reklama

Betonové monstrum? Lehká dřevostavba! Vila na Rhodu klame tělem

Na první pohled se může jevit jako betonové monstrum. Villa F je ale omítnutá a ze dřeva Foto: Na první pohled se může jevit jako betonové monstrum. Villa F je ale omítnutá a ze dřevaFoto: archiv Hornung and Jacobi Architecture

Vila F na řeckém ostrově Rhodos je vše jiné než necitlivě vsazený betonový kvádr.

Sami autoři projektu z atelieru Hornung and Jacobi Architecture přiznávají, že na první pohled jejich výtvor do krajiny příliš nezapadá. Při bližším seznámení je ale patrný i respekt stavby k okolí.

Kamenná zeď, která lemuje pobřežní cestu pod domem, se architektům hodila. Chrání soukromí a prorazit v ní vjezd do garáže nebyl problém. Pár, který v tomto domě tráví převážně jen dovolenou, si přál oddělený prostor pro hosty. Architekti jim vyhradili menší místnost zapuštěnou do svahu v místě pod bazénem.

Uvnitř kvůli co nejlepšímu výhledu nejsou příčky  Foto: Uvnitř kvůli co nejlepšímu výhledu nejsou příčky Foto: archiv Hornung and Jacobi Architecture

Jak se architekti dušují, vila F nemá nikoho uchvacovat svou geometrickou podobou, ale svými různoběžnými tvary jen rámuje výhled na moře a do okolní krajiny. Aby byl výhled z kterékoli části domu co nejlepší, nejsou v domě takřka žádné příčky. Zcela volný a plynulý pak architekti nechali i přechod z interiéru do venkovní obývací zóny.

A – ačkoli to tak nevypadá – ukvapil by se každý, kdo by vilu F odsoudil jako samolibý betonový výtvor. Ve skutečnosti má totiž omítnutý dřevěný plášť, jímž abstraktně odkazuje na místní tradiční stavby.

Jelikož je stavba určena pro krátkodobé rekreační pobyty, dostala přednost lehká konstrukce. Ta také umožňuje rychlé ochlazování. Napomáhá tomu i na dálku ovládané střešní okno, které s komínovým efektem rychle vyvětrá horký vzduch. Zmíněný komínový efekt je o to silnější, že začíná v chladné, kónicky tvarované garáži provázané s domem. Takto se dům i bez použití klimatizace ochlazuje. Díky fotovoltaickým střešním panelům je navíc energeticky soběstačný.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Majitelé si užívají skvostný výhled na Pacifik Foto:

Bydlení mezi nebem a největším oceánem světa

Když šikovný architekt narazí na pozemek, který má vynikající umístění, může vzniknout hodně originální bydlení.

Článek

Dům s výhledem do ráje Foto:

Moderní dům vás uchvátí luxusním výhledem na Alpy

Jeden z nejmenších států Evropy se sice nemůže chlubit svou rozlohou, zato architekturou rozhodně ano!

 

 

reklama