15. června 2023 07:00
redakce Prima LivingNasušte si lipový květ: Uklidní pocuchané nervy i rozjívené děti
Druhá polovina června a ještě první červencové dny jsou jediným obdobím v roce, kdy máme šanci nasbírat a nasušit voňavý lipový květ. Tak vyrazte do přírody a natrhejte si lipové květy, ze kterých můžete připravit zdravý lipový čaj nebo osvěžující lipovou limonádu. Lipový květ se suší snadno, takže vás nečeká nic náročného, jen si dejte pozor na včely!
Čaj z lipového květu je nejenom lahodný, má také řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Nebudeme vůbec přehánět, když řekneme, že lípa patří k našim nejvýznamnějším tradičním léčivkám. Lipové květy se najdou ve výbavě každého lidového léčitele, na jejich sběr se ale vydávají i ti, kteří mají o léčivkách jenom základní znalosti a jejich sušení se věnují jen minimálně.
Jak sušit lipový květ
Rozličné druhy lípy najdeme v celém mírném pásu severní polokoule, v Česku jsou doma konkrétně lípa srdčitá a lípa velkolistá. Obě mají žlutavá květenství vhodná k sušení, sbírají se i s přisedlým listenem.
Na sběr lípy se vydáváme s košíkem nebo plátěným sáčkem za suchého počasí, vybíráme právě rozvinutá květenství a snažíme se přitom příliš nepodráždit včely, které měly ten samý nápad jako my a vydaly se pro pyl ke stejnému stromu. Sušení lipového květu není vůbec žádný problém, protože to jde docela rychle.
Ani včelky si nenechají ujít voňavé lipové květy Zdroj: iStock
Jenom si musíme uvědomit, že květy obsahují mimo jiné těkavé silice, takže je nesmíme vystavovat přímému slunci a při umělém sušení teplotám vyšším než 35 ºC. Ideálně tedy lípu sušíme ve stínu v místě s proudícím vzduchem. Nasušené bylinky sesypeme do sklenic s pevným uzávěrem, abychom zabránili pozdějšímu vyprchání vůně.
Všestranný lék
Využití lipového květu je široké. Působí potopudně, takže se po něm sahá při zánětech horních cest dýchacích spojených s horečkou. Pokud chceme použít lipový květ při těchto zdravotních obtížích, můžeme do výluhu přidat květy černého bezu a heřmánku i listy maliníku. Lipový květ má zároveň zklidňující účinky, takže funguje i jako přírodní lék proti depresím a úzkostem.
Lipový čaj
Polévkovou lžíci sušeného lipového květu zalijeme čtvrtlitrem horké vody, necháme pod pokličkou 15 minut louhovat, poté scedíme a přisladíme medem. Lipový květ nepomáhá jenom při nachlazení, je také dobrým prostředkem ke snížení krevního tlaku a podpoře střevní peristaltiky. O lípě se navíc hovoří jako o relaxační bylině, protože odstraňuje úzkostné stavy, nervové napětí a bolesti hlavy. Ve Francii patří nálev z lipových květů k nejoblíbenějším bylinným čajům, v mnoha rodinách se totiž podává jako pravidelný zklidňující odpolední nápoj pro hyperaktivní děti.
Uvařte si lipový čaj, nejlépe s medem Zdroj: iStock
Lipová limonáda
Lipové květy ale nemusíte jen sušit na čaj. Můžete z nich udělat sirup, který pak poslouží na přípravu lipové limonády. Letní osvěžení skvěle nahradí kupované limonády a je výrazně zdravější, ačkoli obsahuje cukr. Při přípravě sirupu postupujeme, jako když děláme známější bezový sirup.
Ingredience
- lipové květy
- 1,5 litru vody
- 1 citron
- 1 kg cukru
Postup
Lipové květy ponořte do vody a přidejte kolečka oloupaného citronu zbaveného pecek. Nálev nechte 24 hodin stát a následně ho sceďte přes plátýnko do hrnce. Přidejte cukr a povařte. Pokud chcete zachovat co nejvíce zdraví prospěšných látek, směs spíše zahřívejte, aby se cukr rozpustil, ale nedošlo k varu. Přelijte do ještě teplých vyvařených sklenic. Zašroubujte víčka a sklenice postavte dnem vzhůru.
Limonádu pak připravíte smícháním sirupu s vodou, můžete klidně přidat ovoce nebo jen citron či pomeranč. Bude to dostatečně sladké pití, které děti ocení.
Co ještě sbírat v červnu?
- Bez černý – květ
- Heřmánek pravý – květ
- Jitrocel kopinatý – list
- Ostružiník – list
- Maliník – list
- Mák vlčí – květ
Symbolika lípy
Nádherně rostlý strom s úžasnou korunou a květy, které voní lidem i včelám, je považován za symbol slovanství. My Češi jsme si ho navíc vybrali jako svůj strom národní. Lavičky ve stínu lípy s výhledem do okolí patří k nejmalebnějším místům našeho venkova.
Zdroj: https://www.pyly.cz/rostliny/lipa-srdcita/; https://www.ireceptar.cz/zdravi/lipovy-kvet-20200603.html