reklama

25 nejstrašidelnějších míst na světě. Jsou mezi nimi i 2 z Česka. Uhádnete, která?

Ostrov panenek, Mexiko Foto: Ostrov panenek, MexikoFoto: thisismyhorror.wordpress.com

Opuštěné psychiatrické léčebny, ostrov s rozpadajícími se panenkami nebo les sebevrahů výmluvně naznačují, že všude nemůže být útulno jako v pokojíčku. Podívejte se na 25 nejstrašidelnějších či nejponuřejších míst na světě!

Přelom října a listopadu byl pro Kelty koncem, respektive začátkem roku. Od nepaměti je to období, kdy lidé věří, že se otevírá svět zemřelých a prolíná se se světem nás živých. To si zachovalo i křesťanství, kdy 1. listopadu slaví křesťanský svátek Slavnost Všech svatých, 2. listopadu pak Památku všech věrných zemřelých či lidově Dušičky. Podle lidové tradice se v noci z 1. listopadu na 2. listopadu scházejí i duše zemřelých. Kde byste je mohli potkat?

Samozřejmě to berte s nadsázkou, ale pokud na chvíli opustíte přísně racionální svět logiky, tak uznáte, že jsou místa, která se jaksi sama od sebe pro takové setkání nabízejí. Tady je 25 nejstrašidělnějších míst na světě, jsou mezi nimi i dvě z Česka.

Starý židovský hřbitov v Praze

Tak toto místo určitě znáte... Foto: Tak toto místo určitě znáte...Foto: theautodidactintheattic.com... Starý židovský hřbitov v Praze Foto: ... Starý židovský hřbitov v PrazeFoto: atis-en.cz

Nedostatek prostoru na Starém židovském hřbitově v pražském Josefově způsobil, že se na staré hroby navážely vrstvy hlíny, do nichž se opět pohřbívalo. Tímto procesem vzniklo v některých místech až dvanáct vrstev hrobů nad sebou. Staré náhrobky byly někdy vyjmuty a zasazeny na nově zvýšený povrch hřbitova, což vysvětluje jejich nahromadění těsně vedle sebe. Židé nesmějí jednotlivé hroby rušit a především se musí zachovat náhrobek zesnulého. Tak se postupem času na poměrně malém hřbitově nahromadilo na 12 000 náhrobních kamenů. Starý židovský hřbitov fungoval pravděpodobně od roku 1439 do roku 1786. 

Ostrov panenek, Mexiko

Ostrov panenek, Mexiko Foto: Ostrov panenek, MexikoFoto: thisismyhorror.wordpress.com

Isla de las Muñeca neboli Ostrov panenek je plný starých panenek rozvěšených na stromech, na chatrčích i sedících na tlejících gaučích. Ostrůvek byste našli v kanálech Xocimilca v Mexiku. K podivnému úkazu se váže příběh o jediném obyvateli, poustevníku Donu Julianovi Santanu Barrerovi, který tu žil asi před 50 lety. Poté, kdy u břehů ostrova utonulo děvčátko z nedaleké vesnice, začal poustevník nacházet ve vodě panenky. Don Julian v tom viděl dílo zlých duchů. Aby je zahnal, začal panenky věšet na stromy. Při hledání dalších panenek se poustevník v kanálu utopil – a ostrov zůstal opuštěný.

Japonský ostrov Hašima

Japonský ostrov Hašima Foto: Japonský ostrov HašimaFoto: simotron.wordpress.com

Po zavření dolů je místo opuštěné Foto: Po zavření dolů je místo opuštěnéFoto: missosology.info

Stejnojmenné uhelné doly z roku 1887 byly svého času jedním z nejlidnatějších míst světa. Ještě v roce 1959 se tu na kilometrovém pásu pobřeží tísnilo na bezmála 5300 lidí. Jenže těžba se přestala vyplácet a v roce 1974 se doly zavřely. Hornické městečko následně rozšířilo řady měst duchů celého světa.  

Kostel sv. Františka, Portugalsko

Kostel sv. Františka, Portugalsko Foto: Kostel sv. Františka, PortugalskoFoto: Flickr.comKostel sv. Františka, Portugalsko Foto: Kostel sv. Františka, PortugalskoFoto: Flickr.com

Zdi kostnice tohoto kostela z konce 15. století jsou pokryty lidskými lebkami a kostmi. Jsou tu kosti celkem 5000 mnichů. Morbidnímu výjevu vévodí na stropě vyvedený nápis „Melior est die mortis die nativitatis“ (Den úmrtí je lepší dne narození). Jak se zdá, smrt se tu těší vpravdě zvláštní přízni.

