Dracéna voňavá je na první pohled obyčejná pokojovka, překvapí ale voňavými květy

Dracény patří mezi běžné pokojové rostliny, které prošly rukama snad všech pěstitelů pokojovek. Jen málokdo se však dočkal i zajímavých a velmi silně vonících květů. S kvetením si totiž dracény dávají na čas. Chce to hodně trpělivosti!

Dracény najdete v nabídce snad všech květinářství i velkých hobbymarketů. Rostlina patří mezi nejběžnější pokojové květiny, ale také mezi nejskromnější a nejvděčnější. Jejich pěstování zvládne úplně každý. Stačí dodržet jen několik podmínek důležitých pro jejich zdárný růst. Především vyžadují rozptýlené světlo a ne přímé sluneční paprsky. Umístění u jižního okna jim tedy svědčit nebude. Potom pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku a také občasné rosení listů. K nejoblíbenějším dracénám patří především dva druhy. Dracéna lemovaná a dracéna voňavá.

Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)

Říká se jí také dračinec vonný a pochází z tropických oblastí Afriky a Madagaskaru. Ve volné přírodě a v příhodných podmínkách běžně dorůstá do výšky i více než 4 m, ale i pěstovaná u nás jako pokojovka patří k rostlinám, které po čase vyžadují hodně prostoru.

Dracéna jako palma jenom vypadá

Mladé rostliny ještě nemají kmínek, ale tvoří přízemní růžici řemenitých listů. Teprve později začínají spodní listy přirozeně zasychat a opadávat, a tím se začíná tvořit nejprve tenký, holý kmínek, který postupně sílí a rostlina začne připomínat svým vzhledem palmu. Jedná se však o tzv. palmu nepravou, protože ve skutečnosti nemá s palmou nic společného, pochází z čeledi chřestovitých (Asparagaceae).

Jak pěstovat dracénu voňavou

Všechny druhy dracén se pěstují v podstatě stejně, jen kultivary s barevnými listy jsou choulostivější než ty pouze zelenolisté.

  • Rostlinám prospívá i pravidelné přihnojování tekutým hnojivem pro pokojové květiny asi od března do srpna.
  • Dracénám vyhovují teploty okolo 20 °C. Teploty pod 15 °C a nad 25 °C vedou často k jejich postupnému uhynutí.
  • Rosení listů je pro dracény velmi důležité, protože pocházejí z vlhkého podnebí tropů a v suchém prostředí bytu je pak mohou snadno napadat škůdci, především svilušky a molice.

Za dobrou péči se dracéna odmění květy

Ve vyšším věku rostlina dokonce vykvétá a její slabě narůžovělé květy jsou silně aromatické. Občas se po odkvětu vytvoří i kulaté, oranžové plody.

Dracénu můžete přes léto pěstovat venku

Dračinec, jak se také dracéně někdy říká, můžete v našich klimatických podmínkách pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu, ale vyhovuje mu i pravidelné letnění, tedy pobyt na přistíněné verandě nebo na balkoně. S podzimním poklesem teplot pod 15 °C však potřebuje opět přemístit do interiéru, neboť nejenže není mrazuvzdorný, ale špatně zvládá i chlad.

Zasychání a žloutnutí listů

Dracény vyžadují prostředí s rozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky vytvářejí hnědé skvrny na listech. Ještě horší následky pak má jejich umístění v průvanu. Následkem je žloutnutí a postupné usychání celých listů, které začíná od špiček, ale většinou nejde nijak zastavit. Časem uhyne celá rostlina.

Zmlazování a řez dracény

Dracény nemívají s řezem žádný problém. Pokud je rostlina příliš vysoká, stonky můžete seříznout podle potřeby a časem se na nich začnou objevovat nové listové výhony. Netrvá to ani příliš dlouho, většinou za 4–5 týdnů po řezu.

Kdy dracény přesazovat

Mladé rostliny potřebují každoroční přesazení do mírně většího květináče a výměnu substrátu. Starší rostliny jen jednou za tři roky. Dracény přesazujte na jaře do rašelinového substrátu nebo do klasické zeminy pro pokojové rostliny.

Jak dracény množit

Dracény můžete množit řízkováním. Řízky ošetřené přípravkem pro snadné zakořenění snadno zakořeňují v množárenském substrátu při teplotě okolo 20 °C.

Je dracéna jedovatá?

Jako většina pokojových rostlin, i dracény jsou jedovaté, ale ne nijak fatálně. Většinou způsobují jen nadměrné slinění, nevolnost, nechuť k jídlu nebo zvracení.

Můžete pěstovat i zajímavé varianty dracén

  • Dracena fragrans ´Compakta´ – Vyšlechtěná, zakrslá varianta dracény voňavé, připomíná na první pohled ananas. Mívá sytě zelené listy se žlutými nebo bílými pruhy. Je to rostlina nenáročná, odolná a vhodná i pro začínající pěstitele. Na rozdíl od klasické dracény zvládá zakrslá varianta dokonce i přímé sluneční paprsky.
  • Dracena fragrans ´Golden´ – Oblíbený kultivar dracény se zelenožlutě vybarvenými listy. Má naprosto stejné nároky na pěstováníjako klasická dracéna.
  • Dracena fragrans ´Lemon lime´ – Kouzelně vybarvená varianta dracény. Většinou mívá limetově zelený střední pruh lemovaný bílým pruhem a citronově žlutý okraj listu. Péče o ni je opět zcela stejná jako o ostatní dracény.
  • Dracena fragrans ´Dorado´ – Zajímavý kultivar s poměrně širokými tmavě zelenými listy lemovanými světle zeleným okrajem. Ani tato dracéna nemá žádné zvláštní nároky na pěstování.

Zdroj: Příjemný život s květinami, J. Brookes, 2004; wikipedia.org/wiki/Dracaena_fragrans


Přečtěte si také