Svíčkovec je netradiční trvalka s něžnými květy, které se daří v záhonu i na balkoně

Málo známou trvalku, svíčkovec, občas najdete v nabídce zahradnických center mezi letničkami. Jen málokdo se pak pokusí o další pěstování téhle krásky s bílými nebo růžovými květy.

Svíčkovec mnozí pěstují jako letničku, ale jedná se o krátkověkou trvalku, která na jednom místě vydrží asi 3–5 let. Po odkvětu rostlinu seřízněte na výšku asi 10 cm a nechte ji vklidu odpočívat. Na zimu jí ještě dopřejte přikrývku zchvojí. Další rok se znovu dočkáte něžných květů. Pokud však svíčkovec neseříznete a necháte rostlinu vysemenit, patrně další rok najdete malé semenáčky, které však pokvetou o poznání později než rostlina zminulého roku.

Svíčkovec (Gaura)

Svíčkovec pochází zAmeriky, kde nejčastěji roste na travnatých prériích. Proto i u nás můžete svíčkovec vysadit do oblíbených prérijních záhonů, které nevyžadují mnoho vláhy a dokážou postupně nakvétat po celou letní sezonu od června do září, někdy i déle.

Svíčkovec má drobné, světle zelené lístky a jemné květy, vbarvách od růžové po temně vínovou a velmi mu to sluší vsousedství travin, krásnooček, třapatkovek a třapatek.

Jak pěstovat svíčkovec

Svíčkovec vyžaduje umístění na plném slunci vdobře propustné půdě. Vlhko mu škodí a vpůdě příliš bohaté na humus se mu sice daří, doroste do výšky až 100 cm, ale bude mít sklony kpolehávání. Vpůdě chudší a suché doroste do výšky asi 30–70 cm, podle toho, jaký kultivar budete pěstovat, a udrží si kompaktní vzhled. Svíčkovec je mrazuvzdorný do –18 °C, proto při větších mrazech vyžaduje zimní přikrývku. Po vysazení vyžadují mladé rostlinky pár dní kvalitní zálivku, po zakořenění už se o ně nemusíte starat a dobře zvládnou i letní sucha.

Květiny, kterým to bude slušet vedle svíčkovce:


Přečtěte si také