Lesík sebevrahů, Japonsko

Lesík sebevrahů, Japonsko Foto: Lesík sebevrahů, JaponskoFoto: tofugu.com

Tak zní neoficiální název lesu Aokigahara na ostrově Honšů. Je totiž nechvalně proslulý jako vyhledávané místo ke spáchání sebevraždy. Souvisí to s tím, že jde o místo dávno spojované s japonskou mytologií plnou démonů a duchů. Světově jde o druhé nejoblíbenější místo.

Opuštěná psychiatrická nemocnice v italské Parmě

Opuštěná psychiatrická nemocnice v italské Parmě Foto: Opuštěná psychiatrická nemocnice v italské ParměFoto: Arrestedmotion.com

V budově, kde se nemocnice nacházela, je nyní umělecká instalace brazilského výtvarníka Herberta Baglioneho. Ten zachytil ducha místa formou postav představujících někdejší trýzněné pacienty. Postavy jsou k vidění jak na zemi, tak i na zdech ponuré budovy.

Kostel v Lukové

Kostel v Manětíně ze 14. století  Foto: Kostel v Manětíně ze 14. století Foto: uk.news.yahoo.comKostel v Manětíně ze 14. století , kde je teď nainstalovaná výstava Jakuba Hadravy Foto: Kostel v Manětíně ze 14. století , kde je teď nainstalovaná výstava Jakuba HadravyFoto: uk.news.yahoo.com

Kostel v Lukové ze 14. století potkala nejrůznější neštěstí od zlodějů přes ničivý požár až po „péči“ komunistů. Poslední obnovy se dočkal v roce 1858, a tak není divu, že mu chybějí okna a zatéká do něj. V roce 2012 kostel využil pro zvláštní výstavu Jakub Hadrava. V kostele instaloval 32 stojích nebo sedících sádrových soch. Ponurá expozice přitahuje návštěvníky z celého světa a na dobrovolném vstupném se díky ní vybralo již asi 100 tisíc korun, které budou věnovány na opravu střechy.

Pařížské katakomby

Pařížské katakomby Foto: Pařížské katakombyFoto: nowyouknowthis.com

Síť podzemních tunelů a jeskyň pod pařížskými domy a ulicemi čítá podle různých zdrojů 187 až 300 km. Od konce 18. stol. se tu nashromáždily ostatky přibližně 6 milionů lidí.

Centralia, Pensylvánie

Centralia, Pensylvánie  Foto: Centralia, Pensylvánie Foto: whoaflow.com

Podzemní požár, který vypukl před 50 lety a jenž dodnes zcela nevyhasl, vyhnal většinu obyvatel města Centralia. Z 1000 lidí v roce 1981 jich v roce 2012 zbylo pouhých 7. Městečko tak má nejméně obyvatel ze všech v celé Pensylvánii. Centralia se pak nikterak překvapivě stala předlohou hororové počítačové hry „Silent Hill“ (Tichá hora), jakož i stejnojmenného filmu.

Trh Akodessewa, Togo

Trh Akodessewa, Togo Foto: Trh Akodessewa, TogoFoto: slate.comTento trh s údajně magickými předměty a bylinami Foto: Tento trh s údajně magickými předměty a bylinamiFoto: slate.com

Tento trh s údajně magickými předměty a bylinami se nachází v centru Lomé, hlavního města západoafrického Toga. Obyvatelé Toga, Ghany i Nigérie praktikují vúdú a věří v nadpřirozené schopnosti panenek. Na podivném trhu Akodessewa se jim nabízí rozmanitý sortiment od volské hlavy přes sušené opičí hlavy až po části buvolů, gepardů a dalších, neméně „magických“ přísad.

Ostrov Plague, Itálie

Ostrov Plague, Itálie Foto: Ostrov Plague, ItálieFoto: povegliafoundation.com

Poveglia je jedním z nejznámějších ostrovů Benátské laguny na severu Itálie. Údajně sloužil k izolaci obětí morových epidemií už od starého Říma. A také jako jejich pohřebiště. Podle odhadů se tu nachází na 160 000 lidských ostatků. Nevyhnutelně se tak o ostrůvku šíří zvěsti o bloumajících duších zemřelých. Temnou minulost tohoto místa líčí historky popisující hrůzné pokusy páchané na pacientech tamní psychiatrické kliniky. Podle badatelů zaměřujících se na paranormální jevy jde o jedno z nejstrašidelnějších míst na světě.

