Žaludová káva zvaná žaludovka je bezkofeinová náhražka zrnkové kávy

Náhražky zrnkové kávy jsou stále modernější nejen mezi lidmi se srdečními problémy a vysokým krevním tlakem, ale i vyznavači zdravé stravy. A když si teď na podzim nasbíráme žaludy, můžeme si domácí žaludovou kávu neboli žaludovku připravit.

„Pokud hledáte nějaký nenávykový povzbuzující nápoj, mohu doporučit především zelený čaj s vysokým množstvím vitaminu C a dalšími hodnotnými látkami, kofein nalezneme v čaji zvaném maté (cesmína paraguajská). Tento posilující nápoj je oblíbený především v Jižní Americe, kde se stejně jako v našich čajovnách podává v typických vydlabaných tykvích.

Výtečnou čajovinou bez kofeinu i podobného teinu je kůra z jihoafrického keře čajovníkovce kapského, známého jako rooibos. Krátce povařený odvar obsahuje mnoho užitečných prvků a minerálů: hořčík, mangan, vápník, draslík, železo a další.

Žaludová káva zvaná žaludovka

„Chcete-li však tuzemskou přírodní náhražku zrnkové kávy, potom na prvním místě radím vyzkoušet povzbuzující a posilující žaludovku z pražených žaludů. Žaludová káva neboli žaludovka je posilující bezkofeinový nápoj, který se dělá z pražených žaludů, plodů dubu letního či dubu zimního. Žaludovou kávu si můžeme koupit, ale velice snadno se dá připravit doma," uvádí bylinkář.

Pražení žaludů a příprava kávy

  • Nasbírané žaludy (na zkoušku stačí asi čtvrt kila) necháme asi týden při pokojové teplotě zaschnout, aby se jádro snadněji oddělilo od skořápky. Poškozené, červavé a načernalé žaludy vyhodíme.
  • Potom žaludy špičatým nožem vyloupeme a odstraníme slupku (pokud to nejde, uděláme to až po upražení).
  • Připravené žaludy přelijeme vroucí vodou a necháme vychladnout. Následně slijeme a opakujeme ještě jednou nebo dvakrát. Necháme důkladně oschnout. Můžeme je nasekat.
  • Žaludy pražíme na pánvi nebo v troubě při teplotě 220 °C přibližně 40 minut. Stále promícháváme, aby se opražily stejnoměrně. Čím déle je pražíme, tím budou tmavší a chuť nápoje bude výraznější, tak trochu oříšková. Opražené žaludy by měly mít tmavě hnědou čokoládovou barvu. Vychladlé žaludy umeleme jako zrnkovou kávu.
  • Kdo má rád ochucenou kávu, může při mletí přidat k praženým žaludům trochu exotického koření: hřebíček, skořici, badyán, muškát, kardamom apod.
  • Žaludovou kávu skladujeme v dobře uzavřené nádobě.

Domácí žaludovka

Ingredience

  • 2 lžičky mletých pražených žaludů (podle chuti)
  • 250 ml vroucí vody

Postup

Žaludy zalijeme vodou, necháme 2 až10 minut vyluhovat. Čím déle kávu necháme vyluhovat, tím bude hořčejší a tmavší. Scedíme. Žaludovou kávovinu můžeme použít opakovaně, pak je lepší ji 2–3 minuty povařit. Pro zlepšení chuti můžeme přidat mléko, osladit cukrem (i skořicovým nebo vanilkovým), medem nebo sirupem.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cmfnw.cz


Přečtěte si také