reklama

Kaviárový citrus je atraktivní stromek s plody plnými vitamínu C. Pěstujte ho na balkoně

Simona Sedláčková
15. června 2021
Mezi pěstiteli citrusů se těší oblibě i atraktivní kaviárový citrus. Jako všechny ostatní citrusy se hodí pro pěstování ve vytápěném skleníku nebo v zimní zahradě, ale zvládne i pobyt v bytě. Přes léto ho vystěhujte na balkon!
reklama

Mandarinky, pomeranče nebo citronypěstované vbytěuž nikoho nepřekvapí. Mají trochu specifické nároky, ale pokud se snimi dobře seznámíte, můžete každoročně vypěstovat i chutné plody.

Mezi citrusy patří i méně známý kaviárový citrus, který si oblíbili i špičkoví šéfkuchaři. Dužinu plodů, která skutečně připomíná kaviár, používají především na zdobení mistrovských dezertů, na dekoraci talířů, ale také jako doplněk krybám, sushi nebo kšumivému vínu a do koktejlů. Samotné plody můžete, i když za dost vysokou cenu, zakoupit vinternetových obchodech sexotickými specialitami.

Kaviárový citrus (Citrus Australasica)

Citrus australasica pochází zAustrálie, kde roste jako podrostový keř nebo malý strom vnížinném deštném pralese.

Stromek kaviárového citrusu je atraktivní i bez plodů. Nové výhony mají červenofialovou barvu, teprve později zezelenají. Mladé rostliny jsou bez ostnů, ale později se u jednotlivých drobných lístků vytvářejí tenké ostny dlouhé 5–12 mm. U lístků také vyrůstají jednotlivé bílé květy, ze kterých se po opylení začínají vyvíjet plody.

Vypěstujte chutné plody

Plody kaviárového citrusu mají podlouhlý tvar a na první pohled připomínají okurku. Bývají dlouhé asi 8–10 cm a široké jen asi 2–2,5 cm vprůměru. Slupka plodu, oplodí, je drsné, tenké a ve stadiu zralosti žlutozelené. Dužina plodu, připomínající drobné perličky nebo právě kaviár, je jemná, žlutozelené až oranžové barvy, a je rozdělena do 5–8 segmentů.

Chuť plodů je příjemně nakyslá. Plody mají jen malý obsah sacharidů, zato velký obsah vitaminu C. Konzumují se ideálně včerstvém stavu.

Podmínky pro pěstování kaviárového citrusu

Tento typ citrusu můžete súspěchem pěstovat i vpaneláku, protože má rád suchý vzduch a vysokou teplotu. Potřebuje umístění sdostatkem přirozeného světla, ale nemusí stát přímo na slunci. Prospívá mu střední, pravidelná zálivka. Od jara do podzimu kaviárový citrus pěstujte na balkoně nebo vzahradě, jakmile však teplota klesne pod 10 °C, přemístěte ho do vnitřních prostor.

Kaviárový citrus můžete také pěstovat ve formě bonsaje, a pravidelně ho tvarovat a zastřihávat.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama