20. listopadu 2018 06:00
Tereza JavorováJak se starat o vánoční hvězdu, aby vám neopadala ještě před Štědrým dnem?
Vánoční hvězda je náročná kráska. Koupíme ji v plném lesku a ještě než přijde Ježíšek, zůstane nám pomalu holý stonek. Z bohaté zeleno-červené nádhery zbude jen opelichané torzo. Co děláme špatně a jak vánoční hvězdu pěstovat? Poradíme vám, jak na ni!
Pochází z Mexika a Střední Ameriky a jméno poinsettia má od prvního velvyslance USA v Mexiku Joela Robertse Poinsetta, který rostlinu do Spojených států přivezl roku 1825. My ji známe jako vánoční hvězdu, ale také jako pryšec nádherný. Nádherná opravdu je a rozhodně se pyšní statusem nejpopulárnější vánoční rostliny na světě. Právě nyní, v období svátků přichází do plodného období a krásně zčervená. Pokud se o ni ale nedokážete dobře postarat, rychle shodí listy a uvadne. Existuje ale několik zásad, které vám pomůžou udržet poinsettii bohatou a svěží přes celé svátky.
Dejte pozor, co kupujete!
Už v květinářství si hvězdu bedlivě prohlédněte, jestli nezačíná opadávat. To by znamenalo zahnívání, plíseň nebo chorobu. Pokud některý z uvedených příznaků objevíte, nekupujte ji. Doma by vám rychle zašla. Z obchodu si odneste jen tu, která je v dobrém stavu.
vánoční hvězda 1 Zdroj: Stars for Europe
Nesnáší chlad!
Jako pravá Mexičanka se příliš nepřátelí s evropskou zimou. Naprosto nesnáší zimu a průvan! Pokud koupíte poinsettii u stánku v tržnici, vyhodili jste právě peníze. Nemáte ani tušení, jak dlouho stála na studeném vzduchu, a zcela normálně se nachladí. Zanedlouho poté, co si ji přinesete domů do tepla, jí opadají poupata i barevné listy a zůstane jen holý stonek, který moc parády ve sváteční čas neudělá.
Už máte vánoční dekoraci? Foto: istock.com
Jak ji převézt?
Zabalenou, jak miminko z porodnice! Opět je to o chladu a průvanu, který nesmí zažít. Trvejte na pořádném a důkladném zabalení do několika vrstev papíru, jinak to má vaše vánoční hvězda spočítané. Pokud ji nesete v chladu do auta a pak z auta domů, je to pro ni několik teplotních šoků během krátké chvíle. Teplo, chlad, teplo, chlad, teplo… Není se pak čemu divit, že na to zareaguje opadem listů. Až ji půjdete koupit, vybavte se “teplou” taškou a klidně i starým ručníkem, do které hvězdu zabalíte.
Doma ji hýčkejte
Vánoční hvězdu umístěte na světlé místo do místnosti, kde je vytopeno kolem dvaadvaceti stupňů Celsia. Nikdy ji však nedávejte k radiátorům ani k oknu, kterým pravidelně větráte.
Zálivka by měla být odstátá a s pokojovou teplotou. Zeminu udržujte mírně vlhkou, ne však přelitou a vodu nenechávejte stát v misce. Rostlinu občas zvlhčete rosením – to je vhodné zvláště v panelových domech se suchým vzduchem
Zvládne to i za rok!
Většina z nás vánoční hvězdu vyhodí, ale pokud se o ni budete starat, vydrží krásná i za rok! Jakmile začne shazovat listy a chřadnout, máme pocit, že končí a končí v koši.
Vánoční hvězdu po svátcích seřízněte na výšku kolem deseti centimetrů a stonek zatavte svíčkou nebo proudem vody. Rostlinu dejte na světlé, ale chladnější místo a moc nezalévejte. Během sezony ji pak můžete pěstovat venku a dopřejte jí pravidelné dávky hnojiva. Nelekejte se, že postupně přijde o všechny své barevné listy a porostou jí jen zelené, v zimě se zase začervená.
Pokud se o vánoční hvězdu budete starat, vydrží vám celý rok. Foto: istock.com
(ku)