reklama

Střecha ze dřeva? Vypravte se s námi do Roprachtic a uvidíte, že to funguje

V přízemí se pravidelně střídají francouzská okna a stěny. Tento motiv zakončuje výrazné rohové prosklení směřující přímo na kostel Foto: V přízemí se pravidelně střídají francouzská okna a stěny. Tento motiv zakončuje výrazné rohové prosklení směřující přímo na kostelFoto: Lina Németh

Přihlásit se k moderní architektuře, projevit tvůrčí invenci a zároveň ladně zapadnout mezi tradiční venkovská stavení. Nemožné? Dřevostavba v Roprachticích v Jizerských horách se od domů v sousedství odlišuje jako bytostný originál, který ale na tradiční zástavbu ochotně odkazuje.

Mohl by to být jen další dům se sedlovou střechou, navíc hřebenem poslušně orientovaný podél vrstevnice – přesně jako všechny ostatní v okolí. Jakmile ale pozornější pohled odhalí plechový vikýř, rohové prosklení či střešní krytinu z prken, je jasné, že tento dům vystupuje z řady.

Vyniká už svažitým pozemkem se vzrostlými lipami. Z jedné strany je totiž střed vesnice s barokní farou, kostelem a bývalou školou a na protilehlé straně pozemek přechází v otevřené louky a nabízí dálkové průhledy na hřebeny Krkonoš.Dřevěná střecha – jak funguje a co od ní lze čekat? Pod překládanými prkny ze sibiřského modřínu jsou natavené asfaltové pásy na tzv. kontralatích. Izolací proti vodě je tedy v konečném důsledku stejně vrstva pod prkny jako prkna samotná. Jinými slovy, podstřeší u tohoto typu krytiny je namáháno mnohem více než u klasické taškové střechy. Odhadovaná životnost prken na této střeše je 15–20 let, nicméně vzhledem k výše uvedenému se bude jednat spíše o estetickou záležitost výměny několika prken.

Dům se otevírá hlavním obytným prostorem do průhledu mezi kostelem a školou, z horního podlaží jsou oknem v plechovém arkýři vidět zmíněné Krkonoše.

Jinak jednoduchý tvar domu se sedlovou střechou podtrhuje jednotný dřevěný obklad střechy a pláště, jímž jsou překládaná prkna na svislo. Fasáda domu stejně tak jako střecha je ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy. Přirozeně tak časem stárne a získává šedou patinu. „Bude dále šednout a až za několik let zčerná a bude blízko vzhledu starých dřevěných stodol, ale i chalup, které tu jsou rozesety po okolních stráních,“ předpokládá autor návrhu, architekt Václav Zahradníček ze studia Prodesi. Okna jsou opatřena posuvnými okenicemi a moderní dřevostavba rázem změní svou tvář – stane se z ní dům, který až na moderní vikýř nezapře inspiraci jednoduchou venkovskou stodolou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Na první pohled se může jevit jako betonové monstrum. Villa F je ale omítnutá a ze dřeva Foto:

Betonové monstrum? Lehká dřevostavba! Vila na Rhodu klame tělem

Vila F na řeckém ostrově Rhodos je vše jiné než necitlivě vsazený betonový kvádr.

Článek

Ve spojení se scenerií za okny má i tvar domu svůj smysl Foto:

Kanadský pár si postavil dům, který shazuje sníh

Česko má za sebou další z již obvyklých mírných zim. O to kuriózněji působí z pohledu Středoevropana dům od kanadských architektů, jehož tvar z velké míry předurčily právě...

Článek

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto:

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.


reklama