reklama

Jak se na podzim postarat o dvouletky? Pomněnky i sedmikrásky potřebují vhodně zazimovat

Simona Sedláčková
29. září 2021
Dvouletky vyséváme v létě, většinou v červnu či červenci, na podzim už jsou narostlé a potřebují další péči, aby se stihly připravit na jaro a hezky vykvést. Máme dvě možnosti, jak se o dvouletky postarat, aby zimu přežily. Pokud poskytnete dvouletkám vhodné podmínky, můžete se těšit na květy velice brzy zjara.
reklama

Dvouletky jsou mezi pěstiteli oblíbené především proto, že začínají kvést velice brzy. Na jaře, kdy se trvalky vzpamatovávají ze zimy a začínají pomalu rašit a letničky teprve klíčí, otužilé dvouletky už pomalu nasazujíkvěty. Abychom se znich však na jaře mohli radovat, musíme je během června vysít a teď, na podzim, rozsadit a zazimovat.

Nejznámější druhy dvouletek:

Dvouletky zimují vpařníku nebo na záhonech

Většina dvouletek se vysévá včervnu, nejpozději včervenci, aby stihly do nástupu zimy vyrůst, zesílit a připravit se na přezimování.

Máme dvě možnosti:

  1. První cestou je mladé rostlinky jen opatrně protrhat, aby měly kolem sebe dostatek prostoru, a ponechat je přes celou zimu vpařeništi nebo ve studeném skleníku. Zimuzvládnou přežít skoro všechny rostlinky. Když je ale na jaře přesadíte na záhony, budoupotřebovat trochu delší čas na aklimatizaci a zakořenění.
  2. Většina dvouletek se proto, pokud je to možné, vysazuje na konečné stanoviště už na podzim. Do zimy stihnou pěkně prokořenit a na jaře už budou všechnu svou sílu směřovat kdalšímu růstu listů a ke kvetení. Rostlinky přesazené na podzim potřebují lehké překrytí chvojím, aby nezmrzly, ale také jako ochranu před slunečními paprsky, které by rostliny mohly předčasně probudit knovému růstu.

Dvouletky do jarních truhlíků

Pokud se chystáte dvouletky pěstovat vtruhlících za okny, pak je raději přes zimu nechte vpařníku nebo na záhoně. Vtruhlících půda snadněji promrzá a rostliny by zimu nemusely přežít. To se netýká otužilých macešek, které také patří mezi dvouletky. Zvládají většinou celou zimu nejen růst v truhlíku, ale klidně i uprostřed zimy vykvetou.

Dvouletky jako podrost a doprovod cibulovin

Pokud na podzim vysazujete celé záhony tulipánů a dalších cibulovin, zkuste je rovnou doplnit i dvouletkami. Pomněnky, sedmikrásky nebo macešky zakryjí holou půdu a brzy na jaře vykvetou, aniž by překážely vyvíjejícím se cibulovinám. Nakonec, většinou během května, budete mít na zahradě krásně propojený záhon plný barevných květů.

Na podzim je potřeba postarat se i o výsadbu cibulovin:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: zimavýsadbavýsevdvouletky
reklama