reklama

Barvy roku 2017: Svěží zeleň, popelavě modrá, světle růžová a tyrkysová

Barva roku 2017 Foto: Barva roku 2017Foto: Dulux

Mysleli jste si, že barva roku je jen jedna? Omyl, vyhlašovatelů i doporučovaných odstínů je hned několik.

Většina z nás, ač si to neradi přiznáváme, moderním trendům podléhá. Nejsilněji na nás tyto vlivy působí zcela určitě při oblékání, ale i do domácnosti si pořizujeme zařízení a doplňky nejenom podle jejich funkčnosti. Jedním z důležitých hledisek, jestli je něco v kurzu, jsou barvy, i podle nich při se při nakupování rozhodujeme.

Barevný marketing

Barevné trendy oznamují výrobci barev i obchodníci, nejedná se o nic jiného než o součást marketingové strategie významných firem. To ale neznamená, že bychom tyto informace měli ignorovat, protože například letošní rok ovládnou barvy, které nepůsobí ani trochu nudně. Pokud se necháme inspirovat a sáhneme po nich, neprohloupíme, jedná se totiž o odstíny, které náš domov zaručeně oživí. Navíc pěkně ladí i mezi sebou – je to svěží zeleň, světle růžová a odstíny modré, hlavně popelavě modrá a tyrkys.

Takto by mohla vypadat jídelna barevně vyladěná pro letošní rok Foto: Takto by mohla vypadat jídelna barevně vyladěná pro letošní rokFoto: Dulux.cz

Popelavě modrá: Zpomalte!

Nezávislí designéři, architekti a návrháři se i letos sešli v Mezinárodním estetickém centru společnosti AkzoNobel, aby vybrali Barvu roku 2017. Pro nadcházející období se jí stala popelavě modrá. Je to univerzální, přesto kreativní barva, která je využitelná v různých životních i interiérových stylech. Hodí se do každé místnosti, uklidňuje a inspiruje ke zpomalení překotného životního tempa. Odborníci AkzoNobel barevnou paletu pro rok 2017 rozšiřují ještě o další prvky, například o světlé neonové odstíny, jemnou růžovou i živou červenorůžovou, které právě popelavě modrá skvěle doplňuje.

Americký Pantone Color Institute pro letošní rok doporučuje šťavnatou zeleň Foto: Americký Pantone Color Institute pro letošní rok doporučuje šťavnatou zeleňFoto: pantone.com

Greenery – symbol nových začátků

Svou barvu pro rok 2017 oznámil i americký Pantone Color Institute. Loni jeho experti svět překvapili volbou růžové a světlomodré, pro letošek se nás rozhodli doslova osvěžit pikantním žlutozeleným odstínem greenery – symbolem rozpukající jarní přírody. Této barvy, která představuje nové začátky a zbavuje úzkosti, se v interiéru rozhodně bát nemusíme. Vyzkoušet ji můžeme jako výmalbu, tapetu, nátěr, ale i na kobercích či na čalouněném nábytku. Opatrnější ji mohou do svého domova vnést alespoň na drobných dekoracích.

Barvy roku podle IKEA Foto: Barvy roku podle IKEA. Foto: ikea

Sázka na modrou a růžovou

Designéři švédské IKEA radí: „Pokud chcete váš domov v nadcházejícím roce zahalit do módních barev, nemusíte plánovat žádné rozsáhlé ani nákladné úpravy. Stačí pár chytrých řešení nebo zajímavá dekorace s praktickým využitím a váš byt či dům se rázem promění v trendy domov, který je dokonalým odrazem svých obyvatel.“ Toto tvrzení můžeme samozřejmě podepsat s dodatkem, že to platí i pro všechny ostatní barvy roku 2017. Barevná škála IKEA pro letošek je poměrně široká, doporučovanými barvami pro moderní bydlení jsou světle růžová, odstíny modré od tlumené po tyrkysovou, ale také světle žlutá, intenzivně červená a tmavě zelená.

Podívejte se do naší fotogalerie na několik interiérů vyladěných v barvách roku 2017. Možná objevíte inspiraci pro změny ve vašem domově.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Bez žluté stěny by ložnice byla fádní Foto:

Krok za krokem: Praktický návod, jak sladit barvy a různé vzory v interiéru

Proměňte svou ložnici v útulné útočiště. V zimě je času dost, a když venku chybí slunce, budete mít více odvahy odvázat se s barvami. Tady je návod, jak postupovat.

Článek

Živé barvy vytvářejí drmatické napětí v kombinaci s jednoduchými luxusními materiály jako je samet či látky v metalických barvách Foto:

Pět skvělých nápadů, jak rozzářit interiér

Mějte odvahu vnést do svého života trochu šťávy. Přestaňte lpět na decentních tónech a pořádně se odvažte. Přinášíme vám pět základních pravidel, jak díky barvě, hře se...

Článek

reklama