reklama

Dům u Pardubic díky neobvyklému tvaru a barvám zaujme na první pohled

Inspirativní stavba Foto: Inspirativní stavbaFoto: BoysPlayNice

Dům složený z různě barevných částí různé velikosti a z odlišného materiálu by mohl působit chaoticky, ale není tomu tak. Díky promyšlenému uspořádání působí jeho linie čistě a logicky. Jak to architekti dokázali?

Tato spíše menší stavba v Semtíně na okraji Pardubic vybočuje z řady svými různě tvarovanými a různě barevnými částmi. „Místo kůlny máme kontejner, kam dáváme všechno harampádí,“ popisuje jednu ze zvláštností domu syn jeho majitelů Matěj Sadílek. Podle architektů právě kombinace výrazné modré a červené barvy s neutrální černou a bílou vytváří silný vizuální dojem. „Je to jakási prostorová mondrianovská kompozice,“ přirovnali architekti z atelieru Mjolk barevný vjem k rysům obrazů Pietera „Pieta“ Mondriaana, holandského malíře, který žil v první polovině 20. století. Chaoticky ale dům nepůsobí. Řád do této různorodé kompozice vnáší sjednocující plochá střecha nesená tenkými ocelovými sloupky.

„Často k nám chodí návštěvy. Do obýváku spojeného s kuchyní se jich dokáže nacpat docela dost,“ pochvalují si majitelé domu Foto: „Často k nám chodí návštěvy. Do obýváku spojeného s kuchyní se jich dokáže nacpat docela dost,“ pochvalují si majitelé domuFoto: BoysPlayNice

Interiér domu s výměrou 86 metrů čtverečních má účelně řešené dispozice. „V domě je místa tak akorát. Já i sestra máme pokoj v přízemí. Jsou to spíš cely, ale mají veliká okna a je to z nich blízko na zahradu. Ložnice našich je nahoře. Mají tam klid a hezký výhled,“ popisuje Matěj Sadílek.

Jestliže zvenku je dům spíše černý, v interiéru architekti použili světlejší přírodní povrchy. Autoři jinak vnitřek domu vybavili vestavěnými policemi, které ještě podtrhují uvolněnou povahu celého domku. Zatímco malá předsíň, kuchyně a jedna z ložnic jsou uzavřeny v bílé kvádru s hlavními vchodovými dveřmi s výrazným červeným zbarvením, obývací pokoj se otevírá na obou stranách domu celoprosklenými stěnami. I navzdory nim ale obyvatelé domu budou mít své soukromí jisté. „Zahrada pomalu zarůstá a zeleň nás brzy odřízne od posledních zvědavých sousedů,“ uzavírá Matěj Sadílek.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dřevostavba Zilvar Foto:

Toužíte po víkendovém domě? Inspirujte se stavbou z východu Čech

V krásném venkovském prostředí východních Čech byl před dvěma roky postaven neobvyklý víkendový dům, jenž si svou originalitou získal čestné uznání Grand Prix Architektů...

Článek

Místo drahého nábytku na míru posloužila kombinace vysokých a méně hlubokých kuchyňských skříněk z Ikey Foto:

Ve 200 let starém domě na poutní cestě si zařídili moderní bydlení

Starý francouzský dům na Svatojakubské cestě do Compostely má po rekonstrukci moderní interiér a staví na odiv kamenné zdivo.

Článek

reklama