reklama

Trendy pro rok 2015: Jaká bude chytrá domácnost brzké budoucnosti?

Víceúčelová konzole NuBryte od Lucis Technologies slouží k ovládání světel a k účinnějšímu využívání energií prostřednictvím aplikace v telefonu. 4500 Kč Foto: Víceúčelová konzole NuBryte od Lucis Technologies slouží k ovládání světel a k účinnějšímu využívání energií prostřednictvím aplikace v telefonu. 4500 KčFoto: Veletrh CES a archiv výrobců

Přinášíme vám novinky z prestižního veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas.

Výrobci domácích spotřebičů a elektroniky na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představují především zařízení pro chytrou domácnost známou též pod pojmem Internet věcí (IoT). Roste totiž poptávka po systémech umožňujících rozsvěcet či odemykat pomocí chytrého telefonu. Internet věcí počítá s většinou zařízení včetně bílé či audiovizuální techniky, ale i automobilu.

Technologické firmy letos vsadily na propojená zařízení pro chytrou domácnost. Dosud stále zmatečné propojování dveřních zámků a světel s kávovarem a telefonem v brzké době snad zmoudří.

Zvláště zábavné jsou speciálně vyvinuté systémy jako je robot iCamPro firmy Amaryllo, v jehož kompetenci je bezpečnost domácnosti. Pokud se k vám v době dovolené vloupe zloděj, sada bezpečnostních kamer, mikrofonů, čidel zvuku i pohybu jej bude sledovat a obrázky přijdou na váš telefon. Jeho prostřednictvím můžete ovládat kamery, odposlouchávat zloděje a dokonce mu přes reprosoustavu na dálku i vyčinit.  

S pomocí robotu iCamPro firmy Amaryllo můžete telefonem z dovolené pozorovat zloděje u vás doma a dokonce mu přes reprosoustavu na dálku i vyčinit. Na portálu IndieGoGo je údajně dočasně za 150 USD Foto: S pomocí robotu iCamPro firmy Amaryllo můžete telefonem z dovolené pozorovat zloděje u vás doma a dokonce mu přes reprosoustavu na dálku i vyčinit. Na portálu IndieGoGo je údajně dočasně za 150 USDFoto: Veletrh CES a archiv výrobců

 

Dveřní zvonek DoorBird zas díky senzorům a wifi připojení umožňuje vybavovat se s obyvateli bytu i v době jejich nepřítomnosti. I neznámé návštěvy se vám díky pohybovému senzoru automaticky objeví na telefonu a jsou na příjmu, aniž by musely mít vaše číslo.

Dveřní zvonek DoorBird s wifi připojením vás telefonicky spojí s každým, kdo se vás pokouší navštívit, když zrovna nejste doma. Cena 8000 Kč Foto: Dveřní zvonek DoorBird s wifi připojením vás telefonicky spojí s každým, kdo se vás pokouší navštívit, když zrovna nejste doma. Cena 8000 KčFoto: Veletrh CES a archiv výrobců

Propojení chytré domácnosti má ještě mouchy

Kamen úrazu je paradoxně v obrovské nabídce podobných zařízení. Existuje tolik produktů fungujících každý s jiným programovým rozhraním, z nichž každé využívá jiných aplikací pro smartphone, že snaha propojit vybavení domácnosti snadno skončí zmatky, kdy jsou vzájemně kompatibilní jen produkty určitých značek. Sejdou-li se v jedné domácnosti chytrý termostat, sada chytrých stmívačů a chytrý zámek vstupních dveří, pak každé z těchto tří zařízení bude pravděpodobně fungovat na zcela odlišném systému a zařízení spolu sotva najdou společnou řeč. Obyvatelé takové domácnosti budou nuceni využívat bezpočet aplikací, rozhraní a ovládacích panelů, pročež se dálkové ovládání běžného vybavení míjí účinkem.

Vystavovatelé na veletrhu CES tedy školí návštěvníky, jak si při pořizování komponentů chytré domácnosti nešlápnout na příslovečné hrábě. Chyba při budování vlastního internetu věcí má podle jejich oblíbeného příměru za následek zhruba stejné nepříjemnosti, jaké představuje nutnost ovládat stropní větrák, DVD přehrávač, televizi či každý z HiFi komponentů jiným dálkovým ovladačem. K tomu, aby domácnost byla skutečně chytrá, je potřeba, aby veškeré domácí spotřebiče včetně pračky, topných těles, lamp a žaluzií si jednoduše a bezpečně vyměňovaly data jak mezi sebou navzájem, tak s telefony nebo tablety.

Dobrá zpráva je, že se firmy snaží domluvit. Dokladem toho je to, že velké společnosti, jako je Bosch, vyslaly své generální ředitele na diskusní panely letošního veletrhu CES, kde se společně s manažery z firem Lutron, Yetu a Lowe’s snaží upřesnit podobu „evoluce chytré domácnosti“. A situace se zřejmě brzy zlepší. Již zmíněný Bosch totiž letos hodlá uvést otevřenou softwarovou platformu právě k snadnějšímu propojení přístrojů.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí Foto:

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

Co bychom dnes dělali bez lednice? Stačí si vzpomenout na chvíle, kdy jsme se nastěhovali do nového bytu a potraviny nechávali raději na balkoně nebo parapetu.

Článek

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku Foto:

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Vodovodní baterie ve tvaru iPhonu, umyvadlo, na kterém si můžete projít svůj diář. I takovou podobu má základní lidská potřeba umýt si ruce. Přinášíme přehled vychytaných...

Článek

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi Foto:

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Jen máloco za posledních 20 let zdražilo v takové míře jako voda.

reklama