Nejlepší balkonové květiny pro deštivé léto jsou vějířovka, dvouzubec i vitálka

Podle nejrůznějších předpovědí se na nás letos chystá mnohem deštivější léto, než na jaké jsme byli v posledních letech zvyklí. Jaké květiny pěstovat na balkonech v truhlíku, aby jim případný vydatný déšť příliš neublížil? Vějířovka, dvouzubec i vitálka déšť určitě zvládnou, ale budou krásné i v případě, že předpovědi na mokré prázdniny vůbec nevyjdou.

Jaké počasí nás letos v létě čeká?

Dlouhodobé předpovědi počasí slibují červen s dostatkem chladných a deštivých dnů, ale i červenec by měl být jenom teplotně průměrný, a srážkově dokonce nadprůměrný. A srpen, dá-li se věřit natolik dlouhodobé předpovědi, by měl přinést srážkově i teplotně průměrné dny. Pokud se chcete připravit raději na tu horší variantu a rovnou pro svůj balkon či terasu zvolit květiny, které si s nepřízní počasí a větším přídělem srážek poradí, pak pro vás máme tři zajímavé tipy. Vysaďte dvouzubec, vitálku nebo vějířovku.

Dvouzubec (Bidens)

Dvouzubec je celý rod rostlin, z nichž některé se vyskytují i v naší přírodě a jsou považovány za spíše plevelné rostliny, které se rychle rozrůstají. Na druhou stranu se šlechtěné kultivary dvouzubce využívají jako nenáročné a odolné balkonové květiny, které zvládnou i různé rozmary letního počasí.

Balkonové kultivary dvouzubce se prodávají velmi často pod obchodním názvem balkongold. Nejlépe se hodí do truhlíků a závěsných nádob, ve kterých tvoří až 60 cm dlouhé převislé stonky, obsypané obrovským množstvím žlutých květů.

Dvouzubec je letnička, která miluje slunné stanoviště, ale daří se jí i v polostínu, a snese dokonce i světlý stín. Potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku, proto se nebojí ani pobytu na dešti. Na půdu není nijak náročná, postačí jí běžný substrát pro balkonové květiny a pravidelné přihnojování asi jednou týdně.

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Odolná a nenáročná vitálka, známá také pod názvy sanvitálie či aztécké zlato, je nízká letnička s drobnými žlutými kvítky, které na první pohled připomínají miniaturní slunečnice. Květy jsou opravdu velmi drobné, ale jejich velikost rostlina plně nahrazuje množstvím ,a v balkonových truhlících se tak stává naprosto nepřehlédnutelnou. Vitálka neroste příliš do výšky, spíše se rozrůstá do šířky a volně přepadá přes květináč nebo truhlík. Vitálka má hustě větvené, jemně plstnaté stonky a drobné vejčité listy, které vytvářejí bohaté polštáře.

Jak už sám název této letničky napovídá, jedná se o rostlinu velmi odolnou a vitální, která není náročná na pěstování, daří se jí na slunci i v polostínu, ke zdárnému růstu potřebuje obyčejnou, hlinitopísčitou půdu a ani na zálivku není příliš náročná. Odpustí vám jak občasné přelití, tak naopak opomenutí zálivky. Vitálku najdete v nabídce květinářství a zahradnictví už od začátku května a záplava žlutých květů vás neopustí až do prvních mrazíků. Pokud panuje mírná zima, dokáže vitálka překvapovat kvetením až do Vánoc.

Vějířovka nezlomná, skevola (Scaevola aemula)

Vějířovka je trvalka, která se však v našich podmínkách nejčastěji pěstuje jako balkonová letnička. Její výhony dorůstají do délky až 100 cm a květy mají charakteristický vějířovitý tvar. Původní barva květů vějířovky byla jen světle fialová, dnešní kultivary nabízejí i bílou, tmavě fialovou nebo až modrou barvu.

Vějířovka se nejlépe hodí do závěsných nádob, kde vykvétá od května do srpna. Můžete se pokusit i o její přezimování a na jaře ji namnožit řízkováním.

Má ráda dobře propustný, humózní substrát plný živin, pravidelné přihnojování jednou týdně a bohatou zálivku. Vzhledem k tomu, že rostlina pochází z tropických částí Ameriky a Afriky, tedy z oblastí s dostatkem dešťových srážek, bude dobře snášet deštivá období i u nás.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bj%C3%AD%C5%99ovka; https://tema.ceskenapady.cz/tema-vitalka-previsla-1445896.html; https://sazenicka.cz/dvouzubec-druhy/


Přečtěte si také