Bříza prospívá ledvinám, kloubům i vlasům, pomáhá s hubnutím. Zkuste čaj z listů nebo kapky z pupenů

Bříza bělokorá je elegantní strom, který patří k základním kamenům prastarého lidového léčitelství. Tradičně se využívají mladé jarní březové listy a pupeny, ale i kůra či míza. Bříza prospívá zdraví ledvin, močových cest, kloubů, kostí, vlasů i pokožky, podporuje hubnutí a pomáhá pročistit organismus. Poradíme, jak břízu sbírat, sušit a skladovat, jak připravit čaj, domácí tinkturu z pupenů nebo březový elixír na vlasy.

Bříza bělokorá  (Betula pendula) je štíhlý strom s bílou kůrou, drobnými srdcovitými lístky a nezaměnitelným tvarem koruny, dorůstá do výšky zhruba 20 metrů. Je velmi odolná a nenáročná, má ráda dostatek světla a vlhčí prostředí, preferuje spíše kyselé a písčité půdy, vydrží i silné mrazy. U nás nejčastěji roste na pasekách, ve smíšených a listnatých lesích a poblíž potoků a rybníků.

Co se sbírá z břízy

„Elegantní bříza bělokorá je posvátný strom, který patří k základním kamenům prastarého lidového léčitelství. V léčitelství se u nás využívají především mladé březové listy, pupeny i kůra, míza je tradiční spíše u východních slovanských národů. Listy břízy bělokoré obsahují mj. hořčiny, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, zinek, karoten, vitamin C. Pupeny navíc nabízejí široké spektrum enzymů a dalších léčivých látek, kůra zase bílý pigment betulin, známé antiseptikum, uvádí bylinkář Martin Kolár.

NENECHTE SI UJÍT: Potřebujete jarní detox? Poradíme vám, které bylinky nejlépe pročistí tělo a uleví od bolesti

Léčivé účinky břízy

„Bříza bělokorá má především antibakteriální, diuretické, protizánětlivé a analgetické účinky. Je významná močopudná léčivka, bývá součástí mnoha čajových urologických směsí, protože zvýšené vylučování moči není provázeno přílišným drážděním a zátěží ledvin," dodává bylinkář.

Na co je bříza dobrá

  • Bříza je vhodná pro čištění a odvodňování organismu, při onemocněních ledvinzánětech močových cest.
  • Pomáhá při arterioskleróze, zánětech kostí a osteoporóze.
  • Bříza je osvědčeným pomocníkem léčby většiny kloubních onemocněních, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů.
  • Neméně dobře se uplatní v redukčních dietách, protože stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob.
  • Detoxikace organismu s pomocí břízy má také příznivý vliv na celulitidu a řadu kožních onemocnění.
  • Zevně bříza čistí, dezinfikuje a hojí drobná poranění, léčí vyrážky a ekzémy.
  • Prospívá vlasové pokožce, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk.
  • Bříza pomáhá čistit pleť, uvolňuje póry a podporuje regeneraci pokožky.

Březové listy

„Nejčastěji se sbírají mladé listy, nejlépe brzy na jaře ještě před rozkvětem (bříza kvete v dubnu a květnu) nebo během květu, protože pak postupně ztrácejí léčivé látky," doporučuje Kolár.

  • Listy sbíráme velice jednoduše drhnutím proti směru růstu přímo zvětví nebo jednotlivě.
  • Březové listy sušíme ve vzdušné a suché místnosti rozprostřené v tenké vrstvě. Občas je obrátíme.
  • Správně usušené listy mají původní barvu, mírně nahořklou chuť a příjemnou březovou vůni.
  • Skladujeme je ve tmě v uzavíratelné, dobře těsnící nádobě.

Březový čaj z čerstvých listů

Ingredience

  • 1 lžíce řezaných čerstvých březových listů
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Březové listy zalijeme vodou a necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Březový čaj má diuretické a dezinfekční účinky. Pije se vlažný třikrát denně po jídle. Pomáhá při potížích s močovými cestami a ledvinami, při dně a revmatismu. Březový čaj je vhodný také jako jarní detoxikační kůra – tři týdny pijeme šálek třikrát denně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kopřiva zastavuje vypadávání vlasů, vrací jim přirozený lesk a omezuje vznik lupů

Březový obklad proti bolesti kloubů

Mladé čerstvé březové lístky a pupeny pomohou skoncovat s bolestmi kloubů – přiložíme je podrcené na postižené místo, obalíme mikrotenovým sáčkem, zavážeme měkkým šátkem nebo šálou a necháme působit přes noc.

Březový elixír na vlasy

Ingredience

Příprava

Sušené byliny smícháme, zalijeme jablečným octem octem tak, aby byly všechny byliny ponořené zhruba 1 cm pod hladinou. Necháme 2–3 týdny macerovat v chladu a pak scedíme.

Užití

Před použitím zředíme vodou v poměru 1 : 1 a po umytí vlasů vmasírujeme do pokožky hlavy. Elixír omezuje tvorbu lupů a maštění vlasů, zlepšuje jejich pružnost a lesk.

Březové pupeny

Špičaté, lesklé a lepkavé pupeny sbíráme brzy na jaře ze starších stromů ještě před vypučením, když bobtnají.

  • Sušíme je v dobře větrané a suché místnosti rozložené na savém papíru, ve stínu a při teplotě do 30 °C. Často je obracíme, aby se provzdušnily.
  • Usušené pupeny skladujeme v tmavých lahvích, můžeme je rozemlít nebo nadrtit.
  • Mají příjemnou vůni a štiplavou chuť.
  • Nejčastěji se z březových pupenů připravuje tinktura.

Domácí tinktura z pupenů břízy

Ingredience

  • 50 g podrcených čerstvých březových pupenů
  • 500 ml vodky

Příprava

Březové pupeny vložíme do tmavé lahve a zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme nejméně 4 týdny macerovat při pokojové teplotě, každý den protřepeme. Scedíme přes kávový filtr nebo husté pláténko a v uzavřených lahvičkách uchováváme v chladu a temnu.

Užívání

Březovou tinkturu z pupenů užíváme při detoxikaci organismu a podpoře hubnutí třikrát denně 15 až 20 kapek ve sklence čisté vody.

Březová míza

Především na východ od nás se na jaře sbírá míza, tzv. březová voda. Nejvíce živin obsahuje březová míza před rašením listů. Kmen břízy se nařízne, navrtá a přivážou se k němu nádoby na zachytávání vytékající mízy. Březová míza zajišťuje stromům přísun živin, a když se stromu odebere příliš mnoho, může uhynout. Navíc k jejímu sběru z lesních stromů musíme mít povolení od majitele lesa. Více se o březové míze dozvíte zde.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, Nejlepší detoxikace léčivými bylinami (Dr. Franck Gigon, Patricia Bareau), bylinkyprovsechny.czcs.wikipedia.org


Přečtěte si také