reklama

Jižní Korea chrlí inovativní nápady na obnovitelnou a ekologickou energii. Bude se svět inspirovat?

istock-838039606 Foto: istock-838039606Foto: istock.com

Jižní Korea se nyní dostala na titulky hlavně kvůli velkému sportovnímu svátku – zimním olympijským hrám v jihokorejském Pchjongčchangu. Je to však to země plná inspirace i pro životní styl! Víte, co zajímavého se může svět od Jižní Koree přiučit?

Šetrná větrná energie 

Jižní Korea masivně investuje do větrných elektráren. Čínu sice nepředběhne, ale i tak se chopila iniciativy a snaží se zajistit energii pro své obyvatele ekologickými a udržitelnými cestami. Při pobřeží Západního moře podél provincie Jeolla vzniká 500 větrných elektráren a do svého projektu investuje 8,3 miliard dolarů!

istock-635717152 Foto:  Foto: istock.com

Solární cykostezka 

Korejci si vybudovali netradiční a ekologickou cyklostezku, která vede mezi čtyřproudou dálnicí z města Daejeon do Sejongu. Jedná se vlastně o velkou střechu vedoucí nad cyklostezkou, která je celá ze solárních panelů. Na cyklisty neprší ani nepraží slunce a zároveň vzniká obnovitelná energie. Chytré, že?

istock-687350410 Foto: Foto: istock.com

Plovoucí elektrárny 

To ještě není výčet všech eko-nápadů, které Jižní Korea chrlí. Další z nich jsou plovoucí sluneční elektrárny, které se Korejci chytají instalovat na místních vodních plochách. Budou využívat energii slunce a voda je bude při tom přirozeně ochlazovat. Právě díky omezenému přehřívání si výrobce slibuje dosažení dalších 10 % vyššího výkonu, než je u podobných instalací „na suché zemi“ běžné.

istock-176952591 Foto: Foto: istock.com

Eko kreditky 

Máte v peněžence nákupní kreditku? Jihokorejci také, ale ještě více sofistikovanou. Ministerstvo životního prostředí v Jižní Koreji chce podpořit trvale udržitelný rozvoj tak, že za každý nákup ekologických produktů nebo třeba jízdu hromadnou dopravou dostanou zákazníci na svou kreditní kartu připsány tzv. eko-kredity. Ty si může majitel kreditky vydělat i tak, že si v kavárně nenechá nápoj nalít do papírového kelímku, ale do skleničky, nebo si koupí šetrnější čisticí prostředky.

istock-885234682 Foto: Foto: istock.com

Nová baterie z “gumy” 

Vypadá jako placka z plastu a dá se krásně ohnout! Jihokorejští vědci vymysleli nový typ baterie, která nabízí takovou flexibilitu, že až přechází zrak. Mluví se o ní jako o zdroji energie pro nové tisíciletí a má našlápnuto se stát světovým trendem pro tvorbu nových inteligentních telefonů, superlehkých notebooků, tabletů a čteček.

istock-820848092 Foto: Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Solární panely pokrývající celou střechu domu uprostřed přírody... Foto:

Žijte ekologicky: 7 způsobů, jak zařídit moderní a úsporné eko-bydlení

Není vám jedno životní prostředí a chtěli byste žít více ekologicky? Přinášíme vám přehled nejzajímavějších možností, jak bydlet více úsporně a v souladu s přírodou. Víme...

Článek

Víte, jak správně topit? Foto:

Jak v zimě ušetřit za topení, a přitom být v teple? Zkuste tyto triky

Topná sezona je v plném proudu a právě výdaje spojené s teplem přidělávají mnohým z nás starosti. Vytopit totiž rodinný dům není žádná legrace, natož levná záležitost. Jak...

Článek

Který sporák si vyberete vy? Foto:

Ušetřete energii při vaření. Vyberte sporák, který připraví večeři úsporně

Při vaření můžeme spotřebovat velké množství energie. Ať už létáte kolem hrnců denně, nebo jen občas, vyplatí se vědět, kde ušetřit. Jaký typ sporáku si přivézt domů,...

reklama