reklama

10 dětských pokojů v podkroví aneb Jak proměnit půdu v chlapecké či holčičí království

Komodu na pleny a prádélko časem asi nahradí psací stůl, police na míru v tomto podkroví určitě zůstanou Foto: Komodu na pleny a prádélko časem asi nahradí psací stůl, police na míru v tomto podkroví určitě zůstanouFoto: iStock

Chcete dětem dopřát dostatek vlastního prostoru, ale při plánování jste se ocitli v zajetí možností? Pokud můžete, zamiřte vzhůru, a to doslova. Pokuste se vykouzlit dětský pokoj snů z půdy.

Výstup po schodech, atypicky skloněné stropy, střešní okna, výklenky, trámy… Na první pohled bychom mohli v tomto souhrnu vidět důvody proti bydlení v podkroví. Ne však v případě, pokud se tento prostor rozhodneme přeměnit v dětský pokoj. Bude to samozřejmě chtít více plánování, přemýšlení, přeměřování a zkoušení. S velkou pravděpodobností nebude jednoduché najít vhodný nábytek, možná bude dokonce potřeba nechat ho vyrobit na míru, ale výsledek našeho snažení bude stát určitě za to – pro děti vytvoříme útočiště s nádechem dobrodružství a romantiky.

Pokoj ve velkém stylu

Nebojte se využít maximum prostoru, pokud máte strach, že pokoj bude příliš veliký, věřte, že vaše děti budou naopak nadšené. Pohrajte si ale s plochou a rozvrhněte na ní několik samostatných zón – pro spaní, hraní, přípravu do školy a ukládání věcí.

Prostorově velkoryse pojatá podkrovní herna Foto: Prostorově velkoryse pojatá podkrovní hernaFoto: iStock

Přemýšlejte, jak co nejlépe využít místo poblíž okna, kam během dne dopadá spousta světla, a jak zařídit, aby skloněné stěny neobtěžovaly, ale naopak zútulňovaly místnost. Nezapomeňte, že nábytek by měl být co nejlehčí a spíše nižší, neměl by působit příliš masivně a zdobně. Co se týče barev, snažte se vyhnout výrazným odstínům, ty by mohly prostor zmenšit, takže je v pokoji ponechte spíše doplňkově.

Hraní, spaní, houpání…

Prostor poblíž okna je ideální pro umístění psacího stolu, dbejte ale na to, aby světlo k němu dopadalo ze správné strany a děti měly možnost si pracovní plochu zastínit před ostrými slunečními paprsky. Předškolákům můžete nechat pod oknem volné místo na hraní – i na prohlížení obrázkových knížek a skládání kostiček je důležité dobře vidět. Do prostoru přímo pod oknem naopak nedoporučujeme stavět lůžko, případné nepříznivé počasí by mohlo narušit dětský spánek.

V tomto studentském pokoji je ve snížené části pod oknem umístěna na míru řešená úložná zóna. Na psací stůl pro praváka dopadá světlo zleva Foto: V tomto studentském pokoji je ve snížené části pod oknem umístěna na míru řešená úložná zóna. Na psací stůl pro praváka dopadá světlo zlevaFoto: iStock

Výklenky a prostor pod nízkým skloněným stropem využijte k naplánování úložných prostor, většinou se vyplatí investovat do zakázkové výroby vestavěných skříní nebo polic, které zkopírují atypické rozměry půdy. Požehnáním pro dětský pokoj v podkroví jsou trámy – ty můžete využít k zavěšení rozličných úložných prvků nebo dokonce lan, houpaček či sítí. V podkroví prostě více než kde jinde nechte pracovat fantazii.

Inspirace: Projděte si naši galerii a podívejte se, jak zařídit podkrovní pokoj pro děti:

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Inspirace pro rodiče, jejichž chlapec zrovna prochází motoristickým obdobím. Všimněte si pohovky nebo skříňky á la tankovací stojan Foto:

Inspirace: 11 úžasných pokojů pro pány kluky

Uvažujete o tom, že svému synovi zařídíte jedinečný pokojík v pirátském nebo indiánském stylu? Nechte se inspirovat skvělými nápady a pusťte se do toho...

Článek

Tady bydlí dvě mladé surfařky. Jejich pokoj vypadá jako na chata pláži. Jen vzít prkno a hurá do vln Foto:

10 skvělých pokojů pro princezny i rebelky

Prožíváte se svojí malou dcerkou růžové období? Tak si ho užívejte, nebude to trvat dlouho a její princeznovský pokoj se začne proměňovat v útočiště věčně protestující...

Článek

Kluky focení úplně nebaví Foto:

Jeřáb, lego i kukátko. Tři bratři mají pokojíčky snů

Dekorace ze známé stavebnice, vtipně zabudované postele a další nápady dělají z těchto dvou dětských pokojů prostory plné inspirace k novým hrám.


reklama