reklama

Fascinující! Čína testuje obří autobus, pod nímž mohou jezdit auta

Jak mu říkat? Autobus na kolejích? Na chůdách? Vyvýšený autobus? Foto: Jak mu říkat? Autobus na kolejích? Na chůdách? Vyvýšený autobus?Foto: Twitter China Xinhua News ‏@XHNews

Tenhle bus nepotřebuje svůj vlastní pruh na silnici, přesto si z doprávní zácpy nic nedělá.

Takhle by mohla vypadat budoucnost dopravy. Autobus, pod kterým mohou jet dva proudy osobních aut. A to díky tomu, že to není žádný drobeček. Prototyp TEB-1 (Transit Elevated Bus) měří pět metrů na výšku a 22 metrů na délku, osm metrů na šířku. Vejde se do něj 300 lidí.

Jak mu říkat? Autobus na kolejích? Na chůdách? Vyvýšený autobus? Určitě se časem najde nějaké příhodné jméno i v češtině, protože o autobus mají zájem i evropské země, takže je dost možné, že se s ním zanedlouho setkáme i na našem kontinentu.

Zácpa ho nezaskočí Foto:

Momentálně se začal testovat jeho prototyp ve třímilionovém přístavním městě Čchin-chuang-tao na východě Číny. Přitom teprve před třemi měsíci byl jako nápad představen na technologickém Expu v Pekingu. I čínská média o něm tehdy, tedy v květnu referovala jen jako o futuristické vizi budoucnosti. A teď by se podle plánů už příští rok měl zahájit sériový provoz v řadě čínských měst! Neuvěřitelné, jak rychle dokázali jeho architekti přejít od nápadu k realizaci.

Jednotlivé vozy se dají spojovat do souprav. Autobus nabízí 55 míst k sezení, ostatní jsou k stání. Do  autobusu, který je na elektrický pohon cestující nastupují ze speciálních zastávek připomínajících nadchody. TEB-1 se má pohybovat rychlostí 60 až 80 km/h.

Podívejte se na autobus na videu:

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Most navrhl architekt Haim Dotan Foto:

Nejdelší skleněný most na světě otevřeli v Číně. Na místě, kde vznikl film Avatar

Svírá-li se vám žaludek už při pohledu z okna z druhého poschodí panelového domu, pak nová čínská atrakce, jejímž cílem je přilákat turisty do vnitrozemí, nebude nic pro vás.

Článek

Dvě patra budou navíc pod vodou Foto:

Čína staví futuristický hotel v bývalém lomu. Dvě patra budou pod vodou

Pětihvězdičkový hotel by měl být dokončen v roce 2017.

Článek

reklama