Pokojové květiny

23. července 2019 14:00

Tereza Javorová

Karafiát proti stresu, jasmín na vředy, růže na krásnou pleť. Znáte účinky květin?

Květiny nejsou jen krásné společnice s omamnou vůní. Příroda je mocná a květinám propůjčila až zázračné schopnosti. Co umí taková pivoňka, slunečnice, růže nebo lotosový květ?

Až příště půjdete někomu darovat květinu, myslete i na to, jaké účinky může pro obdarovaného mít! Tyto květiny jsou doslova zázračné:

Pivoňka

Léčivé účinky pivoněk se datují až ke starověké čínské civilizaci. Konzumace tonika z květu podporuje svalovou relaxaci a pomáhá i při menstruačních bolestech.

Karafiát

Oddělte okvětní lístky karafiátu od zbytku rostliny (ten je hořký) a uvařte si výborný čaj. Snižuje úzkost, rozrušení, stres i únavu. Kromě toho má také hojivý účinek na kůži a může zmenšovat otoky.

Šeřík

Zšeříků si můžete vyrobit tonikum, které snižuje horečku a zbavuje vnitřních parazitů. Zklidní i kožní popáleniny. Na rány a zranění aplikujte gel či pastu vyrobenou zšeříků, lépe se tak budou hojit.

Lotos

Lotosové květy jsou populární ve východní i západní kultuře pro svou účinnost proti horečce, průjmům a také závažnějším onemocněním, jako je cholera a bronchitida. Sirup vyrobený z květu poskytuje velkou úlevu od dráždivého kašle.

Růže

Růže obsahují hodně vitamínu C. Okvětní lístky se mohou konzumovat klidně syrové. Růže zlepšuje krevní oběh a zmírňuje depresi. Růžový čaj působí jako mírné projímadlo. Pasta nebo krém vyrobený z lístků růže dělá zázraky se stavem pokožky, zejména na obličeji.

Jasmín

Ze sladkých exotických jasmínových květů nejen uděláte lahodný šálek čaje, ale vám také pomůžou při zažívacích problémech a žaludečních vředech. Popíjení tohoto nápoje před spaním účinkuje proti nespavosti a úzkosti.

Slunečnice

Odvar vyrobený ze slunečnice pomáhá s vředy a menstruačními křečemi. Účinkuje i jako kloktadlo při bolestech v krku.


Přečtěte si také