reklama

Řebříčky: Nenáročné rostliny dokážou zdobit zahradu a vyléčit člověka i kontaminovanou půdu

Simona Sedláčková
24. července 2021
Kdo by neznal obyčejný řebříček, který vykvétá bílým květenstvím snad všude kolem nás. Najdeme ho kolem cest a chodníků, na skládkách i v parku, v trávníku i na jinak úplně holé půdě. Řebříček obecný však má hned několik zajímavých sourozenců, které si rádi vysadíte i do zahrady.
reklama

Řebříčky rostou vasi 115 druzích po celé Evropě, vAsii, vSeverní Americe i vAfrice. Dokonce i u nás najdete 13 druhů řebříčku! Vyskytují se na písčitých nebo hlinitých půdách a jsou velmi nenáročné na vláhu. I vhodně suchých letech neúnavně vykvétají, a dokonce i vintenzivně sekaných trávnících se rychle znovu probouzejí kživotu, většinou knevelké radosti majitelů pozemku.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Jako nenáročná, vytrvalá, asi 20–80 cm vysoká bylina je řebříček obecný rozšířený téměř po celém světě kromě Afriky. Roste po celé Evropě, Asii, Austrálii i Severní Americe.

Roste na sušších, písčitých a kamenitých půdách, na mezích, loukách i po okrajích cest. Má plazivý oddenek, hustě olistěnou lodyhu a od června do září vykvétá květenstvím, které se nazývá chocholík. Ten je složený zdrobných úborů, opět složených zasi 20 trubkovitých a 5 jazykovitých květů.

Řebříček léčí tělo i půdu

Řebříček obecný je významná léčivá bylina, která se sbírá vdobě květu nebo těsně před rozkvětem.

Rostliny řebříčku dokážou způdy vytáhnout škodlivé kovy. Umí na sebe navázat olovo, měď, kadmium, bor, molybden i stroncium. Proto řebříček sbírejte jenom včisté přírodě, rostliny rostoucí podél silnic a cest se pro lidové léčitelství nehodí.

Řebříček odpuzuje komáry

Řebříček je také vynikající jako přírodní a velice účinný repelent proti komárům.

Zřebříčku obecného bylo vyšlechtěno mnoho zahradních kultivarů, které se pyšní květy barevnými, nejčastěji ve všech odstínech růžové barvy.

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica L.)

Vytrvalá rostlina, kterou najdete běžně i vnaší přírodě. Nejčastěji roste kolem potoků a řek, protože mu vyhovuje mnohem vlhčí půda než řebříčku obecnému. Má rád umístění na slunci nebo vpolostínu a vykvétá od června do září. Velmi často se pěstuje i na zahradách vtrvalkových záhonech, především jeho šlechtěná, plnokvětá forma. Dorůstá do výšky 20–100 cm a velmi snadno se množí rozrůstáním oddenků.

Dříve se řebříček bertrám pěstoval jako léčivá bylina i na výrobu kýchacího prášku.

Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina Lam.)

Rostlina původem zKavkazu se u nás pěstuje často na zahradách jako součást moderních, prérijních záhonů. Má rád umístění na slunci vdobře propustné zahradní půdě. Velmi dobře snáší sucho.

Vykvétá včervenci až vsrpnu, žlutým květenstvím a dorůstá do výšky až 150 cm. Květy se hodí do letních kytic, ale velmi dobře se i suší kvyužití vsuchých kytic.

Řebříček sleziníkolistý (Achillea asplenifolia)

Tento druh řebříčku se vzácně vyskytuje i u nás, ale běžně si ho spletete i smnohem rozšířenějším řebříčkem obecným. Roste především vnížinách jižní Moravy.

Řebříček sličný (Achillea nobilis L.)

VČesku najdete i řebříček sličný, který roste na osluněných loukách, na okrajích lesů a na skalách. Má rád teplo a sucho. Je rozšířen voblasti středních Čech a jižní Moravy.

Řebříčky skvěle doplní i oblíbené prérijní záhony:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama