Jak se na podzim postarat o dvouletky? Pomněnky i sedmikrásky potřebují vhodně zazimovat
Dvouletky vyséváme v létě, většinou v červnu či červenci. Na podzim už jsou narostlé a potřebují další péči, aby se stihly připravit na jaro a hezky vykvést. Máme dvě možnosti, jak se o dvouletky postarat, aby zimu přežily. Pokud poskytnete dvouletkám vhodné podmínky, můžete se těšit na květy velice brzy zjara.
Dvouletky jsou mezi pěstiteli oblíbené především proto, že začínají kvést velice brzy. Na jaře, kdy se trvalky vzpamatovávají ze zimy a začínají pomalu rašit a letničky teprve klíčí, otužilé dvouletky už pomalu nasazují květy. Abychom se z nich však na jaře mohli radovat, musíme je během června vysít a teď, na podzim, rozsadit a zazimovat.
Jak se na podzim postarat o dvouletky: pomněnky Zdroj: iStock
Nejznámější druhy dvouletek:
- chejr vonný, fiala zimní (Cheiranthus)
- hvozdík bradatý (Dianthus barbatus)
- maceška (Viola)
- pomněnka (Myosotis)
- proskurník, slezová růže (Alcea rosea)
- sedmikrásky (Bellis)
- starček (Senecio)
- zvonek (Campanula)
Dvouletky zimují v pařníku nebo na záhonech
Většina dvouletek se vysévá v červnu, nejpozději v červenci, aby stihly do nástupu zimy vyrůst, zesílit a připravit se na přezimování.
Máme dvě možnosti:
- První možností je mladé rostlinky jen opatrně protrhat, aby měly kolem sebe dostatek prostoru, a ponechat je přes celou zimu v pařeništi nebo ve studeném skleníku. Zimu zvládnou přežít skoro všechny rostlinky. Když je ale na jaře přesadíte na záhony, budou potřebovat trochu delší čas na aklimatizaci a zakořenění.
- Většina dvouletek se proto, pokud je to možné, vysazuje na konečné stanoviště už na podzim. Do zimy stihnou pěkně prokořenit a na jaře už budou všechnu svou sílu směřovat k dalšímu růstu listů a ke kvetení. Rostlinky přesazené na podzim potřebují lehké překrytí chvojím, aby nezmrzly, ale také jako ochranu před slunečními paprsky, které by rostliny mohly předčasně probudit k novému růstu.
Jak se na podzim postarat o dvouletky: sedmikrásky Zdroj: iStock
Dvouletky do jarních truhlíků
Pokud se chystáte dvouletky pěstovat v truhlících za okny, pak je raději přes zimu nechte v pařníku nebo na záhoně. V truhlících půda snadněji promrzá a rostliny by zimu nemusely přežít. To se netýká otužilých macešek, které také patří mezi dvouletky. Zvládají většinou celou zimu nejen růst v truhlíku, ale klidně vykvetou i uprostřed zimy .
Jak se na podzim postarat o dvouletky: sedmikrásky a pomněnky Zdroj: iStock
Dvouletky jako podrost a doprovod cibulovin
Pokud na podzim vysazujete celé záhony tulipánů a dalších cibulovin, zkuste je rovnou doplnit i dvouletkami. Pomněnky, sedmikrásky nebo macešky zakryjí holou půdu a brzy na jaře vykvetou, aniž by překážely vyvíjejícím se cibulovinám. Nakonec, většinou během května, budete mít na zahradě krásně propojený záhon plný barevných květů.
Jak se na podzim postarat o dvouletky: pomněnky v tulipánovém poli Zdroj: iStock
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-jsou-dvoulete-rostliny-neboli-dvouletky-a-proc-ziji-2-roky-29443.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/Dvoulet%C3%A1_rostlina