14. května 2015 05:31
Klára BeščecováFazole jsou nedoceněná zelenina s vysokým obsahem vitaminů a minerálů
Jen málo druhů zeleniny přináší takový užitek jako fazole. I když máme třeba jen mini zahrádku, můžeme je na ní pěstovat v pyramidě po celý rok. Navíc můžeme zakrýt nežádoucí části plotu, kterými je na pozemek vidět.
Původně byly fazole pouze popínavé. Dnes u nás pěstujeme fazoli obecnou tyčkovou a z ní vyšlechtěnou fazoli keříčkovou. Známe odrůdy se zelenými, žlutými, fialovými nebo žíhanými lusky rozmanité velikosti.
Zahradní, nebo polní?
Rozdíl mezi zahradními a polními fazolemi je hlavně vjejich různém využití. Fazole zahradní je pěstována pro sklizeň zelených lusků, které jsou bez pergamenové vrstvy a tzv. struny ve hřbetu. Mají lahodnou chuť a jsou lehce stravitelné. Fazole polní je určena pro sklizeň a využití suchého zrna. Lusk má strunu i pergamenovou membránu, které společně usnadňují vyjmutí semen ze suchého lusku. Fazole má dvě růstové formy, a to keříčkovou a tyčkovou, která krůstu vždy potřebuje oporu.
Pěstování
Pro fazole musíme mít záhon spropustnou záhřevnou půdou. Vyséváme je vkvětnu buď přímo do země doma naklíčené, nebo vysazujeme předpěstované vmalých květnících skvalitní substrátovou zeminou představující startovací dávku hnojiva pro začátek vegetace rostliny. Sazeničky mají proti naklíčeným semenům ukládaným do záhonu výhodu, jelikož nejsou vzahradní zemině „namáčknuty“. Výsevný substrát totiž obsahuje rašelinu a vytváří kolem malých sazeniček ochranný bal do doby, než samy překoření a stanou se odolné vůči novému okolí.
Fazole - nedoceněná zelenina 2 Zdroj: Thinkstockphotos
Na záhon je vhodné před výsadbou rozhodit asi 130 g mletého vápence na metr čtvereční.
Semena tyčkových fazolí vyséváme obvykle do hnízd po 8 semenech, a to do hloubky 5 cm, keříčkové odrůdy po 5 semenech do hloubky okolo 8 až 10 cm, aby keře měly větší stabilitu.
Fazole vyséváme postupně až do srpna. Zposledních výsevů sklízíme lusky ještě vpolovině října.
Tyčkové odrůdy vyžadují oporu.
Použití
Lusky sklízíme nedozrálé a konzumujeme je pouze tepelně upravené. Syrové jsou mírně toxické. Vnaší kuchyni není tato zelenina zcela doceněna. Přitom jde o zásobárnu důležitých vitaminů a minerálů. Fazole je bohatá na riboflavin (B2), další vitaminy skupiny B, kyselinu listovou, vitamin E, vitamin C, karoten a niacin. Zminerálních látek obsahuje velmi mnoho draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku, jódu, trochu sodíku a železa.
Fazolky jsou cennou zeleninou při cukrovce, jelikož snižují obsah cukru vkrvi. Nacházejí se v nich antibakteriální látky. Přítomné aglutininy mají silně močopudné účinky. Tato zelenina je vhodná při chorobách srdce a krevního oběhu, ale i při poruchách ledvin
Chutná semena
Především tyčkové odrůdy fazolí jsou vhodné na semena. Ty se využívají zvláště při přípravě polévek. Pnoucí pozdní odrůdy dávají bohatý výnos a vysokou kvalitu semen. Lusky jsou dlouhé, semena jsou velká, ledvinkového tvaru a mohou být různě zbarvená. Sklízíme je vdobě, kdy lusky dozrávají a schnou. Dosušujeme je ve stínu do doby, kdy lusky při manipulaci začínají praskat. Semena uschováváme vtmavé a suché místnosti.
Fazole - nedoceněná zelenina 3 Zdroj: Thinkstockphotos
Pozor na nadýmání
Někteří lidé nemohou konzumovat fazole kvůli potížím se zažíváním. Nadýmání je způsobeno tím, že některé cukry obsažené vtéto zelenině nejsou pro člověka stravitelné a jsou rozkládány až bakteriemi ve střevech. Předcházet se tomu dá máčením fazolí a následným slitím vody, ve které se vyluhovaly nežádoucí cukry (bohužel se tak ztratí i část minerálních látek a vitaminů). Na vaření se poté použije čerstvá voda.
Nevyhazujte lusky!
Zlusků (bez semen) Španělé a Portugalci připravovali nápoj proti melancholii i pro uklidnění trávicí trubice. Takový nápoj působil příznivě při zadržování vody vtěle, čímž dokázal snížit tlak krve.
Na jeho přípravu používali 4 hrsti nadrcených sušených lusků, které ve dvou litrech vody nechali nabobtnat a poté na mírném varu asi půl litru tekutiny odpařili. Scedili přes sítko a pili 3 až 5x denně vlažný.
Nejoblíbenější odrůdy
Keříčkové
Bona – zelenoluská odrůda, středně raná až pozdní (vegetační doba 68 až 72 dní). Odrůda je vhodná pro postupný sběr
Aidagold – středně raná odrůda, asi 30 až 40 cm vysoká, bez vlákna, na průřezu oválná. Velice oblíbená odrůda mezi malopěstiteli. Určena pro přímý konzum, konzervování i pro mražení
Carmen – polopozdní až pozdní odrůda vhodná na suchá zrna. Hodí se k přípravě „maďarských“ fazolových gulášů. Zrno je středně velké, oválného tvaru a červenohnědé barvy
Tyčkové
Elda – výnosná, velice chutná zahradní fazole. Lusky jsou žluté a dozrávají postupně, proto je sklízíme probírkou
Limca – oblíbená odrůda, má krásný zelený lusk, který dorůstá do velikosti 22 cm. Když lusky přerostou, lze je také usušit a sklidit tak suché fazole
Borlotto di vigevano – pnoucí pozdní odrůda sdobrým výnosem, zdravotním stavem a velmi dobrou kvalitou semen. Lusky jsou dlouhé, sčetnými červenofialovými skvrnami
Blue lake – středně raná odrůda sfialovým luskem. Lusky jsou 14 až 18 cm dlouhé, kulaté na průřezu. Vynikají skutečně jemnou a delikátní chutí. Vařením ztrácejí barvu.
Mohlo by vás zajímat: