Fenyklová semínka léčí bolesti břicha a ochutí škvarkovou pomazánku i sušenky
Fenyklová semínka léčí bolesti břicha a nadýmání. Můžete jimi ochutit škvarkovou pomazánku i sušenky Zdroj: iStock
Fenyklová semena ocení celá rodina jako účinný přírodní lék a skvělé koření. Jako léčivka především podporuje trávení, pomáhá při nadýmání a plynatosti. Jako aromatické koření se uplatní při přípravě masa, salátů, omáček, polévek, láků i moučníků a cukroví.
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) dorůstá až do výšky dvou metrů. Vzhledem připomíná kmín a kopr, květy a semena mají osobité, sladce lékořicové aroma a chuť, která je dost podobná anýzu. Z čerstvýchkvětů se získávají rýhovaná semena, která se tvarem podobají kmínu, většinou jsou ale větší (okolo 1 cm) a mají žlutohnědou barvu.
Fenykl pomáhá zejména trávení
- Semena fenyklu obsahují mj. éterické oleje, proteiny, flavonoidy, rutin, vitaminy B, C a E a draslík.
- Mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční i střevní křeče, podporují trávení, pomáhají při nadýmání a plynatosti, známé je příznivě působí fenyklu proti bolení bříška a „prdíkům“ u kojenců, a tak jsou často součástí dětských čajů.
- Jsou močopudné, snižují zadržování tekutin v těle, čímž pomáhají s odvodňováním.
- Fenyklová semena se osvědčila při zánětech dýchacích cest, zlepšují odkašlávání.
- Blahodárné účinky fenyklu ocení také ženy, jelikož pozitivně ovlivňuje kojení tím, že zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
- V lidové medicíně se používá na vyvolání menstruace a pomáhá mírnit nepříjemné projevy menopauzy.
- Žvýkání semen fenyklu osvěží dech, ničí choroboplodné zárodky v ústech.
Semena fenyklu obsahují mj. éterické oleje, proteiny, flavonoidy, rutin, vitaminy B, C a E a draslík. Zdroj: iStock
Fenyklový čaj pro lepší trávení i kloktadlo
Ingredience
- 3 lžíce drcených fenyklových semen
- 500 ml vody
Postup
Fenykl zalijeme studenou vodou, necháme asi 5 minut,pak pomalu přivedeme k varu, povaříme asi 15 minut a scedíme.
Použití
Toto množství vypijeme po doušcích vprůběhu dne při bolestech a překyselení žaludku, nadýmání, plynatosti a po požití příliš mastného jídla. Silný odvar je výborná dezinfekční ústní voda a kloktadlo při bolestech krku. Díky dezinfekčním účinkům sesilný odvar užívá ijako kloktadlo přibolesti vkrku.
Fenyklová tinktura při nachlazení a nadýmání
Ingredience
- 25 g semen fenyklu
- 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu
Postup
Semena zalijeme alkoholem a necháme nejméně 3 týdny macerovat. Každý den nejméně jednou pečlivě protřepeme. Přefiltrujeme přes kávový filtr.
Použití
Tinktura pomáhá při špatném trávení, nadýmání a plynatosti a při nachlazení. Užívá se 1 lžička dvakrát denně před jídlem.
Fenykl v kuchyni
Díky své příjemně sladké chuti a kořeněné vůni se fenyklová semena používají jako koření k dochucení rybích polévek, tvarohových a sýrových jídel, omáček, majonéz, salátů a pomazánek. Využívají se do láků při zavařování zeleniny a kořenění mas a ryb, jsou nedílnou součástí bylinných alkoholických nápojů. Můžeme jimi také vylepšit chuť chleba, slaného i sladkého pečiva. Fenykl je velmi oblíbené koření hlavně ve francouzské, španělské a italské kuchyni. Chuť fenyklu zlepšíme, když semínka nasucho opečeme na pánvi. Pak použijeme běžným způsobem nebo podle receptu. Semena také můžem nechat naklíčit a použít výhonky do salátů.
Lahodná zelenina je fenykl sladký neboli fenykl hlíznatý, zeleninový či florentinský. Jak ho pěstovat a jak šťavnaté listové bulvy zpracovat, abychom si na nich co nejvíc pochutnali, se dozvíte zde.
Škvarková pomazánka s fenyklem
Ingredience
- 500 g domácích škvarků
- asi 2 lžičky drceného nebo umletého fenyklu
- 1 až 2 lžičky červené sladké papriky
- sůl
- 2 stroužky česneku
- cibule a kyselé okurky na ozdobení
Postup
Škvarky s česnekem umeleme v mlýnku na maso. Fenyklová semínka podrtíme najemno s trochou soli mletou sladkou papriku. Vmícháme do umletých škvarků. Pomazánka nejlépe chutná třetí den, když se důkladně rozleží. Škvarkovovu pomazánku podáváme s čerstvým chlebem, pokrájenou cibulí a kyselou okurkou.
Fenyklové sušenky
Ingredience
- 250 g hladké mouky
- 100 g cukru
- 2 vejce
- 50 g změklého másla
- nastrouhaná kůra z poloviny citronu
- 1 lžička umletého fenyklu
- 50 g meruňkového džemu nebo pomerančové marmelády
- 1 až 2 lžíce rumu
Postup
Mouku prosejeme s cukrem, přidáme vejce, tuk, kůru a fenykl. Vypracujeme těsto a necháme nejméně 2 hodiny odležet v lednici. Džem promícháme s rumem. Těsto vyválíme na plát a vykrajujeme kolečka. Na polovinu dáme džem a nahoru položíme druhé kolečko. Okraje s sobě pevně přitiskneme. Kolečka pečeme v troubě předehřáté na 180 °C přibližně 12 minut.