reklama

Trendy svíčky jsou letos bleděmodré a růžové. Co si vyrobit vlastní?

Pro pojhodu Foto: Pro pojhoduFoto: Thinkstock

Svíčky k Vánocům patří. Vyrobte si jako dárek vlastní.

První svíčku na adventním věnci jsme letos rozsvítili v neděli 30. listopadu. Ovšem nejen na adventním věnci svíčky na Vánoce nacházejí uplatnění. Zapalují se na štědrovečerním stole a jsou především skvělým dárkem pod stromečkem. Na trhu jich najdete bezpočet – ale co si zkusit vyrobit vlastní svíčku?

Inspiraci jsme našli v Prosazu

Vyrobit svíčku není běžná dovednost, kterou byste se naučili od známých. My jsme se proto vypravili pro radu do pražské organizace Prosaz v Kodymově ulici v pražských Nových Butovicích. S výrobou vánočních dekorací tu začali už koncem října, aby vše stihli na vánoční trhy. Pod rukama dvaadvaceti lidí s různým typem postižení vznikají kromě svící i adventní věnce, závěsné dekorace na dveře a okna, papírové podkovy, stromky i zvonky, ale třeba i mýdla s vánočními motivy.

Parafín jen do vodní lázně

Slovo "advent" pochází z latinského slova "adventus" a znamená příchod. Pro křesťany je advent časem očekávání příchodu spasitele. Pro naše předky to byl čas, kdy uklízeli nejen své příbytky, ale půstem, modlitbou a rozjímáním očišťovali své tělo, mysl i duši.

V dílně Prosazu vyrábějí parafínové svíčky různých barev a velikostí. A jak postupují? Nejprve tabulový parafín rozkrájejí na menší kousky do kastrůlků (podle počtu barev) a poté vše roztopí ve vodní lázni na vařiči. Parafín se zásadně roztápí ve vodní lázni – nikdy ne v mikrovlnné troubě nebo na přímém ohni kvůli velmi vysokému riziku požáru. Po rozpuštění přidají velmi malé množství stearínu. Stearín zlepšuje vlastnosti svíček – zpomaluje hoření, vylepšuje je vzhledově a také usnadňuje vyklepávání z forem.

 

Parafín se nikdy nerozpouští v mikrovlnce Foto: Parafín se nikdy nerozpouští v mikrovlnceFoto: Chráněná dílna Prosaz

Pomocník mrazák

Dalším krokem je přidání barvy. Než se roztopí parafín a stearín, připraví si formy – natáhnou knot a zajistí, aby nepropouštěl tekutý vosk. Poté příslušné formy vylijí připravenou směsí. Některé svíčky se při vychládání propadají u knotu, proto je třeba je dolévat opatrně. Naplněné formy se nechají vychladnout až do úplného vytuhnutí parafínu.

Parafín se stearinem pomalu lijte do forem Foto: Parafín se stearinem pomalu lijte do foremFoto: Chráněná dílna Prosaz

Trendy by pro letošek měla být růžová a bleděmodrá barva, ale trvalý zájem je i o svíčky bílé a fialové.

Pak se už svíčky jen vyklepnou z formy. Pokud se svíčce z formy nechce, je možné ji na několik minut dát do mrazáku. Chladem se materiál trochu smrští a pak z formy lehce vyklouzne. Výroba vonných svíček je možná dvěma způsoby – buď se přidá vůně do rozpuštěného materiálu, tedy ještě předtím, než se vlije do forem, anebo se hotová svíčka potře vůní až poté, co se vyklopí z formy.

Co je třeba k výrobě parafínových svíček:

parafín a stearín
barvivovonný olej nebo parfém do svíček
bavlněný knot
formy – kovové nebo polyakrylátové
velký a malý hrnec
vařič

Na stáncích i na internetu

S výrobky Prosazu se v době adventu setkáte hned na několika místech v Praze – na farmářských trzích na náplavce, na Karlínském náměstí a na Kulaťáku. A čtyři dny před Vánoci bude mít Prosaz svůj stánek také na vánočních trzích na náměstí Míru. Celý sortiment Prosazu si ale můžete prohlédnout také v teple svého domova, na webových stránkách www.prosaz.cz nebo na Facebooku, kde má chráněná dílna Prosazu svůj profil.

(anř)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nápadům se meze nekladou Foto:

10 netradičních tipů pro advent

K adventu neodmyslitelně patří věnec se čtyřmi svíčkami. Jeho tradiční verzi z chvojí nebo proutí najdete v každém květinářství, my přinášíme inspiraci pro ty, kteří rádi...

Článek

146907656 Foto:

Nejvyšší čas koupit si brambořík! Plus dokonalý návod, aby kvetl až do jara

I když za typickou vánoční květinu je považována vánoční hvězda, stále větší oblibu si nachází i skromný, o to krásnější brambořík (cyklamen).

reklama