Křížová hora, Litva

Křížová hora, Litva Foto: Křížová hora, LitvaFoto: panoramio.com

Její název je přiléhavý – jedná se o horu s přibližně 50 000 litevskými kříži a krucifixy. Nejde však o hřbitov, jakkoli tak vypadá. Původ křížů vysvětluje místní pověra, podle níž každého, kdo na horu přinese kříž, čeká dobrý osud. Kdy se tu objevil první kříž, nedokáže s jistotou říct nikdo.    

Pohřebiště kabayanských mumií

Pohřebiště kabayanských mumií  Foto: Pohřebiště kabayanských mumií Foto: travelcreepster.com

Na pohřebišti z let 1200–1500 odpočívají známé kabayanské mumie. Místní pochopitelně věří, že duše zemřelých jsou tu s nimi. Těla prošla komplexní mumifikací, která sice brání jejich rozkladu, ale nechrání je před zloději. Po opakovaných pokusech o jejich krádež si místní své zemřelé bedlivě střeží. A proč by někdo kradl mrtvolu? Jeden z přistižených se vyjádřil v tom smyslu, že na ni měl nárok, neboť se mělo jednat o jeho pra pra pra pra pra pra děda.

Overtounský most, Skotsko

Overtounský most, Skotsko Foto: Overtounský most, SkotskoFoto: colour-city.comOvertounský most, Skotsko Foto: Overtounský most, SkotskoFoto: wikimedia.org

V malebné skotské vesničce Milton se nachází tento most, přes nějž neradno chodit se psem. Každý z těchto věrných přátel člověka, který na něj vstoupí, má silné nutkání z mostu skočit. Od 60. let, kdy úřady tyto případy zaznamenávají, tu takto zahynulo celkem 600 psů. Vědci jednoznačnou příčinu neurčili, na vině ale může být proudění vzduchu přinášející odspodu pach hlodavců, jenž může psy přitahovat. 

Jeskyně Actun Tunichil Muknal, Belize

Jeskyně Actun Tunichil Muknal, Belize Foto: Jeskyně Actun Tunichil Muknal, BelizeFoto: belize.escapeartist.comJeskyně Actun Tunichil Muknal, Belize Foto: Jeskyně Actun Tunichil Muknal, BelizeFoto: happywanderer15.wordpress.com

Nachází se v národním parku Tapir Mountain, což je významné archeologické naleziště, které vydává důkazy o mayské civilizaci. V jedné části této jeskyně zvané „chrám“ Mayové skládali lidské obětiny, neboť věřili, že právě odsud lze vstoupit do nadpozemského života.

Hrad Leap, Irsko

Hrad Leap, Irsko Foto: Hrad Leap, IrskoFoto: jonamack.deviantart.com

Snad nejprokletější hrad na světě. Jeho zvláštností je rozlehlá podzemní šatlava s podlahou pokrytou ostrými kůly. Objevili ji až při rekonstrukci hradu a k odvezení všech kostí, které se tu nacházely, bylo zapotřebí čtyř nákladních aut. Místní od doby hrůzného nálezu klasicky bájí o tom, že v hradě přebývají duchové oněch zemřelých.

Pohřebiště Chauchilla, Peru

Pohřebiště Chauchilla, Peru Foto: Pohřebiště Chauchilla, PeruFoto: delange.org

Další netypické místo spojované se spoustou mrtvol leží 30 km jižně od města Nazca při jižním pobřeží Peru. Nekropoli objevili ve 20. letech a archeologové v ní našli 700 let staré ostatky. Zároveň je zaujalo, že zde mrtvé pohřbívali jinak než na jakékoli jiné známé nekropoli. Všechny ostatky byly nalezeny v podřepu, a všechny také měly ve tváři  široký úsměv. Suchý peruánský vzduch všechna těla výborně zakonzervoval.

Svatyně Tophet, Tunisko

Svatyně Tophet, Tunisko Foto: Svatyně Tophet, TuniskoFoto: Flickr.comSvatyně Tophet, Tunisko Foto: Svatyně Tophet, TuniskoFoto: wikipedia.org

Nejsmutnější náboženskou praxí starého Kartága byl rituál dětských obětin, pro něž byly předurčeny právě ty nejmenší z dětí. Během obřadu bylo zakázáno plakat, neboť aktéři ceremonie věřili, že i jediná slza nebo náznak smutku by snížil hodnotu obětiny. Archeologové v roce 1921 našli několik řad uren obsahujících ohořelé ostatky zvířat i malých dětí.     

