reklama

Zlatobýl je krásná i nebezpečná trvalka, která by se neměla ze zahrad dostat do volné přírody

Simona Sedláčková
27. září 2021
Zahradníci a zahrádkáři mají ke zlatobýlu velmi rozporuplný vztah. Zlatobýly jsou sice krásné trvalky, ale mnohdy se jedná o invazivní druhy, které se dokážou nekontrolovatelně šířit i mimo zahrady. Bohužel právě invazivní druhy zlatobýlů jsou nejkrásnější. Při pěstování si proto na zlatobýl dejte pozor!
reklama

VČesku roste pouze jeden domácí druh zlatobýlu, zlatobýl obecný. Hrozbou pro naši přírodu jsou však tři invazivní druhy, které vytlačují původní rostliny. Jsou to zlatobýl kanadský, zlatobýl obrovský a zlatobýl trávolistý. Dorůstají do výšky až přes 2 m a najdete je téměř kdekoliv. Na horských loukách, na skládkách, kolem cest a silnic i přímo ve městech.

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea)

Zlatobýl obecný, kterému se někdy říká i celík, patří mezi středně vysoké trvalky. Na rozdíl od svých přivandrovalých příbuzných dorůstá do výšky asi kolem 1 m a najdete ho vpřírodě na dlouho nesekaných trávnících a loukách, vlese na pasekách nebo na železničních náspech. Vykvétá žlutým hroznovitým květenstvím od července až do října. A ještě jednou vlastností se do svých příbuzných liší. Přehnaně se nemnoží a ostatní rostliny vpřírodě svou přítomností nijak neohrožuje.

Účinky zlatobýlu obecného alidovéléčitelství

Jedná se o rostlinu zvolné přírody, na zahradách se téměř nepěstuje. Sušená nať i skvěty se používá především při zánětech ledvin, má močopudné účinky. Pomáhá také ženámpři potížích vobdobí přechodu. Dále působí jako antioxidant, zvyšuje obranyschopnost a zlepšuje stav kloubů. Chutí tato bylinka připomíná lékořici.

Zlatobýl kanadský (Solidago canadensis)

Běžně můžete zlatobýl kanadský potkat téměř po celé Evropě, rozšířil se do Asiei do Austrálie, ale doma je tento druh vSeverní Americe. Pochází pravděpodobně zjižní Kanady a vnitrozemských oblastí USA.

Jeho až 150 cm vysoké lodyhy vyrůstají zjednoho hlavního kořene a mohou na první pohled budit dojem, že se jedná o keř, protože lodyhy od spodu postupně dřevnatí. Po celé délce lodyhy vyrůstají úzké, střídavé listy, které se směrem nahoru zmenšují, a také odspoda zasychají.

Pro rostliny hrozba, pro hmyz pochoutka

Vrcholy lodyh nesou velká květenství zlatožlutých kvítkůve tvaru rozkladité laty. Zlatobýl kanadský vykvétá od druhé poloviny července až do října, někdy i do začátku listopadu a poskytuje především včelám poslední podzimní potravu. Zlatobýl kanadský je považován za významnou medonosnou rostlinu.

Jak se zlatobýl množí

Po odkvětu se na rostlinách vyvíjejí četné válcovité nažky, řídce plstnaté, sdlouhým chmýřím, díky kterému se za pomoci větru semena šíří po širokém okolí mateřské rostliny. Zlatobýl se však množí i výběžkatými oddenky přímo zkořenů.

Zlatobýl obrovský (Solidago gigantea)

I tento druh pochází zjižních oblastí Kanady a ze severu Spojených států, ale rozšířil se postupně do mnoha dalších částí světa.

Najdete ho na skládkách, rumištích i podél cest, ale velmi často se vysazuje i do zahrad. Jedná se o nepřehlédnutelnou bylinu, protože dorůstá až do úctyhodných 250 cm. Na druhou stranu, pokud nemá příznivé podmínky, je zněho i jen 50 cm vysoká trvalka.

Medonosná trvalka

Vzhledem ktomu, že rostlina tvoří obrovské množství medonosných květů, je velmi oblíbena mezi včelaři, ale i tak patří mezi nebezpečné invazivní rostliny. To však nic nemění na tom, že je to rostlina krásná a zahrádkáři vyhledávaná. Jen je potřeba dávat pozor na její samovolné šíření.

Pěstujte i další medonosné rostliny pro včely a čmeláky:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama