reklama

Nohy v suchu a teple i v zimě! Přehled vysoušečů obuvi a rukavic

Vysoušeče pracují na různých principech Foto: Vysoušeče pracují na různých principechFoto: Thinkstock

Noviny a sálavé teplo kamen boty usuší spolehlivě. Na trhu však dostanete i speciální vysoušeče.

Vlhké prostředí mnohé obuvi nesvědčí a co teprve našemu pohodlí a zdraví, že? V zimě se nám může do bot dostat sníh, v létě naopak promokneme. Vysušit čvachtavé boty na další pobyt venku většinou trvá poměrně dlouho. Naštěstí nám i s tím může pomoci speciální technika.

Boty mohou navlhnout čímkoli, vlastním potem, podmáčeným povrchem, deštěm nebo rozpuštěným sněhem. Po každém použití obuvi bychom ji měli nechat řádně vyschnout a vyvětrat. Zabráníme vzniku plísní a boty se nám navíc za takovou péči odmění delší životností. Staré recepty dokážou v nouzi pomoci, ale vysoušení někdy trvá neúměrně dlouho.

Na trubice boty nasunete a necháte přístroj, aby teplým vzduchem obuv vysušil Foto:

Na trubice boty nasunete a necháte přístroj, aby teplým vzduchem obuv vysušil

 Místo vyměňování zmačkaných starých novin, vysypávání bot peckami od třešní, či zahřívání bot u radiátorů využijme moderní techniku. Na trhu u nás najdeme dva základní typy vysoušečů. Jeden z nich funguje jako klasický fén na vlasy a druhý zas trochu jako elektrický ohřívač. Každý má co do sebe a jednu výhodu navíc. V mrazu si těmito přístroji můžeme před další výpravou ven boty a někdy i rukavice příjemně vyhřát!

Teploučký vánek

Už jste to někdy zkusili, zbavit boty vlhkosti fénem na vlasy? Efekt je malý a zápach spáleniny velký! I když vysoušeče obuvi fungují na stejném principu, jsou speciálně vyvinuty právě pro boty. Teplota vzduchu je u nich přesně regulovaná a nedochází tak k nadměrnému zahřívání a poškození materiálů. Nejjednodušší přístroj tohoto typu s časovačem je např. JETT EDS-1308 s cenou kolem 560,- Kč.

Když si připlatíte, dostanete větší komfort. Kromě toho, že si bezpečně vysušíte obuv za poměrně krátkou dobu, při použití nástavce na rukavice, můžete dopřát i svým rukám za poměrně krátký čas suché pohodlí. Například přístroj UniversalDry má tři nástavce. Dvoje pevné „duté hole“na boty a rukavice a jedny ohebné trubice pro vysoké boty, to vše za cca 2000,- Kč. Můžete jej umístit na zem, nebo na stěnu.

Některé z výrobků k sušení obuvi a rukavic jsou rovněž vybaveny antibakteriálním doplňkem. Třeba skutečně skladný CompactDry s cenou od 1100,- Kč disponuje ionizačním zářením, které obuv nejen vysuší, ale i zbaví bakterií.

Topení pro boty

Čvachtání v našich oblíbených botách při příští výpravě ven pomůže zabránit i další jednoduchý princip sušení – účelně vytvarovaný nástavec vydávající teplo. Takové topidlo pro boty může mít různý tvar. Třeba sušák na boty Eso Nerez za cca 2400,- Kč je taková zahřívací podložka pod boty velká 50x30 cm. Vlhkost z bot v jeho případě přirozeně uniká vzhůru otvorem pro nohy, po té, co se obuv zespodu vyhřeje.

Zohýbaná kovová trubka příjemně hřeje a vaše boty zbaví vlhkosti. Usušíte rovnou dva páry bot nebo rukavic Foto: Zohýbaná kovová trubka příjemně hřeje a vaše boty zbaví vlhkosti. Usušíte rovnou dva páry bot nebo rukavicFoto: youtube.com

Jiným typem vysoušeče je Radiator, který vypadá jako vlnovka, přičemž na jednotlivé smyčky boty nebo rukavice nasouváte. Má velkou výhodu v tom, že jeho kapacitu můžete rozšířit od dvou párů až třeba na 200 a zaujme i tím, že vám bude volně stát na zemi, anebo jej připevníte na stěnu. Nejmenší varianta výrobku pro dva páry bot, či rukavic začíná s cenou na zhruba 3300,- Kč.

Vysoušeč jako pecky do bot

Posledním typem vyhřívače obuvi, který ji přirozeně i vysuší, jsou takové velké pecky do bot. Vypadají různě, nejčastěji jako myši, které používáme při práci s počítačem. Sidas Drywarmer UV 220 V, nebo Vysoušeč a vyhřívač bot Alpenheat UV Circulation 230V, oba za cenu kolem 650,- Kč navíc vyzařují UV světlo. Tato vymoženost svým antibakteriálním účinkem obuv desinfikuje. O zhruba stovku dostanete levněji LENZ Space warmer 1.0, který sice neoplývá UV světlem, ale je o trochu energeticky méně náročný. Regulace teploty a ochrana proti přehřátí je samozřejmostí.

Vysoušeče přímo do bot v podobě “myší” k počítači nejen boty vysuší, ale také je uvnitř dezinfikují pomocí UV světla Foto: Vysoušeče přímo do bot v podobě “myší” k počítači nejen boty vysuší, ale také je uvnitř dezinfikují pomocí UV světlaFoto: Zbozi.ceskyportal.eu

V nabídce českých kamenných a internetových obchodů najdete i další značky výrobků na vysoušení obuvi, princip sušení však zůstává stejný a cenová relace taktéž. Vyberte si podle svých nároků, zejména dbejte na počet obuvi a rukavic, které potřebujete vysušit. Rodina s dětmi bude jistě potřebovat vysoušečů víc, nebo s větší kapacitou. Dalším hlediskem bude určitě cena a kolik zabere sušák na obuv místa. Nejúspornější jsou z tohoto pohledu typy vysoušečů ála myš k počítači. Přejeme vám, ať vám vysoušeče dlouho vydrží a vždy vám dopřejí komfortní sucho v botách i rukavicích!

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

12)	Holinky do deště patří. Tyto ale z gumy nejsou a mokro je spíš v nich, zvlášť když se vrátíte z deštivého počasí. Foto:

20 tipů na originální stojánky na deštníky

Kam odložit deštník, aby nepřekážel a přitom v bytě nevznikla loužička?

Článek

A něco z technických novinek. Rukavice, která svítí. Baterie jsou ukryté v přilnavém náramku, kde je i zdroj silného světla vedený optickými vlákny až do dlaně. A navíc světlo svítí i tam, kam ukážete Foto:

Vychytané baterky: v deštníku, na čepici, na ruce

Posviťte si večer cestou domů.

Článek

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku Foto:

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Vodovodní baterie ve tvaru iPhonu, umyvadlo, na kterém si můžete projít svůj diář. I takovou podobu má základní lidská potřeba umýt si ruce. Přinášíme přehled vychytaných...

reklama