Hadí ostrov, Brazílie

Hadí ostrov, Brazílie Foto: Hadí ostrov, BrazílieFoto: wikipedia.orgHadí ostrov, Brazílie Foto: Hadí ostrov, BrazílieFoto: myths-made-real.blogspot.com

Ilha da Queimada Grande je možná nejnebezpečnějším ostrovem na světě. Celý jej pokrývá les, má nehostinné, 200 m vysoké skalnaté pobřeží a obývají jej hadi. Podle některých odhadů tři kusy na metr čtvereční. Lidé z okolí o tomto místu vyprávějí historky plné krve a smrti. Úřady na ostrov pro jistotu zakázaly vstup.

Betonová pevnost na vrcholu Buzludža

Na vrcholu Buzludža asi 12 km východně od průsmyku Šipka stojí tato betonová obludnost  Foto: Na vrcholu Buzludža asi 12 km východně od průsmyku Šipka stojí tato betonová obludnost Foto: irishberliner.comNa vrcholu Buzludža asi 12 km východně od průsmyku Šipka stojí tato betonová obludnost  Foto: Na vrcholu Buzludža asi 12 km východně od průsmyku Šipka stojí tato betonová obludnost Foto: irishberliner.com

Na vrcholu Buzludža asi 12 km východně od průsmyku Šipka stojí tato betonová obludnost – u níž není na první pohled zcela zřejmé, zda šlo o pomník, restauraci nebo rozhlednu. Jedná se však o pomník, který si v 80. letech postavili bulharští komunisté na vlastní počest. Stavba trvala bezmála 7 let a žádala nasazení 6000 dělníků a inženýrů. Interiér je zčásti obložený mramorem, okenní výplně jsou po vzoru svatostánků mozaikové. Nyní je stavba odstrojená na betonový skelet a připomíná zničenou nepřátelskou vesmírnou loď. Opuštěná stavba je nepřístupná.

Městečko mrtvých, Rusko

Městečko mrtvých, Rusko Foto: Městečko mrtvých, RuskoFoto: thesuiteworld.comMěstečko mrtvých, Rusko Foto: Městečko mrtvých, RuskoFoto: dailyfresher.com

Dargavs v Severní Osetii vypadá se svými kamennými domky jako malebná víska, ve skutečnosti se však jedná o starobylou nekropoli. Ve zdejších četných kryptách jsou pohřbeny lidské ostatky společně s jejich oblečením i osobními věcmi.  

Opuštěná vojenská nemocnice Beelitz-Heilstätten

Opuštěná vojenská nemocnice Beelitz-Heilstätten Foto: Opuštěná vojenská nemocnice Beelitz-HeilstättenFoto: 5thingsilearnedtoday

Během první a druhé světové války tuto nemocnici využíval Wehrmacht. Adolf Hitler se tu zotavoval v roce 1916. Po II. světové válce nemocnice skončila v komunisty okupované zóně a stala se největší ruskou nemocnicí mimo území ruského imperiálního projektu známého pod propagandistickým názvem Sovětský svaz. Komplex sestává ze 60 budov, z nichž některé prošly renovací a většina ostatních je zabezpečená před nevítanými návštěvníky.

Nedokončené metro v Cincinnati, USA

Nedokončené metro v Cincinnati, USA  Foto: Nedokončené metro v Cincinnati, USA Foto: metro-cincinnati.org

Dodnes opuštěná stanice metra v Cincinnati se začala stavět v roce 1884. Demografické změny po první světové válce ale naznačovaly, že projekt je zbytečný. Výstavba se kolem roku 1925 výrazně zpomalila, hotova byla jen polovina z plánované 16 km dlouhé trati. Nyní se do podzemí dvakrát ročně vydávají organizované skupiny. Kromě nich sem ale míří i jednotlivci na vlastní pěst.

Zavěšené rakve Sagada, Filipíny

Zavěšené rakve Sagada, Filipíny Foto: Zavěšené rakve Sagada, FilipínyFoto: cebu-outdoor-guy.blogspot.comZavěšené rakve Sagada, Filipíny Foto: Zavěšené rakve Sagada, FilipínyFoto: Flickr.com

Na filipínském ostrově Luzon leží víska Sagada. Ta je jedním z nejstrašidelnějších míst v celé zemi. Na vině jsou četné doklady dávného a hrůzně působícího způsobu pohřbívání lidí v podobě rakví zavěšených na útesech. Podivná praxe vychází z přesvědčení domorodců, že čím výše jsou ostatky uložené, tím blíže je duch nebi.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek


reklama