Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nasušte si lipový květ – uklidní pocuchané nervy i rozjívené děti

Druhá polovina června a ještě první červencové dny jsou jediným obdobím v roce, kdy máme šanci nasbírat a nasušit voňavý lipový květ.
Vydáno: 25.06.2016
Nálevem ze sušených lipových květů můžete zahnat nejenom nachlazení, ale i migrénu
Nálevem ze sušených lipových květů můžete zahnat nejenom nachlazení, ale i migrénu Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čaj z lipového květu je nejenom lahodný, má také řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Nebudeme vůbec přehánět, když řekneme, že lípa patří k našim nejvýznamnějším tradičním léčivkám. Lipové květy patří do výbavy každého lidového léčitele, na jejich sběr se ale vydávají i ti, kteří mají o léčivkách jenom základní znalosti a jejich sušení se věnují jen minimálně.

Sušení je hračka

Rozličné druhy lípy najdeme v celém mírném pásu severní polokoule, v Česku jsou doma konkrétně lípa srdčitá a lípa velkolistá. Obě mají žlutavá květenství vhodná k sušení, sbírají se i s přisedlým listenem. Na sběr lípy se vydáváme s košíkem nebo plátěným sáčkem za suchého počasí, vybíráme právě rozvinutá květenství a snažíme se přitom příliš nepodráždit včely, které měly ten samý nápad jako my a vydaly se pro pyl ke stejnému stromu. Sušení lipového květu není vůbec žádný problém, i proto, že to jde docela rychle.

Lehké a měkké dřevo z lípy vyhledávají umělečtí řezbáři, ale i výrobci hudebních nástrojů.

Jenom si musíme uvědomit, že květy obsahují mimo jiné těkavé silice, takže je nesmíme vystavovat přímému slunci a při umělém sušení teplotám vyšším než 35 ºC. Ideálně tedy lípu sušíme ve stínu v místě s proudícím vzduchem. Nasušené bylinky sesypeme do sklenic s pevným uzávěrem, abychom zabránili pozdějšímu vyprchání vůně.

Nasušené lipové květy opatrujte jako oko v hlavě, další příležitost k jejich nasbírání bude až za rok
Nasušené lipové květy opatrujte jako oko v hlavě, další příležitost k jejich nasbírání bude až za rok
Thinkstock

Nádherně rostlý strom s úžasnou korunou a květy, které voní lidem i včelám, je považován za symbol slovanství. My Češi jsme si ho navíc vybrali jako svůj strom národní. Lavičky ve stínu lípy s výhledem do okolí patří k nejmalebnějším místům našeho venkova.

Lék proti neduhům i depresím

Využití lipového květu je poměrně široké. Většina z nás samozřejmě ví, že působí potopudně a sahá po něm při zánětech horních cest dýchacích spojených s horečkou. V tomto případě můžeme lípu kombinovat také s květy černého bezu, listy maliníku nebo heřmánkovými květy.

 

Lipový čaj připravíme takto:

Polévkovou lžíci sušeného lipového květu zalijeme čtvrt litrem horké vody, necháme pod pokličkou 15 minut louhovat, poté scedíme a přisladíme medem. Lipový květ nefunguje jenom při nachlazení, je také dobrým prostředkem ke snížení krevního tlaku a podpoře střevní peristaltiky. O lípě se navíc hovoří jako o relaxační bylině, protože odstraňuje úzkostné stavy, nervové napětí a bolesti hlavy. Ve Francii patří nálev z lipových květů k nejoblíbenějším bylinným čajům, v mnoha rodinách se totiž podává jako pravidelný zklidňující odpolední nápoj pro hyperaktivní děti.

Pokud se rozkvetlé lípy nemůžete nabažit a uvažujete i o jiných způsobech, jak by se dala zužitkovat, můžete si zkusit z čerstvě utržených květů vyrobit osvěžující perlivou limonádu nebo slaďoučký sirup. Postupujte podle receptu na sirup z černého bezu, jenom černý bez nahraďte lípou.

Nezapomeňte, že v červnu můžete sbírat také například:

Bez černý – květ
Heřmánek pravý – květ
Jitrocel kopinatý – list
Ostružiník – list
Maliník – list
Mák vlčí – květ

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Z květů černého bezu, citrónu a cukru můžete připravit výbornou limonádu nebo sirup

Nenechte si odkvést černý bez. Smažte, sušte nebo zkuste výborný sirup

Bez kvete skoro všude, stačí vyrazit

Vyrobte si z černého bezu domácí šumivou limonádu

Hřešte bez obav z tlousnutí

Je báječný! Nepečený jahodový dort, na který všechny dostanete

Článek je zařazen v: lipový květ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama