návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nasušte si lipový květ: Uklidní pocuchané nervy i rozjívené děti

zidkovm , Vydáno: 10.06.2019
Nálevem ze sušených lipových květů můžete zahnat nejenom nachlazení, ale i migrénu
Autor: Thinkstock Nálevem ze sušených lipových květů můžete zahnat nejenom nachlazení, ale i migrénu
Druhá polovina června a ještě první červencové dny jsou jediným obdobím v roce, kdy máme šanci nasbírat a nasušit voňavý lipový květ. Tak vyrazte do přírody a natrhejte si lipové květy, ze kterých můžete připravit zdravý lipový čaj nebo osvěžující lipovou limonádu. Lipový květ se suší snadno, takže vás nečeká nic náročného, jen si dejte pozor na včely!

reklama

Čaj z lipového květu je nejenom lahodný, má také řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Nebudeme vůbec přehánět, když řekneme, že lípa patří k našim nejvýznamnějším tradičním léčivkám. Lipové květy se najdou ve výbavě každého lidového léčitele, na jejich sběr se ale vydávají i ti, kteří mají o léčivkách jenom základní znalosti a jejich sušení se věnují jen minimálně.

Jak sušit lipový květ

Rozličné druhy lípy najdeme v celém mírném pásu severní polokoule, v Česku jsou doma konkrétně lípa srdčitá a lípa velkolistá. Obě mají žlutavá květenství vhodná k sušení, sbírají se i s přisedlým listenem. Na sběr lípy se vydáváme s košíkem nebo plátěným sáčkem za suchého počasí, vybíráme právě rozvinutá květenství a snažíme se přitom příliš nepodráždit včely, které měly ten samý nápad jako my, a vydaly se pro pyl ke stejnému stromu. Sušení lipového květu není vůbec žádný problém, i proto, že to jde docela rychle.

Při sběru lipového květu si musíme dát pozor na včely
Autor: istock.com Při sběru lipového květu si musíme dát pozor na včely

Jenom si musíme uvědomit, že květy obsahují mimo jiné těkavé silice, takže je nesmíme vystavovat přímému slunci a při umělém sušení teplotám vyšším než 35 ºC. Ideálně tedy lípu sušíme ve stínu v místě s proudícím vzduchem. Nasušené bylinky sesypeme do sklenic s pevným uzávěrem, abychom zabránili pozdějšímu vyprchání vůně.

Nasušené lipové květy opatrujte jako oko v hlavě, další příležitost k jejich nasbírání bude až za rok
Autor: Thinkstock Nasušené lipové květy opatrujte jako oko v hlavě, další příležitost k jejich nasbírání bude až za rok

Všestranný lék

Využití lipového květu je široké. Působí potopudně, takže se po něm sahá při zánětech horních cest dýchacích spojených s horečkou. Pokud chceme použít lipový květ při těchto zdravotních obtížích, můžeme do výluhu přidat květy černého bezu a heřmánku i listy maliníku. Lipový květ má zároveň zklidňující účinky, takže funguje i jako přírodní lék proti depresím a úzkostem. 

Jak se doma cítit šťastnější?

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

Co způsobuje stres?

7 věcí, které způsobují stres. Máme je doma všichni

Lipový čaj

Polévkovou lžíci sušeného lipového květu zalijeme čtvrt litrem horké vody, necháme pod pokličkou 15 minut louhovat, poté scedíme a přisladíme medem. Lipový květ nepomáhá jenom při nachlazení, je také dobrým prostředkem ke snížení krevního tlaku a podpoře střevní peristaltiky. O lípě se navíc hovoří jako o relaxační bylině, protože odstraňuje úzkostné stavy, nervové napětí a bolesti hlavy. Ve Francii patří nálev z lipových květů k nejoblíbenějším bylinným čajům, v mnoha rodinách se totiž podává jako pravidelný zklidňující odpolední nápoj pro hyperaktivní děti.

Lipový čaj pro zdraví!
Autor: istock.com Lipový čaj pro zdraví!

Lipová limonáda

Lipové květy ale nemusíte jen sušit na čaj. Můžete z nich udělat sirup, který pak poslouží na přípravu lipové limonády. Letní osvěžení skvěle nahradí kupované limonády a je výrazně zdravější, ačkoli obsahuje cukr. Při přípavě sirupu postupujeme, jako když děláme známější bezový sirup. 

Ingredience

  • lipové květy
  • 1,5 litru vody
  • 1 citron
  • 1 kg cukru 

Postup

Lipové květy ponořte do vody a přidejte kolečka oloupaného citronu zbaveného pecek. Nálev nechte 24 hodin stát a nsáledně ho zceďte přes plátýnko do hrnce. Přidejte cukr a povařte. Pokud chcete zachovat co nejvíce zdraví prospěšných látek, směs spíše zahřívejte, aby se cukr rozpustil, ale nedošlo k varu. Přelijte do ještě teplých vyvařených sklenic. Zašroubujte víčka a sklenice postavte dnem vzhůru. 

Limonádu pak připravíte smícháním sirupu s vodou, můžete klidně přidat ovoce, nebo jen citron či pomeranč. Bude to dostatečně sladké pití, které děti ocení. 

Lipová limonáda
Autor: istock.com Lipová limonáda

Co ještě sbírat v červnu?

  1. Bez černý – květ
  2. Heřmánek pravý – květ
  3. Jitrocel kopinatý – list
  4. Ostružiník – list
  5. Maliník – list
  6. Mák vlčí – květ

Symbolika lípy

Nádherně rostlý strom s úžasnou korunou a květy, které voní lidem i včelám, je považován za symbol slovanství. My Češi jsme si ho navíc vybrali jako svůj strom národní. Lavičky ve stínu lípy s výhledem do okolí patří k nejmalebnějším místům našeho venkova.

Mohlo by vás zajímat:

Lipový med můžete přidávat do čaje nebo ho ředit s vodou a pít msíto šťávy

4 recepty z lipového květu: Zkuste med, limonádu, víno anebo lipové bonbony

Z květů černého bezu, citrónu a cukru můžete připravit výbornou limonádu nebo sirup

Nenechte si odkvést černý bez. Smažte, sušte nebo zkuste výborný sirup

reklama

Článek je zařazen v: lipový květ , lípa

reklama

Přečtěte si také