Ostruhatky vám pokvetou až do zámrazu. Přišel čas jejich výsadby

Ostruhatky patří k těm nápadně nenápadným krasavicím, které neúnavně kvetou a zdobí, a přesto si jen málokdo pamatuje jejich jméno. Je to trochu nespravedlivé, protože tahle balkonová květina dokáže vykvést už v polovině května a v plné kráse vydrží po celé léto až do prvních mrazíků.

Ostruhatka (Diascia)

Kouzelná letnička pochází zjižní Afriky, kde najdeme dalších asi 70 druhů rodu Diascia. Ve své domovině roste jako trvalka, ale vnašich podmínkách se pěstuje pouze jako letnička a nejlépe jí to sluší na balkonech vzávěsných nádobách. Je velmi křehká a jemná, a tak by ji na záhonech mohl prudký déšť polámat a zničit.

Ostruhatka vytváří bohatě rozvětvené keříky stenkými, řídce olistěnými stonky, které jsou zakončeny stejně tak řídkým hroznem květů. Šlechtěné odrůdy a hybridy vykvétají v bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové barvě, ale květy mohou být dokonce i dvoubarevné nebo kropenaté.

Velkou předností ostruhatky je dlouhá doba kvetení. Semena se vysévají koncem února nebo počátkem března do vytápěného skleníku nebo doma za okno. Ke zdárnému klíčení vyžaduje teplotu okolo 18 °C. Asi za měsíc jsou malé semenáčky připravené kpřepíchání do květináčů nebo sadbovačů. Do balkonových truhlíků je vysazujeme vdruhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Jednou týdně ostruhatku přihnojujeme hnojivem pro balkonové květiny. Rostlinky velmi rychle rostou a záhy i vykvétají, při dobré péči kvetou už na konci května. Pro bohatší rozvětvení keříku a velké množství květů se doporučuje vrcholy větviček občas zastřihnout. Rostlina velmi brzy obrazí a nasadí další poupata.

Jak pěstovat ostruhatku

Ostruhatka má ráda umístění na plném slunci, vpolostínu kvete mnohem méně. Vyžaduje lehkou, hlinitopísčitou a dobře propustnou půdu. Těžké půdy jí nesvědčí. Vyžaduje střední až slabší zálivku. Naopak je citlivá na vlhké počasí, které může způsobit menší růst a hnilobu.

Ostruhatku je možné nechat přezimovat vbezmrazé místnosti, ale příliš se tento způsob pěstování nedoporučuje. Rostlinky často napadá plíseň šedá, a tak je mnohem jednodušší, každoroční pěstování ze semene.

Které další letničky mohou být kouzelnými ozdobami balkonů?


Přečtěte si také