reklama

Jak pěstovat zlatici, krásný jarní keř, kterému mylně říkáme zlatý déšť

Lenka Valjentová
21. března 2020
Zlatice neboli forzýtie je jeden z nejkrásnějších na jaře kvetoucích keřů. Koncem března, ještě před vyrašením listů, na pružných větvičkách zlatice vyrazí stovky jasně zlatožlutých květů. Rozkvetlé keře zlatice jsou nepřehlédnutelnými posly jara v zahradách a městských parcích. Zlatice je na pěstování docela nenáročná, takže si její zlaté krásy můžeme každé jaro užít plnými doušky.
reklama

Zlatice neboli forzýtie (Forsythia)je opadavý, vzpřímený, bohatě větvený až 4 metry vysoký keř. U nás se nejčastěji pěstujezlatice prostřední(Forsythia x intermedia) a její kultivary. Je to kříženec původních druhůzlatice převislé(Forsythia suspensa) azlatice zelené(Forsythia viridissima).

Kde zlatice nejvíce vynikne

Zlatice kvete od března do konce dubna množstvím drobných květů, které se objevují dřív než listy. Na jaře v době květu vynikne zlatice především před tmavším pozadím jehličnanů, kouzelná kombinace je se skupinou bříz. Hodí sedo zahrádek, velkých zahrad, městských parků i sadů. Často se keře zlatice využívají jako živý plot. Přisprávném a pravidelném tvarování časem vytvoří hustý neprostupnýplot.

9 pravidel pěstování zlatice

  1. Zlatice dává přednost světlým a slunným stanovištím, snáší i polostín, ale pak málo a řídce kvete, ani růst není nijak bujný.
  2. Snáší velice dobře znečištěné ovzduší, proto bývá ozdobou městských parků a sídlišť.
  3. Na půdu není zlatice nijak náročná, ale nejvíc se jí daří v propustné, výživné a přiměřeně suché. V přemokřené a podmáčené zemině bude živořit..
  4. Důležitou podmínkou každoročního bohatého kvetení je včasné, důkladné a pravidelné prořezání, protože na starším dřevě zlatice nekvete. Nejbohatěji zlatice kvete na loňských výhonech, a proto ji co nejdřív po odkvětu prosvětlíme. Větve, které kvetly, hluboce seřízneme a zabraňujeme zahuštění keře, odstřihneme vyčnívající či jinak rušící větve.
  5. Jednou za tři až čtyři roky keř prosvětlíme – odstraníme nejstarší větve zhruba 15 cm nad zemí. Rostlina dobře zmladí. První rok po tomto zákroku narůstají bujné výhony, které většinou nekvetou. Jednorázový radikální řez se příliš nedoporučuje, neboť keře potom obrostou výhony, které se nepěkně „rozklesávají“.
  6. Zlatice se množí velice snadno hřížením – dlouhý výhon na jaře ohneme a přichytíme kzemi. Místo ohybu zasypeme zeminou apočkáme, až zakoření. Pak výhon odstřihneme od keře azasadíme.
  7. Na jaře také stačí ustřihnout mladý zelený výhon, zasadit do země a za 3 až 4 týdny zakoření. Pak novou sazeničku vysadíme.
  8. Kontejnerovésazenicemůžeme sázet brzy zjara, snadno se uchytí. Sazenicím prospěje přihnojení kompostem.
  9. Zlatice se hodí se k řezu. Holé větve můžeme nařezat a umístit do vázy, kde rozkvetou. Je to jedna z dřevin, která se používá jako barborky.

Pravý zlatý déšť: štědřenec

Zlatici se běžně, i když mylně, říká zlatý déšť, tento název je pro ni ale už tak vžitý, že jen málokdo forzýtii nazve zlaticí. Název zlatý déšť (z německého der Goldregen) správně náleží jiné krásné dřevině, kterou je štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s dlouhými hrozny zlatožlutých květů, které vytvářejí oslňující zlatý déšť. Statné, opadavé, vícekmenné keře nebo menší stromy mají efektní motýlovité květyvyrůstající v převislých hroznovitých květenstvích dlouhých až 30 cm. Hlavní doba kvetení je druhá polovina května.

Jedovatý zlatý déšť

Štědřenec odvislý je jednou znejjedovatějších rostlin nanašich zahradách. Už jen malé množství sladké šťávy napokožce způsobí problémy alergikům. Všechny části rostliny jsou jedovaté, zvláště lusky se semeny, a to i nezralé. Pozření ijen několika květů čilusku může být dokonce smrtelné.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama