návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejlepší balkonové květiny pro deštivé léto jsou vějířovka, dvouzubec i vitálka

Simona Sedláčková , Vydáno: 05.06.2021
Podle nejrůznějších předpovědí se na nás letos chystá mnohem deštivější léto, než na jaké jsme byli v posledních letech zvyklí. Jaké květiny pěstovat na balkonech v truhlíku, aby jim případný vydatný déšť příliš neublížil? Vějířovka, dvouzubec i vitálka déšť určitě zvládnou, ale budou krásné i v případě, že předpovědi na mokré prázdniny vůbec nevyjdou.

reklama

Jaké počasí nás letos v létě čeká?

Dlouhodobé předpovědi počasí slibují červen s dostatkem chladných a deštivých dnů, ale i červenec by měl být jenom teplotně průměrný a srážkově dokonce nadprůměrný. A srpen, dá-li se věřit natolik dlouhodobé předpovědi, by měl přinést srážkově i teplotně průměrné dny. Pokud se chcete připravit raději na tu horší variantu a rovnou pro svůj balkon či terasu zvolit květiny, které si s nepřízní počasí a větším přídělem srážek poradí, pak pro vás máme tři zajímavé tipy. Vysaďte dvouzubec, vitálku nebo vějířovku.

Dvouzubec (Bidens)

Dvouzubec je celý rod rostlin, z nichž některé se vyskytují i v naší přírodě a jsou považovány za spíše plevelné rostliny, které se rychle rozrůstají. Na druhou stranu se šlechtěné kultivary dvouzubce využívají jako nenáročné a odolné balkonové květiny, které zvládnou i různé rozmary letního počasí.

Dvouzubec (Bidens)
Autor: iStock Dvouzubec (Bidens)

Balkonové kultivary dvouzubce se prodávají velmi často pod obchodním názvem balkongold. Nejlépe se hodí do truhlíků a závěsných nádob, ve kterých tvoří až 60 cm dlouhé převislé stonky, obsypané obrovským množstvím žlutých květů.

Dvouzubec je letnička, která miluje slunné stanoviště, ale daří se jí i v polostínu a snese dokonce i světlý stín. Potřebuje pravidelnou a vydatnou zálivku, proto se nebojí ani pobytu na dešti. Na půdu není nijak náročná, postačí jí běžný substrát pro balkonové květiny a pravidelné přihnojování, asi jednou týdně.

Dvouzubec (Bidens)
Autor: iStock Dvouzubec (Bidens)

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Odolná a nenáročná vitálka, známá také pod názvy sanvitálie či Aztécké zlato, je nízká letnička s drobnými žlutými kvítky, které na první pohled připomínají miniaturní slunečnice. Květy jsou opravdu velmi drobné, ale jejich velikost rostlina plně nahrazuje množstvím a v balkonových truhlících se tak stává naprosto nepřehlédnutelnou. Vitálka neroste příliš do výšky, spíše se rozrůstá do šířky a volně přepadá přes květináč nebo truhlík. Vitálka má hustě větvené, jemně plstnaté stonky a drobné vejčité listy, které vytvářejí bohaté polštáře.

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)
Autor: iStock Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Jak už sám název této letničky napovídá, jedná se o rostlinu velmi odolnou a vitální, která není náročná na pěstování, daří se jí na slunci i v polostínu, ke zdárnému růstu potřebuje obyčejnou, hlinitopísčitou půdu a ani na zálivku není příliš náročná. Odpustí vám jak občasné přelití, tak naopak opomenutí zálivky. Vitálku najdete v nabídce květinářství a zahradnictví už od začátku května a záplava žlutých květů vás neopustí až do prvních mrazíků. Pokud panuje mírná zima, dokáže vitálka překvapovat kvetením až do Vánoc.

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)
Autor: iStock Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Vějířovka nezlomná, skevola (Scaevola aemula)

Vějířovka je trvalka, která se však v našich podmínkách nejčastěji pěstuje jako balkonová letnička. Její výhony dorůstají do délky až 100 cm a květy mají charakteristický vějířovitý tvar. Původní barva květů vějířovky byla jen světle fialová, dnešní kultivary nabízejí i bílou, tmavě fialovou nebo až modrou barvu.

Vějířovka nezlomná, skevola (Scaevola aemula)
Autor: iStock Vějířovka nezlomná, skevola (Scaevola aemula)

Vějířovka se nejlépe hodí do závěsných nádob, kde vykvétá od května do srpna. Můžete se pokusit i o její přezimování a na jaře ji namnožit řízkováním.

Vějířovka nezlomná, skevola (Scaevola aemula)
Autor: iStock Vějířovka nezlomná, skevola (Scaevola aemula)

Má ráda dobře propustný, humózní substrát plný živin, pravidelné přihnojování jednou týdně a bohatou zálivku. Vzhledem k tomu, že rostlina pochází z tropických částí Ameriky a Afriky, tedy z oblastí s dostatkem dešťových srážek, bude dobře snášet deštivá období i u nás.

Nepotřebujete vlastnit zahradu, i na balkoně můžete vypěstovat nádherné květiny i chutnou zeleninu:

reklama

Článek je zařazen v: balkonové , květiny , balkonovky , hrnkové , truhlík , terasa , déšť , deštivé , léto , počasí , Vějířovka nezlomná , Dvouzubec (Bidens) , Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens) , skevola (Scaevola aemula)

reklama

Přečtěte si také