reklama

Kotvičník zemní zvyšuje mužům hladinu testosteronu. Zkuste kapky nebo čaj

Lenka Valjentová
30. července 2021
Kotvičník zemní je nenápadná rostlina se žlutými kvítky, která se v poslední době dostala ve světě léčivých bylin na výsluní a těší se velké pozornosti. Není divu, vždyť především povzbuzuje sexuální vitalitu, mužům může pomoci při poruchách erekce a snížené hladině testosteronu a ženám v menopauze. Blahodárných účinků kotvičníku na intimní život si povšimnou zejména lidé po čtyřicítce.
reklama

Kotvičník zemní(Tribulus terrestris) je jednoletá poléhavá bylina, kterou poznáme podle málo větvené chlupaté lodyhya menších řapíkatých listů, které jsou stejně jako lodyha poseté drobnými chloupky. Kotvičník má krásné žluté pětičetné květy a ostnaté plody.

Kotvičník zemní a účinky na zdraví

Působení kotvičníku je opravdu široké, především ale:

 • povzbuzuje sexuální vitalitu
 • podílí se na zvyšování hladiny hormonů (testosteron, estrogen)
 • podporuje organismus při nadměrné fyzické i psychické zátěži
 • pomáhá přirozeně zvyšovat imunitu
 • pomáhá se vyrovnat se stresem, odstraňuje únavu, dodává chuť do života
 • má příznivý vliv na kardiovaskulární systém
 • působí močopudně, užívá se na problémy ledvin (ledvinové kameny) a močových cest
 • snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje růst svalové hmoty, odbourává tuk, zvyšuje sílu a vytrvalost
 • má příznivý vliv na kvalitu pokožky a vlasů

Kotvičník a jeho účinky na muže

Mužům může kotvičník zemní pomoci při poruchách erekce zejména v andropauze, protože zvyšuje hladinu testosteronu. Kotvičník zemní patří mezi nejefektivnější prostředky zlepšující potenci a libido, má příznivý vliv na tvorbu spermií, čehož se využívá při léčbě mužské neplodnosti. U mužů dochází po užívání k zvýšení hladiny testosteronu, zvýšení objemu svalové hmoty na úkor tuku a k celkovému snížení vnitřního napětí.

Kotvičník a jehoúčinky na ženy

Ženám kotvičník zemní pomáhá zmírňovat negativní příznaky v období menopauzy (mj. nespavost, pocení, změny nálad, nabírání na váze, ztráta sexuální touhy), neboťzvyšuje hladinu estrogenů. K dalším pozitivům kotvičníku pro ženy patří jeho močopudné účinky, které pomáhají při zánětech močových cest, které ženy často trápí.

Kotvičník má i nežádoucí účinky

Krátkodobé užívání kotvičníku by nemělo přinášet žádné nežádoucí účinky, u dlouhodobého užívání se mohou objevit problémy se spaním a nevolností. Díky obsahu alkaloidů by jej neměly používat děti, těhotné a kojící ženy. Kotvičník není vhodný pro pacienty užívající léky na srdce a vysoký krevní tlak. Vzhledem ke zvyšování hladiny testosteronu se nedoporučuje mužům se zvětšenou prostatou.

Domácí kapky z kotvičníku

Ingredience

 • 1 díl natě kotvičníku zemního nebo drcených semen
 • 4–5 dílů vysokoprocentního alkoholu

Příprava

Kotvičník dáme do uzavíratelné nádoby a zalijeme čirý alkoholem. Nádobu uzavřeme, postavíme na tmavé místo a připokojové teplotě a necháme dva až tři týdny macerovat, každý den každý den protřepeme. Pak scedíme do lahviček s kapátkem.

Užívání

Domácí kotvičníkovou tinkturu užíváme třikrát denně 15 až 20 kapek do vody či čaje před jídlem.

Čaj z kotvičníku na podporu potence

Ingredience

 • 3 lžičky drcené sušené natě kotvičníku zemního
 • 300 až 350 ml vroucí vody

Příprava

Sušenou nať zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 15 až 20 minut,vyluhovat. Pak scedíme. Můžeme osladit medem.

Užívání

Tohle množství vypijeme ve třech dávkách během dne. Jako kúra se kotvičníkový odvar popíjí dva měsíce, pak musí být nejméně měsíční pauza.

Vše o léčivých bylinách a koření se dozvíte v našem speciálu:

Kotvičník se dá pěstovat ze semen

Kotvičník si můžete pěstovat na zahradě nebo v květináči. Potřebuje písčitou, dobře propustnou zeminu, sucho a celý den slunce. Ve volné půdě se rostlina rozmnožuje samovýsevem, zralá semena v půdě přezimují a na jaře vyklíčí. Nebo semena (několik dní se máčí ve vodě, aby pak lépe klíčila) vyséváme do sponu 50 x 50 cm v druhé polovině května na záhon nebo do nádob, ke klíčení potřebují teplotu kolem 20 °C . Semenajen mírněpřekryjeme zeminou. Kotvičník roste rychle. Nať využíváme v průběhu celé vegetace, nastřiháme a usušíme.

Kotvičník: zkušenosti a doporučení bylinkáře

„Erektilní dysfunkce je specifickým mužským problémem a v tomto ohledu bych jen stěží našel lepší bylinu než kotvičník zemní. Pro své silné afrodiziakální účinky je známý již od dob antiky jako přírodní nebo taky zelená ‚viagra. Nejvíce účinných látek obsahují semena kotvičníku a nejúčinější je lihový extrakt, který dokáže zvýšit hladinu testosteronu až o 30 % u mužů, kteří trpí jeho nedostatkem. Dobré výsledky má také čaj z natě kotvičníku. Kotvičník rovněž podporuje růst svalů na úkor tuku, má příznivý vliv na pokožku, močovou soustavu, psychickou pohodu i přirozenou imunitu,“uvádí bylinkář Martin Kolár a dodává: „Na zlepšení nejen sexuálního života doporučuji vyzkoušet kotvičník zemní všem mužům a ženám nad 40 let.“

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama