednici.
Zdroje: marianne.cz, bylinkyprovsechny.cz, bylinkář Martin Kolár