reklama

11 rad, jak zazimovat jiřinky. Víte, proč mají krásné české jméno Jiřina?

Lenka Valjentová
26. října 2019
Oblíbené jiřinky dokážou proměnit podzimní zahradu v pestré moře barevných květů, ovšem jen do prvních mrazů. Pak nastává čas na jejich zazimování. Jiřinky pocházejí ze Střední Ameriky, kde jsou zimy daleko mírnější, než jsou u nás, a hlízy by venku nepřežily, a tak je potřeba se o ně včas postarat. Poradíme vám, jak na to, aby v příštím roce zase zdobily zahrady a balkony. A taky prozradíme, proč tyhle květinové královny podzimu nesou krásné české jméno
reklama

Hlízy jiřinek (Dahlia) začněte připravovat na uskladnění, až když teplota klesne pod bod mrazu. Na pomrzlé jiřinky se ale nemusíte vrhnout s rycími vidlemi hned druhý den. I když jiřinkový záhon najednou vypadá dost smutně, z hlediska životního cyklu rostliny je všechno správně. Mrazík přirozeně ukončil vegetační období rostliny a vdobě těsně po mrazech vrcholí ukládání zásobních látek do hlíz. Je to tak dané přírodou, rostlina to umí sama a vy ji ktomu nijak nemusíte pomáhat.

11 rad a tipů, jak jiřinky správně zazimovat

 1. Po prvních podzimních mrazech jiřinky opatrně vyjměte z půdy, dávejte si pozor, abyste hlízy nepoškodili, protože každé mechanické poranění se může lehce stát ohniskem hniloby.
 2. Pro vyrývání hlíz nepotřebujete žádné speciální vybavení. Potřebujeteostré nůžky, kterými odstřihnete namrzlé nadzemní části asi 20 cm nad povrchem půdy, abyste měli rostliny za co vzít, až je budete vytahovat. Až pak stonky zkraťte na zhruba 10 cm.
 3. Na vyjmutí hlíz ze záhonu použijte rycí vidle, kterým jednoznačně dejte přednost před rýčem. Proč? Rýčem totiž snadno můžete hlízy poškodit, navíc zbytečně zvedáte hodně půdy, která je na podzim vlhká, tedy i značně těžká. Tu musíte stejně zhlíz oklepat, a manipulace strsem hlíz je tedy zbytečně obtížná.
 4. Vyryté hlízy nahrubo oklepejte, zvlášť zablácené můžete omýt i proudem vody. Trsy otočte vzhůru, aby nezůstala voda ve stoncích. Každou označte jmenovkou a přendejte do přepravek.
 5. Neukládejte je hned do sklepa, nechte je trochu oschnout (nesmí namrznout!), za dva až tři dny je dočistěte od suché zeminy a teprve pak uložte.
 6. Bedničky nebo přepravky vyložte vrstvou novin, nasypte na dno několik hrstí rašeliny, na ní položte hlízy se jmenovkou, ještě je prosypejte rašelinou. Zajistíte tím hlízám potřebnou vlhkost a přitom zabráníte šíření případné houbové infekce. Před uskladněním hlíz na podzim se doporučuje ošetření některým fungicidním přípravkem.
 7. Hlízy jiřinek nejlépe přezimují ve sklepě při konstantní teplotě nad 5 °C. Při uskladnění nesmí na odříznuté nadzemní části zůstat žádné zbytky listů ani jiného materiálu, který by mohl snadno plesnivět a být zdrojem infekce
 8. Kdo má zahradu nebo nádoby osázené jedním kultivarem, je bez starostí, potřebuje jen dost bedniček a rašeliny. Komu ale zahradu nebo balkon zdobí pestré koberce nejrůznějších kultivarů, měl by si vpředstihu připravit dostatek jmenovek, protože po vyrytí ze země už jednotlivé kultivary nedá nikdy dohromady. Tak na to myslete, ať si za dobré paměti vyrobíte dost cedulek. Nemáte-li dostatek jmenovek, zkuste napsat jméno odrůdy přímo na suchou hlízu lihovým fixem. Žádný strach, ta trošička chemie hlízu nepoškodí.
 9. Kdo má jen několik hlíz, může dát hlízy sejmenovkou do velkých papírových tašek a ty pověsit do sklepa. Nepoužívejte síťované tašky a pytlíky od brambor či cibule – když totiž na jaře začnou hlízy jiřinek rašit, výhonky prolezou očky a vy je při vyndávaní docela jistě i při největší opatrnosti ulomíte.
 10. Hlízy nesnášejí ani velké vlhko, ani přílišné sucho, v zimě proto několikrát kontrolujte, vjakém jsou stavu. Moc vysychající hlízy prosypte pilinami nebo rašelinou, plesnivějící opět na několik dní dejte oschnout do tepla. Pokud zahnívají části rostliny, tak je odřízněte a zaprašte dřevěným uhlím.
 11. Přes zimu uskladněné hlízy opět vysazujte na záhon nebo do nádob na jaře, nejlépe po zmrzlých mužích, kdy už nehrozí žádnépřízemnímrazíky. Hodně štěstípři jejich pěstování.

Proč se jiřinky jmenují jiřinky?

Když se jiřinky na konci 18. století dostaly z amerického kontinentu do Evropy, dostaly jméno podle známého švédského botanika DahlehoDahlia. Téměř současně byl ale stejně pojmenován jihoafrický keř, a tak než se vše vyřešilo, Dahlie byla přejmenována naGeorginu, tedy česky Jiřinu. Mnohem později sejiřinkyvrátily ke svému původnímu názvu Dahlia, u nás jim ale krásné české jméno už zůstalo a pořád sluší.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama